TV příjem s kartou Rainbow Runner - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

TV příjem s kartou Rainbow Runner

16. března 1999, 00.00 | O multimediální kartě společnosti Matrox jsme již psali, dnes se podrobně podíváme na její televizní část.

Multimediální kartu Ranibow Runner G-Series jsme popsali v předchozím článku. Protože se jedná o velice zajímavý produkt, vracíme se k němu a dnes se podrobně podíváme na to, jak funguje jeho televizní sekce. TV přijímačů pro počítač jsme již testovali několik, ale tato karta má hned několik odlišností.

Základní popis karty
Na kartě najdete TV tuner (přijímač) podobný jako na všech ostatních kartách. V této oblasti se nikdy nic převratného nekoná. Pochopitelně je karta upravována pro naší republiku, protože odstup zvuku od obrazu je jiný, než v ostatních západně položených zemích. Úprava je provedena přidaným tištěným spojem, který je umístěn na speciálně k tomu určeném místě. To je velkou výhodou, protože nedochází k problémům s přehříváním či rušením. Matrox se ukázal být prozřetelným výrobcem a pro podobné úpravy vyhradil místo v rohu karty.

Instalace
Instalace probíhá jednoduše a bez problémů. Bohužel není lokalizována, což znamená, že instalační program s Vámi komunikuje anglicky a navíc v seznamu zemí není Česká Republika. Po nainstalování originálních ovladačů společnosti Matrox je potřeba provést lokalizaci nastavení karty. Ta je prováděna pomocí souboru s koncovkou REG, který získáte u prodejce či distributora. Pokud na něj poklepáte, dojde k automatickému upravení registrů systému tak, aby se karta korektně chovala. Navíc ve výběru zemí se objeví i ČR.

Ladění kanálů

Ladění programů
Zde bohužel výrobce zvolil variantu ladění po kanálech. Bohužel říkám proto, že se unás může dost dobře stát, že nenaladíte to co byste očekávali. Podívejme se na problém podrobněji. Jsou dvě varianty, jak naladit televizní kanály, které jsou rozloženy ve frekvenčním spektru. První cestou je takzvané "frekvenční ladění". To znáte například u většiny běžných televizorů. Při tomto ladění se postupně procházejí všechny používané frekvence a hledá se signál. Tento postup najde všechny stanice, i ty nestandardně položené, ale bohužel trvá velmi dlouho. Druhou možnost dává rozdělení frekvencí na takzvané kanály. Ty jsou mezinárodně standardizovány a všeobecně známi. Podle norem by se mělo vysílat právě na frekvencích odpovídajících jednotlivým kanálům. Z této teorie vychází i společnost Matrox a díky tomu, že prohledává pouze nějakých cca 70 kanálů, trvá ladění zhruba minutu.
Bohužel jsou u nás regiony, ve kterých není vysílání umístěno přesně v normovaných kanálech a pak stanici takto vysílanou prostě nemůžete naladit. Speciálně toto platí pro kabelové televize, které často zcela ignorují normy.
Máme pro vás útěchu. Pokud narazíte na tento problém, je možno upravit registry systému tak, aby se stanice naladit daly. Činnost to není zrovna jednoduchá, takže je možno o pomoc požádat technickou podporu distributora.

Ovládání
Virtuální dálkové ovládání Ovládání se provádí pomocí virtuálního ovladače, který je společný pro všechny akce s Rainbow Runnerem. Pochopení symboliky tlačítek není žádný problém. Důležité je, že přehrávání funguje bez problémů. Je možné jej přepnout buď do okna a dále pracovat se systémem, nebo pustit obraz přes celou obrazovku a pak se z monitoru stává opravdová televize. Díky vybavení karty nechybí možnost jak uložit jeden snímek, tak nahrát celou část televizního pořadu.

Hodnocení
Kvalita obrazu odpovídá tomu, na co jsme u podobných karet zvyklí. Potěší zcela bezproblémový chod, žádné šumy, žádný posunutý obraz. To je výhoda vazby mezi grafickou kartou a Rainbow Runnerem. Příjemně překvapila kvalita zvuku. Zejména při delší používání se projevuje dobré umístění přeřaďovacího modulu.
Jako TV přijímač by byla karta příliš drahá, ale pokud si uvědomíme, že kromě příjmu televizního programu nabízí i slušnou možnost zpracování videa, pak je hodnocení ceny přesně obrácené.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: