E-On Software uvedla osvětlovací software LumenRT Review - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

E-On Software uvedla osvětlovací software LumenRT Review

31. května 2011, 00.00 | Firma e-on Software, známá především svými programy pro generování a animaci realistických 3D krajin, rozšířila svou nabídku o další nový nástroj LumenRT Review for Sketchup. Bližší podrobnosti o daném softwaru přinášíme v tomto článku.

Firma e-on Software, známá především svými programy pro generování a animaci realistických 3D krajin (několikrát zmíněnými i na MůjMacu), rozšířila svou nabídku o další nový nástroj LumenRT Review for Sketchup (viz též tiskovou zprávu e-on).

Jak napovídá jeho název, spolupracuje s programem Google Sketchup pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Ten se nabízí jednak v bezplatné verzi (jež existuje i v české lokalizaci), jednak v lépe vybavené placené verzi Pro, LumenRT Review podporuje obě. Díky spojení s Googlem a existenci bezplatné verze jde o jeden z nejrozšířenějších programů pro 3D modelování.

LumenRT Review umožňuje ze 3D modelů SketchUpu generovat detailně vykreslené a realisticky osvětlené scény, což se bude hodit zejména architektům a designérům. Software navíc dovoluje vytvářet samostatné vizualizace zvané LiveCube, podporující vykreslování scény v reálném času, díky nimž už není nutné volit mezi statickými fotorealistickými snímky a animovanými vizualizacemi. Zaměřuje se především na architektonické prezentace, z 3D modelů dovoluje generovat scény s přesným osvětlením, stíny a odrazy, což je pro tento typ prezentací zvlášť důležité.

A díky technologii LiveCube není nutný žádný speciální software k prohlížení výsledných výstupů, protože jde o samosputitelné ZIP soubory, které lze provozovat pod Windows a pod Mac OS X.

E-on hodlá postupně vytvořit celou řadu programů LumenRT využívající tyto technologie, LumenRT Review for SketchUp představuje jako první praktickou implementaci, jež funguje jako zásuvný modul pro SketchUp a SketchUp Pro. Do tohoto modulu, který běží jako proces v pozadí (takže ve SketchUpu je mezitím možné dále pracovat), se mohou exportovat modely SketchUpu. LumenRT Review použije geometrii a materiály exportovaných modelů, spolu s jejich osvětlovacími a animačními parametry.

Další zpracování modelu probíhá ve dvou fázích, nejprve dojde k předběžnému zpracování, kdy se vypočte osvětlení scény. S pomocí patentovaných technologií e-on se rychle spočítá globální osvětlení na obecných drátových geometriích, takže v podstatě není potřeba optimalizovat geometrii před vykreslením. Tohle zpracování probíhá v modulu LumenRT Review (zcela automaticky a bez zásahu uživatele, po stištění příslušného tlačítka) a je poměrně náročné na výkon procesoru.

Ve druhé fázi dochází k vykreslení 3D scény v reálném času se všemi světelnými efekty, přičemž se nabízí několik navigačních režimů prohlížení scény. Takovéto výstupy lze uložit jako spustitelné soubory LiveCube, jež zahrnují i potřebné vykreslovací jádro, mohou tak sloužit jako samostatné interaktivní prezentace, které kladou nároky hlavně na výkon grafické karty. (Názorně to předvádí tohle video.)

LumenRT Review umí též ukládat kamerové animace SketchUpu jako AVI nebo MP4V soubory (ze souborů LiveCube samozřejmě animace již exportovat nejde, ale stiskem klávesy F5 lze ukládat snímky obrazovek).

Přehled vlastností tohoto softwaru najdete tady a e-on nabízí na webu LumenRT i jeho referenční příručku, z níž si jde udělat přesnější představu o jeho možnostech.

LumenRT Review umí spolupracovat se SketchUpem a SketchUpem Pro verzí 7 a 8. Funguje pod Windows a na Macích s procesory Intel, vyžaduje Windows XP a vyšší nebo Mac OS X 10.6 či vyšší. Umí pracovat jak na 32bitových, tak na 64bitových systémech, pro vyšší výkon se doporučují 64bitové systémy.

Vlastní zásuvný modul vyžaduje přinejmenším 2GHz procesor Intel (doporučuje se vícejádrový procesor), 2 GB RAM (doporučují se 4 GB), 2 GB prostoru na disku a grafickou kartu nVidia GeForce 8800 či lepší nebo ATI Radeon 4000 a vyšší, s alespoň 512 MB vlastní RAM. Také k provozování souborů LiveCube budou potřebné stejné grafické karty a operační systémy, dále požadují nejméně 2GHz procesor Intel a 1 GB RAM.

Na této stránce předkládá e-on ukázky projektů vytvořených v LumenRT Review, nacházejí se tam jak videa, tak statické snímky obrazovek. Odpovídající soubory LiveCube ve verzích pro Windows a pro Mac se dají stáhnout odtud, spolu s dokumentací softwaru ve formátu PDF.

LumenRT Review for Sketchup je komerční software, který lze zakoupit v elektronickém obchodu e-on Software. Zatím se prodává za zaváděcí cenu 195 USD, později zdraží na 295 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: