CorelDRAW tutorial: Sluchátka (1/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

CorelDRAW tutorial: Sluchátka (1/2)

Corel Draw 2011

20. července 2011, 00.00 | Tématem dnešního tutoriálu pro CorelDRAW bude boční pohled na pěkně zpracované sluchátko Monster Miles Davis s trumpetistou ve znaku.

Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu importujeme (Ctrl+I) podkladový obrázek sluchátka podklad.jpg. Na podkladový obrázek můžeme použít nástroj Interaktivní průhlednost, typ Rovnoměrná, cca 60 %. Při kresbě základních tvarů částí sluchátka budeme vycházet z několika obdélníků.

Ty převedeme na křivky (Ctrl+Q) a poupravíme nástrojem Tvar. Nezapomeňme, že po převedení na křivky již není možné snadno zaoblovat/zkosit rohy obdélníků (panel Vlastnosti), proto tedy pokud je obdélník na jedné straně vhodné pravidelně zaoblit a na druhé nepravidelně poupravit (jako v případě červeného vnitřního obdélníku), pak musíme dát zaoblení přednost.

Další tvary sluchátka již dokreslíme za pomoci nástroje Ruční režim a poupravíme nástrojem Tvar. Později do prostor těmito křivkami ohraničených klepneme nástrojem Malířské techniky. Pouze kabel sluchátka bude dalším obdélníkem.

Na jednodušší části již můžeme použít interaktivní lineární výplň, pro gumový "špunt" interaktivní radiální výplň. Přidání barvy do jakékoliv přechodové výplně provedeme poklepáním na osu přechodu (mimo středové táhlo). Červená část vznikla výše zmíněným použitím nástroje Malířské techniky. Pokud by se nám nedařilo vybarvit určitou část, ale označoval by se rozsáhlejší prostor, pak je problém v nepřekrývajících se křivkách - ty musí prostor obepínat/obkreslovat a ve spojích na sebe navazovat anebo se pro jistotu mohou překrývat.

Nápis Miles vytvoříme Ručním (anebo Bezierovým) režimem. V dialogovém okně s vlastnostmi obrysu – Obrysové pero (F12) zvolíme širší tloušťku obrysu a zaoblené rohy a zakončení.

Také trumpetistu nakreslíme nástrojem Ruční režim, jistě bude třeba jej doladit nástrojem Tvar. Na nápis můžeme použít jednotnou výplň. Pokud bychom se rozhodli pro jiný typ výplně (v tomto případě je to však zbytečné), pak bychom museli nejprve provést převedení obrysu na objekt (Ctrl+Shift+Q).

Také na postavu použijeme jednotný typ výplně. Objekt, ve kterém se hudebník nachází, vyplníme interaktivní lineární výplní a barvy na ose přechodu k sobě umístíme velmi blízko, aby vznikl ostrý přechod barev. Obrys tohoto objektu zvolíme opět širší a po převedení obrysu na objekt (Ctrl+Shift+Q) použijeme taktéž Interaktivní výplň-Typ Lineární.

Ve spodní části sluchátka, kde je napojení spodní a hlavní části, ještě budeme simulovat odlesk. Proto nejprve vyznačíme horní linku tohoto odlesku (černá křivka) a poté do tímto ohraničené části klepneme nástrojem Inteligentní výplň. Vznikne tak zelený (podle nastavení inteligentní výplně) objekt.

Na tento objekt použijeme interaktivní lineární výplň, stejně jako na samotné tělo sluchátka. Bude třeba přidat více barev, protože se na této menší části nachází hned dva výrazné odlesky. Osa přechodu se poté skládá přibližně z takovéto sestavy barev: levý kraj-hnědá, dále 1x hnědá (světlejší), 1x bílá, 1x hnědá (ještě světlejší), 1x hnědá světlá/zlatá, 1x bílá, 1x zlatá, 1x bílá.

Na veliké zeleně ohraničené části sluchátka také nejprve vytvoříme odlesk: na obrázku níže špičatý objekt vpravo nahoře. Tedy použijeme nástroj Ruční režim a následně Inteligentní výplň. Zvolíme vhodnou jednotnou výplň a na zbývající objekt interaktivní lineární výplň.

Posledním neobarveným objektem je zkosený podlouhlý obdélník mezi červeným vykrouženým obdélníkem a uchycením špuntu. Jak je vidět na náhledu dnešního tutoriálu, nejvhodnějším postupem bylo použití ještě jednoho obdélníku, jehož levé rohy se zaoblí (Panel Vlastností) a poté se po převedení na křivky (Ctrl+Q) zaoblení protáhne za pomoci nástroje Tvar. Použijeme jednotný typ výplně a na spodní obdélník interaktivní lineární výplň. Tím je dnešní kresba u konce a já věřím, že se Vám podařilo dosáhnout úspěšného výsledku, a článek Vám tak byl opět přínosem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: