820 L - Nová klasa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Hardware

820 L - Nová klasa

19. listopadu 1997, 00.00 | Následovník modelu 800L je výrazně vylepšen a přináší zcela nové možnosti. Podrobnosti se dozvíte v naší recenzi.

 

Olympus Camedia 820L je žhavou novinkou na našem trhu. Ze jména by se dalo usuzovat, že se jedná o upravený 800L, který se u nás už nějaký ten pátek prodává. Můj osobní názor je, že jde v podstatě o zcela jiný fotoaparát a podobný je jen design. Díky firmě Olympus C &S jej Vám mohu nyní podrobně představit.

Olympus CAMEDIA 820L Balení a design
Fotoaparát o rozměrech 128x65x50 si můžete zakoupit v malé krabičce v které najdete : fotoaparát, 2 MB paměťovou kartu, návod, CD s ovladači pro počítač, propojovací kabel s PC, redukci na MAC, VIDEO kabel, pásek, síťový adaptér, 4 tužkové baterie a servisní kartu Olympus. Design odpovídá nové řadě x20L, dle mého názoru je lepší než u předchozích modelů. I Markétka řekla, že “ten malej je hezčí” ( srovnání s 800L z pohledu druhého pohlaví ). K tomuto jen malou poznámku. Návod byl pouze cizojazyčný, ale na českém překladu se pracuje. ( První verzi jsem již viděl.)

Paměť
První novinkou jsou paměťové karty. ( Ještě aby ne ! ) Jedná se o SSFDC karty s napájením 3.3V. A tady je první malé úskalí. Tyto karty začíná používat větší množství výrobců, ale ve dvou provedeních 3,3V a 5V. Takže pozor Olympus pracuje výhradně s novější 3.3V technologií. Tyto karty jsou často označovány jako “SmartMedia memory card.”
Jinak co se týče kapacity, tady bych dal Olympusu první černý puntík. Přesné hodnoty najdete v tabulce, ale 4 obrázky v HQ2 modu je dost, dost málo. Dle mého názoru by alespoň 4MB karta opravdu neškodila. Olympus počítá s výrobou karet o kapacitě 2, 4, 8, 16 a 32 MB, s tím že na poslední dvě si určitě ještě nějaký ten měsíc či rok počkáme.

Režim 2 MB 4 MB
SQ 30 60
HQ1 10 20
HQ2 4 8

Obrázek
Tento fotoaparát nabízí tři rezimy práce : HQ1, HQ2, SQ. HQ2 je obraz v rozlišení 1024x768 bodů při 16 mil. barev s poloviční kompresí. To znamená, že obrázek je větší, ale lépe prokreslený, což pro následné zpracování skýtá více prostoru. HQ1 je ve stejném rozlišení, ale s větší kompresí. SQ je mód s rozlišením 640 x 480. Co se týče kvality pořízených obrázků, je velice slušná. Vykreslení je dobré hlavně v HQ2, barvy jsou skoro věrné, jen při nepřirozeném osvětlení ( třeba zářivky ) někdy trochu utečou. Ovšem tento problém se dá snadno opravit na počítači a upřímně řečeno se s ním potýká většina fotoaparátů.

Automatika
Tento fotoaparát je automat s jednou drobnou vyjímkou, ke které se dostaneme. Ostření, balance barev a všechna ostatní nastavení se dělají pomocí TTL skrz objektiv. Je tu však zajímavá možnost. Pokud zmáčknete spoušť jen do poloviny proběhne automatické nastavení dle objektu ve středu zorného pole, poté můžete posunout pohled libovolným směrem a pořídit fotografii. Tato funkce Vám dává možnost obejít do značné míry automatiku. Tento trik Vám pomůže v mnoha situacích.

Technické parametry
Snímání provádí CCD člen o velikosti 1/3 palce s celkem 810 000 body. Fotoaparát je vybaven 5 čočkami s F 2,8 což je ekvivalentní zhruba 36mm u klasické pětatřicítky. Uzávěrka je “jen” mechanicky řízená s rozsahem 1/4 až 1/500 sec. Blesk je vestavěný s možností nastavení na : automat, redukce červených očí, výplňový a vypnutý. Jeho účinnost je do cca 3m. Speciálně redukce červených očí je velice dobrá. Autospoušť je již skoro samozřejmostí a ani u tohoto modelu nechybí. Je na 13 sekund a je signalizována opticky i akusticky.

Hledáček a display
Hledáček je na rozdíl od 800L již v provedení skrz objektiv, což je rozhodně pozitivní. Je vybaven středovým křížem, pro označení objektu, který je použit pro nastavení automatiky.
Typ 820L je vybaven novým, větším a kontrastnějším barevným LCD displejem. Ten má podle výrobce přibližně 114.000 bodů s úhlopříčkou 5cm(2”). ( Přesný počet bodů v republice asi nikdo nezná. ) Je mnohem kvalitnější než u 800L a zřejmě má i vyšší spotřebu. Může fugovat jako hledáčik, nebo jako displej pro prohlížení pořízených fotografií.

Nastavení možná z fotoaparátu
Na stavovém displeji se zobrazují následující funkce, které lze nastavovat přímo z aparátu :

  • Režim blesku
  • Kvalita snímků ( jen HQ/SQ)
  • Makro mód ( pro vzdálenost objektu 0.2 - 0.75 m )
  • 9 rychlosnímků
  • funkce z karty( panorama, rám, kalendář )

Komunikace s počítačem
Komunikace s PC probíhá po seriovém kabelu. Stačí nainstalovat ovládací program z přiloženého CD, připojit kabel do volného konektoru a můžete začít pracovat. Máte v podstatě dvě možnosti. První je využít speciální program nebo používat fotoaparát jako TWAIN zařízení.
Myšlenka TWAIN ovladačů potěší snad každého znalce. Díky tomuto rozhraní můžete pracovat s fotoaparátem v libovolném programu, který TWAIN podporuje, stejně jako třeba se scanerem. Osobně jsem tak činil v Adobe Photoshopu 4.0 CZ bez nejmenších problémů a s pocitem blaha.
Druhá možnost je použít přiložený ovládací program od Olympusu. Jsou v něm všechny běžné funkce nutné k manipulaci s fotografiemi a nastavení fotoaparátu. Tady jen malá připomínka, výběr mezi módy HQ1 a HQ2 je možný jen z počítače, což považuji za necnost.
Komunikaci s jablky (Apple) jsem nezkoušel, neb nemám jediné s rozhraním jiným, než je stopka.

Specialitky
První specialitkou je televizní výstup. Pokud budeme přesnější než návod, tak to bude video výstup. Díky této fintě můžete ukazovat své fotky na každé novější televizi nebo nahrávat na video. Pozor na dovoz fotoaparátů z dalekých zemí, ne všude se používá PAL rozhraní.
Druhá perlička jsou funkce na kartě. Pokud si koupite paměťovou kartu od Olympusu, získáte možnost rámovat obrázky do některého z nadef. rámů, doplňovat fotografii na stránku kalendáře ( jmena dnů samozřejmě v angličtině ) nebo fotit panoramatické fotografie. Panorama je posloupnost až 3 snímků s fixovanou automatikou. Panorama se u typu 820L dá dělat jak v hor. tak vert. směru.
Třetí lahůdka je 9 snímků po 1/10 sec. Určitě se ptáte, jak je to možné, když uložení jednoho obrázku trvá několik ( 6 – 9 ) sekund ? Řešení je prosté, všechny se spojí do jednoho obrázku a pak uloží. Nevýhoda je třetinová velikost jednotlivých obrázků. Funkčnost posuďte sami.

Shrnutí
Fotoaparát zanechal velmi dobrý dojem, přesto bych mu vytknul několik necností. První a největší ( a tradiční ) je neuvěřitelná spotřeba energie. Pokud si budete hrát s displejem a fotit s bleskem, po 40 – 60 fotografiích, Vám na displeji zabliká baterie a už hledáte elektro.
Druhá necnost jsou dle mého názoru tlačítka. Ta kovová na horní straně jsou super. Ty gumové špuntíky u displeje mi opravdu nesedly. Lidé s většími prsty je mohou mačkat dost dlouho, než se dočkají odezvy. Ke konci testu jsem již získal cvik a problém už nebyl tak tragický.
Nepřítomnost českého manuálu mě osobně nevadí a kromě toho český bude v dohledné době k dispozici.
Nedostatek paměti je nutným kompromisem s cenou a dá se snadno řešit dokoupením karty s větší kapacitou.
A na závěr bych rád zmínil možnost použít spoustu příslušenství od sublimační minitiskárky, přes PC kartu či disketu na přenos dat na PC až po přídavné objektivy. Bohužel většina z toho není zatím na českém trhu, ale jakmile bude, jistě je zrecenzujeme a rozšíří schopnosti tohoto fotoaparátu s cenou pod 40 000 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: