miroMEDIA PCTV - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

miroMEDIA PCTV

28. dubna 1998, 00.00 | MiroMedia PCTV je interní PC karta na příjem televize a teletextu. Jedná se o kartu technologie PCI, s podporou Microsoft DIRECT X a VGA overlay.

miroMEDIA PCTVMiroMedia PCTV je interní PC karta na příjem televize a teletextu. Jedná se o kartu technologie PCI, s podporou Microsoft DIRECT X a VGA overlay. Tato karta umožňuje, jak přehrávat televizní signál, tak signál z libovolného vnějšího zařízení, které dodává video signál. Karta podporuje spolupráci s jakoukoli grafikou osazenou čipem S3. V krabici najdeme samotnou kartu, externí audio kabel (JACK-JACK), redukci pro připojení koaxiálního kabelu, uživatelskou příručku a CD s ovladači (to jsem bohužel neměl k dispozici).

Karta
Na kartě najdeme S-Video vstup, jeden vstup pro composite video ( CINCH ) a klasický vstup na koaxiální kabel 75 ohmů. Dále je zde 3,5´´ jack zvukový výstup. Toto všechno je vyvedeno z venku karty. Na vnitřní desce je jeden klasický zvukový CD vstup a jeden výstup.

Potřebný hardware
Podle dodaného návodu karta vyžaduje minimální konfiguraci Pentium 90 s PCI sběrnicí, 8Mb RAM (optimum je 16M
B) a grafickou kartu s minimálně 256 barvami. Já jsem kartu testoval na P166 MMX, 32Mb RAM,IDE HDD, Diamond Stealth 3D 2000 4Mb.

Instalace a software
Instalace miroMEDIA PCTV je velmi jednoduchá. Nejprve si musíte nainstalovat DIRECT
X (já jsem testoval s verzí 3 a 5) od Microsoftu. Po zastrčení karty do PC si ji Windows95 sami najdou ( PnP) a vyžadují po Vás ovladače (ty jsou k mání do win95, winNT 4 a dokonce Linux-u, a to v angličtině, němčině a francouzštině). Po nainstalování ovladačů musíte ještě nainstalovat programy pro TV. Ty se nainstalují po spuštění setup-u. Nainstalují se programy MIRO TELEVISION, MIRO TELETEXT a INTEL INDEO VIDEO INTERACTIVE RUNTIME. Již při instalaci se Vás program zeptá na zemi, v které jste. V seznamu zemí je i Česká republika, ale bohužel podle vyjádření distributora se od počeštění upustilo. Po prvním spuštění MIRO TELEVISION je potřeba naladit TV stanice. Při běžném anténním příjmu Vám normálním hledání nenajde ani jeden program. Až při zapnutí podrobnějšího hledání jsou nalezeny všechny stanice. Je možné ovšem stanice naladit i ručně podle frekvence a v zápětí je jemně doladit. Je pěkné, že televizi je možné pustit i přes celou obrazovku a to i v 800x600 při 16K barvách. Co se týče teletextu tak funguje velice dobře. Můžete si uložit jednotlivé stránky do textového souboru. Teletext jak jinak, nezná češtinu. Dalším prográmkem je program na CAPTURE. Můžete si zde běžící obraz zastavit a v zápětí uložit. Je možné si uložit i video sekvenci do formátu AVI. Nutno však podotknout, že se nejedná o kartu určenou pro tuto činnost. Bez větších výpadků je možno ukládat tak 15 snímků za sekundu v čtvrtinovém PALu. Na druhou stranu tato možnost potěší.

Jak se zvukem
Většina z Vás jistě ví, že v naší republice se vysílá v normě PAL. Ta kartě nedělá žádné problémy, až na jednu maličkost. Z historických, spíše ideologických, důvodů se však jedná o východní typ. Což znamená, že zvuk je posazen s jiným odstupem od obrazu, než je tomu v západní evropě. Proto při použití tuneru na kartě můžete naladit buď obraz nebo zvuk, obojí nikoli. A co se s tím dá dělat ?? Pokud disponujete například videorekordérem s vestavěným TV tunerem, máte vyhráno. Anténu připojíte do videa a do karty pak video výstup z videa. Do zvukové karty připojíte zvuk z videa a máte, co potřebujete. Je to berlička, ale nic jiného u této karty bohužel nezbývá. Škoda, že miro od češtiny upustilo, již jednou ji dělali pro jinou kartu a byla velice povedená.

Závěr
Na závěr pár postřehů
. Pokud nemáte videorekordér, tak se musíte spokojit jen s obrázkem. Pokud jej máte, je možné zvuk připojit zvlášť a je vše OK. Televize běží plynule a to i přes celou obrazovku. Co víc nezatěžuje příliš procesor a to je dobře. Díky technologii video overlay je velice kompatibilní, a nedělá problémy s většinou karet. ( Možná jste někdy zápasili s různými rozšiřujícími konektory a víte, o čem mluvím.)

PCTV podruhé
Většina z Vás jistě ví, že výrobu karet miro převzala firma PINNACLE Micro. Tato změna se projevila i na kartě PCTV. Došlo k drobné úpravě tištěného spoje, ale hlavní komponenty ( procesor a TV tuner ) zůstaly nezměněny.
Novinkou jsou poslední BETA ovladače, které odstraňují několik drobných chyb těch prědchozích ( jako je třeba překreslování oken ). Tyto ovladače najdete na www.miro.com .
Poslední novinkou, která není tak úplně spojená se značkou PINNACLE je, že firma EXAC rozšiřuje karty o českou normu zvuku. Tato úprava spočívá v přidání malého "ťištáku". Co je přínosné, za cenu nějakých 500 Kč, lze tuto úpravu provést i u starých karet. U nově distribuovaných karet je tato úprava automaticky provedena. Co se týče kvality zvuku, je poměrně slušná.
A na závěr ještě perlička. Pro zájemce a skalní fandy Linuxu dobrá zpráva. Již existují ovladače i pro tento operační systém. Zájemcům předáme kontakt na autora.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: