Niknak: další konkurent Distilleru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PDF - Adobe Acrobat

Niknak: další konkurent Distilleru

31. ledna 2000, 00.00 | Seznamte se s produktem, který Adobe Distilleru konkuruje víc než
důstojně.

UPDATE 5.1.2001: Uvedený software naleznete na adrese http://www.jawssystems.com/. Linky publikované v článku tak již nejsou platné.

Úvodem

Jak bylo dříve avizováno, po programu PStill se dnes seznámíme s jinou alternativou Adobe Distilleru od nezávislého výrobce. Bude se jednat o produkt 5D PDF Creator, zvaný též Niknak, britské firmy 5 D Solutions, Ltd. Niknak umožňuje vytvářet PDF soubory v prostředí Windows (95/98/NT; požaduje 16 MB RAM, 5 MB na harddisku) a MacOS (7.6.1 a vyšší, PowerMac only; 16 MB RAM, 6 MB na harddisku). V naší recenzi popíšeme práci s demoverzí pro Windows.

Stažení a instalace

Stahování programu začíná zde. Nejprve musíte vyplnit formulář, ve kterém zadáte své jméno, emailovou adresu a požadovanou platformu. Z další stránky pak stáhnete instalační soubor NiknakEnPw.zip (cca 4.8 MB!) a čekáte (malou chvíli), než na vámi zadaný email dojde instalační heslo.

Po rozbalení a spuštění instalátoru proběhne standardní instalace řízená průvodcem. Díky ní přibude v nabídce tiskáren instalovaných do systému tiskový driver 5D PDF Creator. Stejným názvem je označen ovládací panel přidaný do složky Ovládací panely. Názvem 5D ToPDF je označena samostatná aplikace přidaná do nově vytvořené programové skupiny 5 D, obsahující navíc nápovědu, manuál programu ve formátu PDF, patchovací utilitu, a soubor ReadMe s popisem posledních změn produktu. Zástupce aplikace se také objeví na vaší pracovní ploše. Instalační program rovněž změní prostředí MS Wordu (97 a 2000) přidáním makra vyvolatelného ve Wordu příkazem Soubor-5D PDF Creator.

Mimo uvedených, uživatelem viditelných změn, přidá instalační program do systému ještě přehršel dalších souborů (mimo jiné 35 rezidentních fontů v CFF formátu), jejich podrobný popis naleznete v dokumentaci Niknaku.

Použití, konfigurace, možnosti

Jak již plyne z popisu instalace, Niknak lze použít dvěma způsoby: jako tiskový driver s výstupem do PDF souboru nebo jako samostatnou aplikaci pro převod PostScript-PDF.

V prvním případě zvolíte v požadované aplikaci tisk prostřednictvím driveru 5D PDF Creator. Výjimku tvoří MS Word, v němž je lepší pro výstup přes Niknak použít výše uvedené makro.

V druhém případě můžete aplikaci 5D ToPDF použít dvěma způsoby: zvolený soubor ve formátu PostScript buď přetáhnete na ikonu aplikace na pracovní ploše nebo jej zvolíte přímo v aplikaci použitím standardního dialogu File-Open.

Chování Niknaku v obou případech ovlivňuje ovládací panel 5D PDF Creator. Ten otevřete buď ze složky Ovládací panely nebo z nabídky Settings-Configure aplikace ToPDF. Podrobný popis všech jeho možností překračuje rozsah naší recenze, seznamme se ale s jeho možnostmi aspoň heslovitě popisem jednotlivých karet.

Settings: volba a tvorba konfigurací programu. Tři základní, dodané výrobcem (Press Ready, Print Quality, Web), nelze měnit, lze je ale libovolně klonovat.

General: Řada nejrůznějších, více či méně esoterních parametrů, konkrétně komprese textu, ASCII/binární reprezentace PDF, automatická rotace stránky, zachování parametrů halftone, overprint a OPI comments, převod barev CIE-RGB, užití postscriptové funkce Transfer, zobrazení fontů Type 3, konverze barev, rozlišení, thumbail, DCR a BG info, užití Bounding boxu, výstupní soubor, akce po dokončení převodu.

Imaging: Komprese grafiky nastavitelná zvlášť pro barvu, odstíny šedi a bitmapy. U barevné grafiky možnost převodu CMYK-RGB.

Font Embedding: Způsob vkládání fontů.

Font Management: Informace o tom, jaké fonty má Niknak k dispozici.

Reporting: Různé způsoby zobrazení hlášení o průběhu konverze.

Tiskový driver má navíc vlastní panel obdobný panelům standardních postscriptových tiskových driverů. Většinu jeho vlastností ale asi nebudete muset měnit.

Převod wordovských dokumentů ovlivníte rovněž prostřednictvím panelu vyvolaného ve Wordu příkazem Soubor-5D PDF Creator-Settings.

Dokumentace

Dokumentace Niknaku je, jedním slovem řečeno, skvělá. Obsahuje vše, co o produktu, jeho chodu i nastavení potřebuje vědět začínající i zkušený uživatel. Mimo popisu běžných postupů práce vysvětluje také například dopodrobna způsob, jakým Niknak, a de facto každý distillovací program, zachází při konverzích s fonty a jaké problémy mohou v této oblasti nastat. Už jenom pro tento výklad stojí dokumentace za přečtení. Organickým způsobem jsou v dokumentaci zohledněny odlišnosti chování Niknaku v různých operačních systémech (Windows 95/98, Windows NT a Mac OS).

Srovnání s Distillerem

Z našeho předchozího popisu asi plyne, že se tvůrci Niknaku snaží způsobem použití i kvalitou výstupu napodobit nebo spíše i předstihnout konkurenční Adobe Distiller. Ostatně svědčí o tom i tabulka umístěná na serveru 5D, srovnávající Niknak s odpovídajícími produkty Adobe (Distiller 3.01, 4.0, PDF Writer 4.0). Pokud dáte na její údaje, vyplyne vám z nich, že nejvýraznější rozdíl mezi Distillerem a Niknakem představuje verze vytvořeného PDF (Distiller 1.3, Niknak 1.2). Mimo to Niknak např. postrádá schopnost automatizovaného vytváření PDF - funkce "Watched folder", práci s ICC profily apod., blíže je lepší seznámit se s uvedenou tabulkou a dalším reklamním povídáním na serveru 5D.

Registrační podmínky

Chcete-li produkt zakoupit, můžete tak učinit prostřednictvím faxové objednávky. Cena produktu je relativně vysoká, ale výrobce poskytuje zajímavé množstevní slevy. Singl licence: 65 anglických liber, 10 uživatelů 450 liber, 25 uživatelů 875 liber.

Závěrem

Niknak je vyzrálý produkt pro tvorbu PDF souborů, odpovídá tomu ovšem i jeho cena. Pokud již vlastníte Adobe Distiller, nebudete asi chtít utrácet za další obdobný produkt. V opačném případě se nad případnou koupí možná zamyslíte. V obou případech stojí Niknak, nebo alespoň jeho dokumentace, za seznámení.

Upozornění

Máte-li zájem seznámit se s dalšími produkty pro tvorbu PDF souborů, přečtěte si naše předchozí recenze produktů DaVince Tools, HTMLDOC a PStill.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: