Nový ofsetový digitální tiskový stroj je na cestě - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Nový ofsetový digitální tiskový stroj je na cestě

27. září 1999, 00.00 | Po Heidelbergu a Adamovských strojírnách ohlásil svůj DI tiskový stroj také japonský výrobce. Má však ještě šanci na mediální zviditelnění?

Japonský výrobce tiskových strojů, společnost Akiyama Printing Machinery, ohlásila v rámci veletrhu IGAS přípravu nového tiskového stroje s technologií "Direct Imaging". DI technologii by měla tradičně dodávat společnost Presstek, jejíž laserové agregáty nalezneme jak v DI stroji ADAST, tak v některých DI tiskových strojích Heidelberg.


Stávající tiskový stroj Akiyama J Print

Akiyama by měla DI technologii montovat do svých tiskových strojů J Print. Ty jsou zajímavé především tím, že umožňují oboustranný potisk tiskového archu bez nutnosti jeho obracení, neboť tiskové jednotky jsou umístěny jak nad potiskovým archem, tak pod ním.

Tiskový stroj J Print DI by měl být představen na veletrhu Drupa 2000.

Připomeňme, že DI technologie představuje jednoduše řečeno "naroubování" laserového osvitu tiskových desek přímo v tiskovém ofsetovém stroji klasické konstrukce. Tato technologie je tedy přímou alternativou použití klasického ofsetového tiskového stroje a zařízení Computer-to-Plate, které je z našeho pohledu perspektivnější. Na rozdíl od varianty DI na sebe nejsou totiž jednotlivé funkční prvky napevno "navázány" a je možné je případně různě upgradovat (to je důležitá otázka zejména u technologie CtP, která se zatím vyvíjí velmi dynamicky). Proč tedy firmy DI tiskové stroje vyvíjejí? Nejvíce pravděpodobně z důvodů image - klasické tiskové stroje jsou dnes vesměs na velmi vysoké technické úrovni, a tak přitáhnout zájem médií není jednoduché. A DI technologie je zatím v této oblasti úspěšným trhákem. Nakonec i Adamovské strojírny se se svým Adastem DI dostaly na stránky nejrůznějších odborných médií, které by jim pozornost patrně jinak vůbec nevěnovaly. V praxi si DI tiskové stroje vedou o poznání hůře - v naší republice jsou například dva exempláře - Heidelberg Quickmaster DI a Adast Dominant 745 CDI a ani s jedním to nevypadá dobře. Heidelberg Quickmaster DI je na prodej za zlomek své původní ceny a Adast DI bude podle posledních zpráv také měnit svého majitele.

Na světě tedy bude příští rok další DI tiskový stroj, který však již patrně nevyvolá tolik zájmů jako jeho předchůdci, neboť s DRUPOU budou oznámena jistě revolučnější řešení. A to je pravděpodobně důvod, proč Akiyama a Presstek ohlásily své řešení již dnes.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: