CorelDRAW: Kancelářské křeslo (1/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

CorelDRAW: Kancelářské křeslo (1/2)

Corel Draw 2011

5. října 2011, 00.00 | V dnešním článku se budeme věnovat kresbě kancelářského křesla. Jeho design vychází ze závodní autosedačky a patří tak k moderním a zajímavým objektům do interiéru. Hojně je využíváno hráči počítačových her, kteří mají v oblibě auta.

Po spuštění programu a volbě nového dokumentu importujeme (Ctrl+I) obrázek kreslo_podklad.jpg, který nám poslouží jako podklad. Na tento obrázek aplikujeme Interaktivní průhlednost stejnojmenným nástrojem a její typ nastavíme v Panelu vlastností na Rovnoměrný, 50–70 %. Aktivujeme nástroj Obdélník a začneme jednoduššími tvary. Nejprve tedy opěradlem, v jehož případě vycházíme z obdélníku, ten v Panelu vlastností zaoblíme a poté po převodu na křivky (Ctrl+Q) doupravíme nástrojem Tvar.

U dalších objektů, kterými budou tvary otvorů pro pásy, budeme opět vycházet z tvaru obdélníku anebo vytvoříme tvar nástrojem Ruční či Bezierův režim. Mým postupem bylo nejprve obkreslení tvaru nástrojem Ruční režim, ale pouze linkami, ne křivkami, tedy ne tažením myši po tvaru, ale klepnutím v jistých bodech a až poté poupravením tvaru za pomoci stejnojmenného nástroje a jeho Panelu vlastností. Z levého pravítka si můžeme vytáhnout vodicí linku, která nám poslouží ke kresbě symetrického objektu. Na podkladovém obrázku není křeslo symetrické a my se ho tedy nebudeme přesně držet. Aby měla vodicí linka význam, zapneme její magnetickou funkci na konci Standardního panelu - ikona Přichytit - Přichytit k Vodicím linkám.

Do horní části opěradla umístíme libovolný nápis, libovolným typem písma. Pro zajímavá písma navštivte například stránky www.dafont.com anebo www.ceskefonty.cz.

Pokračujeme kresbou základního tvaru. K tomu opět využijeme nástroj Ruční anebo Bezierův režim. V případě ukázky je tvar obkreslen nástrojem Ruční režim, a to pouze úsečkami - přímými úseky. Po aktivaci nástroje Tvar a označení všech uzlů je v Panelu vlastností převeden na křivky a tvar doladěn. Nejvhodnější je taktéž v Panelu vlastností zvolit vyhlazený typ uzlu u všech těchto uzlů.

Po zaoblení výše uvedeným postupem bude výsledek vypadat přibližně jako na obrázku. Zbývá zvolit širší šířku obrysu (Panel vlastností). Pro možnost vybarvení nástrojem Interaktivní výplň ještě převedeme obrys na objekt (Ctrl+Shift+Q).

Tvar kopírujeme také na druhou stranu, aby bylo vše symetrické. Pro lepší napojení těchto okrajů můžeme označit levý okraj a klávesovou šipkou doprava jej posunout. Stejně tak pravý okraj posuneme doleva. Nyní již překrývající se okraje označíme (nástroj Výběr+Shift) a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit.

Objekty uvnitř křesla spojíme s okrajem křivkami.

Další částí, na kterou se zaměříme, bude područka a její napojení. Je-li to možné, vytváříme uzavřené objekty, které tedy půjde ihned barevně vyplnit. Pokud to možné není, tvoříme linky, které překrýváním se s jinými linkami nebo objekty také tvoří uzavřený prostor. Ten později využijeme pro použití nástroje Inteligentní výplň.

Tímto postupem doděláme područku a nakopírujeme ji i na druhou stranu křesla. Také doděláme tvar sedáku. Postačí nám nástroj Ruční režim, Tvar, Panel vlastností a klávesové šipky, tedy odsazení posunu, které je nastavitelné v Panelu vlastností ve chvíli, kdy nemáme aktivován žádný objekt, ani nástroj, pouze Výběr.

Při kreslení spodní části křesla využijeme základní objekty, především obdélníky a jejich možnost zaoblení rohů (Panel vlastností). Co nelze vytvořit uzavřeným objektem, vytvoříme linkou, např. nástrojem Ruční režim.

Nyní již můžeme přejít k barevnému vyplňování. Začneme od nejjednodušších objektů. Na obrázku níže vidíme použití nástroje Interaktivní výplň-Lineární typ (Panel vlastností). Další barvu přidáme na osu přechodu poklepáním (mimo středové táhlo). Barev může být libovolný počet, poklepáním vždy vznikne na ose obarvitelný čtvereček, jehož vlastnosti můžeme upravovat také v Panelu vlastností.

Křeslo dokončíme v dalším díle tohoto tutoriálu. Doufám, že je pro vás článek zajímavý a přínosný a dosavadní postup pro vás nebyl příliš náročný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: