AKVIS MakeUp 2.0: automatizované retuše a vylepšování portrétových snímků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

AKVIS MakeUp 2.0: automatizované retuše a vylepšování portrétových snímků

7. listopadu 2011, 00.00 | Automatické i částečně manuální retuše na bázi vyhlazování obrazu a efektových úprav portrétových fotografií nabízí aplikace a současně zásuvný modul MakeUp, s jehož pomocí můžete například vytvářet glamour snímky, plošně retušovat vrásky, odstraňovat pigmentové či jiné pleťové vady a současně vytvářet zajímavé portrétové efekty.

MakeUp společnosti AKVIS je grafický nástroj na úpravy portrétových fotografií, který funguje jako samostatná aplikace i jako plugin pro Adobe Photoshop, Corel PaintShop Pro, Photoshop Elements a další grafické editory.

MakeUp slouží především k obligátnímu „žehlení“ obličejových partií u portrétových snímků, u kterých lze redukovat a vyhlazovat různé pleťové vady. Mezi další funkce MakeUp 2.0 patří korekce barev, práce s obličejovou maskou pro automatizované úpravy portrétů, hromadné zpracování snímků a navrch ještě tvorba řady velmi zajímavých portrétových efektů.

K dispozici jsou verze MakeUp 2.0 pro Windows a Mac OS X, cena produktu začíná na 29 EUR za plugin či samostatnou aplikaci v edici Home a končí na částce 55 EUR za kombinaci zásuvného modulu i samostatně pracujícího editoru v edici Business pro komerční účely.

Rychlé i detailní retuše

Stejně jako v předchozích verzích programu/pluginu má MakeUp 2.0 dva pracovní režimy Express a Advanced, které se liší počtem manuálně ovládaných funkcí pro ovlivnění výsledných retuší. V módu Express probíhá většina úkonů automaticky na jedno či více kliknutí myší – stačí si totiž vybrat některou z necelých čtyřiceti standardně dodávaných přednastavení pro retuše a efekty a o zbytek se už MakeUp postará. V rozšířeném módu Advanced jsou pak k dispozici například funkce pro jemné ladění vyhlazování, ostrosti obrazu, práce s obličejovou maskou, dále volba pro úpravu pleťových odstínů, korekce barev a doladění efektů.

AKVIS MakeUp 2.0 - pracovní režimy Express a Advanced se liší počtem funkcí pro ovlivnění výsledných úprav fotografií

Po otevření portrétové fotografie si MakeUp 2.0 analyzuje a automaticky vytvoří obličejovou masku (s několika typy zobrazení masky), které pak můžete s pomocí příslušných štětců eventuálně upravit v pracovním módu Advanced. Maska je v podstatě alfa kanál s upravitelnou průhledností, kterou se pak řídí intenzita a další parametry retuší, korekcí barev a efektů obsažené v jednotlivých předvolbách.

Zatímco v režimu Express lze řídit pouze vyhlazování pleti/pleťových vad a současně jejich detailů, režim Advanced obsahuje několik dalších voleb pro doladění pleťových odstínů barev, štětec pro opravy drobných pigmentových vad a samostatné sekce pro korekce barev a úpravy vlastností efektů.
AKVIS MakeUp 2.0 - dva z několika možných druhů zobrazení portrétové masky a její úpravy s pomocí štětců a gumy
AKVIS MakeUp 2.0 - další ukázky náhledu odlišné sady předvoleb pro retuš na tvorbu "porcelánové" pleti

Úpravy barev a efekty

Korekce barev jsou běžná klasika - k dispozici máte posuvníky pro úpravy jasu, kontrastu, odstínu barvy a její saturace a také volbu ovlivňující ostrost upravované plochy snímku.

Mezi speciální efekty v režimu Advanced v MakeUp 2.0 patří především High Key Lighting upravující současně osvětlení snímku (jas, kontrast aj.) a oční stíny, nebo třeba efekt Porcelain Skin pro simulaci jemné „porcelánové“ (nebo chcete-li alabastrové) pleti. V předvolbách najdeme i celou řadu jiných efektů například pro simulace portrétů v krajině s různými druhy přírodních osvětlení, efekty se zvýrazněním obličejových struktur, tónování snímků, konverzi barev do odstínů šedi aj.


AKVIS MakeUp 2.0 - nabízené předvolby retuší a efektů
AKVIS MakeUp 2.0 - klasické posuvníky pro úpravy jasu, kontrastu, barev, ostření plochy úprav a tvorbu různých efektů včetně vinětace
AKVIS MakeUp 2.0 - ukázky účinků vyhlazování a redukcí pleťových vad

Závěr

Za 29 EUR je AKVIS MakeUp 2.0 poměrně slušný grafický nástroj respektive plugin pro automatizované retuše portrétových snímků, za kombinace samostatné aplikace a pluginu si ale musíte připlatit. Díky bohaté sadě dodávaných předvoleb efektů a nastavení retuší si MakeUp může najít své uplatnění své uplatnění především v oblasti zpracování domácích fotografií, některé funkce programu (jako je třeba obličejová maska) se navíc mohou líbit i náročnějším fotografům.

Zkušební verzi standalone aplikace MakeUp i pluginu (případně jejich kombinaci) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti AKVIS.


AKVIS MakeUp 2.0 - tiskové funkce programu


AKVIS MakeUp 2.0 - volba grafických formátů pro hromadné zpracování portrétových fotografií


AKVIS MakeUp 2.0 - v předvolbách programu/pluginu najdeme i případnou aktivace GPU akcelerace a nastavení rozměrů náhledu s výřezem upraveného obrazu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: