Corel MotionStudio 3D 1.0: titulky a animace 3D objektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Corel MotionStudio 3D 1.0: titulky a animace 3D objektů

4. listopadu 2011, 00.00 | Novou reinkarnaci animačního nástroje pro práci s 3D titulky a prostorovými modely objektů Ulead Cool 3D vydala společnost Corel. MotionStudio 3D slouží k tvorbě prostorových nápisů a jednoduchému animovaných objektů na scéně, umí sestavit stereoskopické animace a nabízí jednoduché stylování objektů a různé speciální i částicové animační efekty.

Zdaleka ne všechny původní produkty společnosti Ulead Systems Corel dále vyvíjí, což donedávna platilo i o 3D animačním editoru Ulead Cool 3D (pod Windows 7 nefunguje korektně), jehož edice Production Suite umožňovala velmi jednoduchou cestou pracovat s 3D objekty na libovolném bitmapovém pozadí, přidávat objektům pohybové vektory a snadno je vizuálně stylovat.

Podobné služby nyní nabízí přejmenované Corel MotionStudio 3D, které by mělo být určeno grafikům, webdesignérům a domácím uživatelům, kteří potřebují animovat prostorové titulky, případně rozhýbat modely objektů na fotografiích či jiném typu scény. Cena Corel MotionStudia 3D je 90 EUR, k dispozici je stejně jako v případě původního Ulead Cool 3D pouze verze pro Windows.

Editor scény a objektů

Všechny editační a animační kroky se v MotionStudiu 3D zobrazují prakticky v reálném čase v náhledu scény, kterou lze zvětšovat a přepínat mezi několika obvyklými pohledy na model – drátový, stínovaný apod.
Corel MotionStudio 3D 1.0 - prostředí editoru s časovou osou, náhledem scény a panelem EasyPalette s knihovnami objektů, efektů, textur aj.

Na scéně lze kombinovat bitmapovou a vektorovou grafiku (včetně starších formátů Adobe Illustratoru, EMF, WMF aj.), u které máte na výběr buď tzv. primitiva, nebo sadu objektů v knihovně. V knihovně či spíše v několika knihovnách dostanete v rámci instalace programu velké množství grafických objektů, klipartů, efektů, textur, pozadí pro scény aj. Do knihoven si můžete umístit i 2D objekty, které lze v editoru vytáhnout do prostoru, což se hodí především i 3D titulků či různých grafických log.

Asi největší předností editoru je jeho jednoduché ovládání. Téměř všechny akce lze provést myší včetně změn vlastností objektů a jejich potažení texturou. Podobně snadné je klíčování fází pohybů objektů v časové ose, kdy stačí „naklikat“ například změnu směru objektu či začátek + konec natáčení objektu a výsledný pohyb si MotionStudio 3D rozfázuje a plynule dopočítá podle nastaveného času animace.


Corel MotionStudio 3D 1.0 - program umožňuje vytvářet také stereoskopické obrázky a videa

Titulky či obecné textové nápisy můžete nechat animovat na scéně různými způsoby včetně efektů výbuchů, plamenů a jiných speciálních efektů, které umí (s většími či menšími úspěchy) prostřednictvím zhruba 50 dodávaných přednastavení simulovat kouř, mlhu, sníh a jiné přírodní jevy. Pro text najdeme v nabídce Corel MotionStudia 3D 275 efektů ve dvou desítkách kategorií, dále program nabízí cca 80 přednastavení pro efekty s 3D objekty, něco přes 140 globálních efektů a mnoho desítek šablon materiálů a objektových stylů.

Výstupem z MotionStudia 3D je pak typicky video či Flash animace, exportovat ale můžete i statické obrázky, a to i v podobě 3D videa v několika specifikacích. Animační projekty lze mimo jiné přímo exportovat do Corel VideoStudia Pro X4, exportovat lze i AVI video s alfa kanálem definujícím průhlednost.
Corel MotionStudio 3D 1.0 - ukázka několika textur pro povrchy objektů
Corel MotionStudio 3D 1.0 - několik z globálně využitelných efektů


Corel MotionStudio 3D 1.0 - detail panelu s vlastnostmi prvků a knihovny EasyPalette


Corel MotionStudio 3D 1.0 - několik náhledů animačních efektů pro textové nápisy

Využití MotionStudia 3D

MotionStudio 3D zařadil Corel do skupiny aplikací pro zpracování videa, samotný editor je však spíše jakýsi hybrid mezi 2D/3D modelovacím nástrojem, animátorem objektů a titulkovým generátorem. Jedná se tedy o něco trochu podobného jako je například Xara 3D, ovšem s výrazně vyššími možnostmi právě v oblasti práce s 3D modely objektů a úpravou jejich vzhledu, vlastností a také v možnosti používat celou řadu speciálních animačních efektů.

Zkušební verzi MotionStudia 3D si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Corel.
Corel MotionStudio 3D 1.0 - nastavení rozlišení animačního projektu


Corel MotionStudio 3D 1.0 - aktivace efektových pluginů


Corel MotionStudio 3D 1.0 - nastavení kvality zobrazování scény a objektů


Corel MotionStudio 3D 1.0 - Lathe Object Editor slouží k symetrické extruzi 2D objektů do prostoru


Corel MotionStudio 3D 1.0 - vkládání textů a speciálních symbolů z mapy znaků

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: