Jak na profily v Photoshopu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Poradna

Jak na profily v Photoshopu?

18. listopadu 1999, 00.00 | Jak správně pracovat s předvolbami pro otevírání obrázků v Photoshopu, aby nedocházelo k barevným odchylkám?

Setkal jsem se při práci s Photoshopem 5 na Macu s následujícím problémem. Vytvořím screenshot obrázku, otevřeného v Photoshopu. Když pak screenshot otevřu, jeho barvy se od otevřeného originálu liší.

Abychom odhalili původ barevné odchylky, musíme si zkontrolovat předvolby pro otvírání obrázků v Photoshopu. V sekci barevných předvoleb nalezneme okno, řídící práci s ICC profily při otevírání a ukládání obrázků. Zaškrtnutá políčka v horní části okna určují kdy bude Photoshop vkládat do obrázku při jeho uložení ICC profil.

Pro nás jsou nyní důležitá dvě zbývající pole nabídek. V prostředním poli zadáváme pro každý barevný model předpokládaný ICC profil. To jsou profily, které Photoshop použije při automatickém převodu jako vstupní, pokud otvírá obrázek bez vloženého ICC profilu.

Ve spodním poli popisujeme chování Photoshopu, pokud narazí na nesoulad mezi profilem otevíraného obrázku a právě nastaveným pracovním profilem. K dispozici jsou možnosti nesoulad ignorovat, obrázek automaticky převést nebo zobrazit dialogové okno, kde uživatel převod nastaví. Ignorování nesouladu je totéž, jako když obrázek při zobrazení nepřevádíme.

Řada grafiků si zřejmě ponechává zapnutou funkci automatické konverze obrázků. Pokud je v otvíraném obrázku vložen ICC profil, Photoshop obrázek převede z vloženého do právě nastaveného pracovního profilu.

A co se stane s obrázky, které si s sebou žádný ICC profil nenesou? Při automatickém převodu jim Photoshop přiřadí profil předvolený v prostřední části (podle barevného modelu). Při zobrazení dialogového okna se Photoshop po varování dotáže, jaký profil použít místo vstupního, do kterého profilu a jak obrázek převést, nebo zda převod zcela ignorovat.

A tady je zřejmě kámen úrazu. Obrázek obsahující screenshot je sejmut z obrazovky, a tak jeho barvy odpovídají ICC profilu, který je pro monitor v systému použit. Proto je při otvírání obrázku nutné tento profil použít jako vstupní. Pokud otevřeme obrázek bez konverze, barvy se budou lišit (pokud samozřejmě záměrně nepoužíváme na místě pracovního profilu profil monitoru - to byla koncepce Photoshopu 4).

Pokud zadáme jiný profil než monitoru, budou se lišit také.

A jak to vše uděláme prakticky? Úplně základní postup je vyrobit si "vstupní" profil z ICC profilu monitoru (který jak již víme nemusí Photoshop jako vstupní akceptovat).

V okně nastavení RGB je možnost aktuální nastavení uložit a samozřejmě otevřít externí nastavení. Zde otevřeme profil, který používáme jako profil monitoru (nachází se ve složce ColorSync profiles v systému). Otevřený profil (nyní se dočasně stal pracovním prostorem) zpětně uložíme, samozřejmě pod jiným jménem a nezapomeneme vrátit zpět správný pracovní prostor. Nově vytvořený profil pak bude Photoshop nabízet jako jeden z možných vstupních profilů. Výhodou tohoto postupu je, že získáme profil monitoru použitelný i v jiných situacích (a v jiných aplikacích než jen v Photoshopu) jako běžný RGB profil.

Pokud profil upravený profil monitoru nechceme vytvářet, máme v Photoshopu 5 a 5.5 ještě dvě další jednodušší možnosti. Při otvírání obrázku můžeme jako vstupní profil zadat "Calibrated profile". Stejně bude fungovat, když ve zmíněné předvolbě očekávaných profilů zadáme buď zase "Calibrated profile", nebo "Monitor RGB". Jen opakujeme, že tento postup není tak univerzální, jako výše uvedený.

Z výše uvedeného ještě plyne, že bychom měli zvážit zda používat automatické převody obrázků. Jako vše automatické, mohou i ony v nestandardních situacích selhat, aniž je uživatel výrazně varován. I když nastavíme profil monitoru jako předpokládaný profil, časem jistě přijde obrázek bez vloženého profilu, vytvořený ale jinde, než na našem monitoru. A zde dojde k barevnému posunu opět.

I když souhlasím s tím, že odklikávání okna při každém otevírání obrázku s jiným profilem je obtěžující, mám tak Photoshop nastavený.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: