Axure RP Pro 6.0: wireframing, vizualizace a prototypování projektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

Axure RP Pro 6.0: wireframing, vizualizace a prototypování projektů

15. července 2011, 00.00 | Grafickou vizualizaci a prototypování prakticky libovolných projektů má na starost profesionální wireframing balík Axure RP, jehož aktuální šestá verze si poradí nejen s prvotními návrhy projektů a jejich vývojových prvků, ale také s celou řadou variant grafických rozhraní pro web, prezentace či nástinu funkčnosti aplikací pro Windows, Mac OS X, Linux či různá mobilní zařízení.

Axure RP Pro je specializovaný grafický editor pro oblast wireframingu a prototypování projektů, jejichž hlavním účelem je prvotní vizualizace návrhu daného projektu. Projektem přitom může být téměř cokoliv, co vůbec lze graficky či objektově vizualizovat - obecně se Axure RP Pro používá zejména pro návrhy rozvržení a částečně i funkčnosti webových stránek a aplikací včetně aplikací pro mobilní zařízení.

Axure RP Pro se představuje

Axure RP Pro je v podstatě vektorový a bitmapový grafický editor, který pracuje s objekty například v podobě různých boxů, tlačítek, diagramů, tabulek, grafů a libovolných jiných grafických prvků. Wireframingem je u Axure RP Pro míněna především možnost rychlého rozvržení objektů alias rámů s vektorovými či bitmapovými tvary, které představují jednotlivé části simulovaných grafických rozhraní, prvků designu, nebo zjednodušeně řečeno libovolných vizuálních či funkčních prvků projektů.


Axure RP Pro 6.0 - prostředí editoru s knihovnou prvků, WYSIWYG náhledem projektu a dalšími pracovními paletami
Axure RP Pro 6.0 - kontextové menu editoru

Knihovny prvků

Axure RP Pro má výhodu v devítiletém vývoji aplikace, a proto pro editor existuje několik desítek volně dostupných knihoven objektů a grafických prvků, ze kterých si pak v editoru poskládáte svůj wireframe design nebo prototyp grafického rozhraní projektu. Objekty lze jednoduše z knihovny přetáhnout do projektu myší a poté stanovit či upravit jejich případné vlastnosti a také vzájemné interakce.

V Axure RP Pro máte dispozici sadu knihoven pro wireframing a prototypování widgetů pro různé druhy webových, desktopových či mobilních projektů – například sady ikon, grafických rozhraní Apple iOS, Windows, Mac OS X, boxy pro kalendáře, výběru prvků, několik druhů menu, různé posuvníky, spoustu druhů tlačítek a mnoho jiných grafických prvků. Editor má samozřejmě i nástroje na ruční kreslení objektů, s pomocí kterých si můžete naskicovat základy grafických rozhraní a stanovit základny vizualizací projektů přímo graficky, nebo s pomocí textových popisek.


Axure RP Pro 6.0 - importované knihovny mohu sloužit například pro návrhy a vizualizace prostředí aplikací pro iPhone/iPad/iPod Touch

Práce s objekty a šablonami

Objekty lze rychle zarovnávat a usazovat ve vodicí mřížce a pracovat s nimi jako s klasickými prvky vývojových diagramů. Texty jsou samostatné objekty, stejně jako třeba widgety s volitelnými vlastnostmi a styly. Funkce editoru lze ovládat nejen ikonkami, ale také více než padesáti klávesovými zkratkami.

Všechny důležité objekty nebo prvky, které se na stránkách projektů opakují, lze nadefinovat v šablonách a vzorových stránkách podobně jako třeba u Adobe InDesignu a používat je pak v rámci dalších projektů či jejich částí. Opakování prvků se u Axure RP Pro využívá například u hlaviček a patiček stránek, textových bloků, logotypů, tlačítek na stejných místech apod.

Každá stránka v projektu může obsahovat libovolný počet objektů, widgetů a poznámek. Widgety jsou speciální objekty s předem danou funkčností, vzhled widgetů lze navíc konfigurovat v preferencích Axure RP Pro. Podobně si můžete nastavit i generátor dokumentů MS Wordu s volitelnými hlavičkami, patičkami, vícesloupcovým layoutem, nadpisy stránek, opět s poznámkami a dalšími prvky dokumentu.


Axure RP Pro 6.0 - vlastnosti widgetu s volitelnou ikonou


Axure RP Pro 6.0 - editor droplist menu


Axure RP Pro 6.0 - nastavení obecného grafického vzhledu widgetů


Axure RP Pro 6.0 - nabízené varianty tlačítek a jejich zaoblení


Axure RP Pro 6.0 - editor stylů stránek v projektech


Axure RP Pro 6.0 - funkce pro vyhledávání a nahrazování textů, objektů a jejich vlastností

Interakce objektů

Interakce mezi vytvořenými či nakreslenými objekty zajišťují oživení celého projektu. Každému objektu a jeho funkčním celkům můžete přiřadit několik desítek akcí od jednoduchých popup oken a běžných OnClick, OnMouse a OnKey akcí až po panely s dynamickým obsahem. Vše se přitom provádí výhradně volbou jednotlivých akcí v Case Editoru bez nutnosti psát či dokonce programovat jakékoliv skripty.


Axure RP Pro 6.0 - editor vztahů a akcí u jednotlivých wireframing prvků

Sestavení, testování a sdílení prototypů

Jedním kliknutím pak můžete nechat Axure RP Pro sestavit a vygenerovat prototyp celého projektu včetně volitelných podstránek, nebo případně specifikace daného projektu. Samotnou vizualizaci a zobrazení funkčnosti projektu poté přebírá webový prohlížeč podporující JavaScript (MS IE, Firefox, Opera, Chrome aj.), výstupem z Axure RP Pro ale může být i dokument MS Wordu či CSV soubor pro Excel nebo jiné tabulkové editory. Projekty lze upravovat v rámci kaskádových stylů, sdílet je přes síťové disky, webový server nebo přímo na webu axure.com.

Sestavené sdílené projekty mohou komentovat a upravovat další uživatelé a členové pracovního týmu. Historie provedených změn se ukládá v záznamech projektu respektive ve Shared Project History Browseru, nebo si můžete nastavit SVN server pro přímý přístup k jednotlivým revizím daného projektu.
Axure RP Pro 6.0 - předvolby parametrů projektů


Axure RP Pro 6.0 - generování výsledných typů projektů a jejich jednotlivých vlastností


Axure RP Pro 6.0 - zobrazení sestaveného wireframe projektu ve webovém prohlížeči


Axure RP Pro 6.0 - výstupem z editoru může být mimo HTML stránky i dokument MS Wordu nebo CSV soubor pro MS Excel či jiné aplikace

Závěr

Při jednoduchém wireframingu lze vystačit s prakticky libovolným grafickým editorem, v případě klasického prototypování však už nevyhovují ani profesionální programy typu Illustrator, Photoshop či CorelDRAW, neboť postrádají schopnosti snadno ovladatelných interakcí prvků wireframe návrhů. Žádný současný WYSIWYG HTML editor zase nenabízí srovnatelné schopnosti práce s objekty, naopak moderní WISYWIG textové editory (schopné pracovat s grafickými objekty) zase nemají potřebné funkce pro prototypování.

Axure RP Pro má z každé oblasti něco, což z editoru v podstatě dělá jeden z mála existujících nástrojů, navržených výhradně pro wireframing a prototypování. Vzhledem k oblasti „systémových“ pracovních nástrojů, ve kterých se Axure RP Pro pohybuje, asi nikoho nepřekvapí cena editoru, která je poměrně vysoká: 589 USD za licenci editoru ve verzi pro Windows nebo Mac OS X a následně každoročně 149 USD za případné updaty a technickou podporu.

30 denní zkušební verzi Axure RP Pro si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: