3D-Coat applink: velmi těsné spojení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



testovaci

3D-Coat applink: velmi těsné spojení

29. září 2011, 00.00 | Opravdu velmi těsné, až intimní. Programově intimní, samozřejmě. Tak, že si předávají data a výsledkem je konečný výtvor vzniklý rychleji, efektivněji a možná i pohledněji, než jak by byl objekt vytvořen jen v jedné, řekněme hlavní, z aplikací. Applink je klíčem přenosu dat z 3D-Coatu kamkoliv, v naší ukázce do CINEMY 4D. K perfektnímu a bezešvému přenosu...

Co je applink?

Applink je samostatným pluginkem, který pro svou aplikaci, skoro každou, jakou si můžete představit, najdete na stránkách fóra 3D-Coatu, přesněji na www.3d-coat.com/forum. V podstatě se jedná o jednoduchý exporter a importer, který je ale napojený na obě aplikace. Tedy hlavní 3D aplikaci a také 3D-Coat. Je tak schopný jen jediným kliknutím přenášet data z jednoho programu do druhého.

Kolik applink stojí? Nic, je zdarma - a to je fajn. Můžete jej, tedy mimo jiné, i použít jako obecný obj exporter, který ale nepodporuje animace.

Instalace

Instalace applinku je, v případě CINEMY 4D, standardní. Stačí jej nahrát a rozbalit v menu pluginů CINEMY 4D a následně se zjeví v příslušném menu pluginů.

Popis práce

Práci s applinkem uvidíte samozřejmě ve videu, uveďme si tedy jen obecný postup. Podstatné je, že nejdříve musíme vybrat objekty, které chceme exportovat. Vyvoláme applink a upřesníme, jaké že operace chceme ve 3D-Coatu provádět. Zda chceme definovat UV, morfovat low poly tvar, či malovat detaily. A nebo zda chceme model použít jako „polotovar“ pro voxel modeling (má oblíbená)

.

Dále stačí zkontrolovat, zda je správně nastavena cesta umístění 3D-Coatu, a můžeme začít. Stačí stisknout tlačítko exportu.

Pokud je vše nastaveno správně, spustí se 3D-Coat (pokud není spuštěný) a optá se, zda má vytvořit nový projekt a v něm otevřít exportovaná data (v jeho případě importovaná). Automaticky nás také umístí do místnosti, kterou jsme zvolili nastavením exportu (UV, paint, voxel apod.). Provedeme všechny úpravy, co jsme chtěli, a jsme-li spokojeni, chceme-li se vrátit, stačí zadat příkaz pro export do původní aplikace.

V této aplikaci zadáme import (případně ještě upravíme parametry importu) a model se vloží do scény. Je to prosté. A funguje to velmi dobře.

V naší ukázce si ukážeme příklad z praxe. Celou postavičku jsem vlastně vyrobil ve 3D-Coatu s tím, že některé věci byly vytvořeny v CINEMĚ 4D pro její demonstrování. Tělo ale bylo vytvořeno pomocí voxelů a retopologie. Tvar byl exportován (retopo stav) do CINEMY 4D a zde upraven, potom opět exportován do 3D-Coatu, abych upravil pózu objektu (a to si ukážeme). Následně jsem model zase exportoval zpět, ještě doladil drobnosti a hurá zpátky do 3D-Coatu na drobné „pentění“, prostě malování nerovností, ale velmi triviální. A to bylo vše. Ukážeme si, že i UV můžeme upravovat, a to snadno....

Jak vidno, 3D-Coat může být napojený velmi těsně. Tak těsně, jak jen může externí skulptovací aplikace být. Toto spojení může být velmi výhodné....

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: