Fast AV Master - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Fast AV Master

15. listopadu 1997, 00.00 | Krásnou lesklou krabici s černými pruhy po stranách, se zeleným pruhem a okem uprostřed, která se krásně vejde do igelitové tašky, jsem si půjčil od firmy GIO s.r.o. , abych mohl otestovat tuto kartu německé firmy FAST.

Design a balení
AV MasterKrásnou lesklou krabici s černými pruhy po stranách, se zeleným pruhem a okem uprostřed, která se krásně vejde do igelitové tašky, jsem si půjčil od firmy GIO s.r.o. , abych mohl otestovat tuto kartu německé firmy FAST. Po rozbalení již zmíněné krabice jsem našel uvnitř další bílou krabici, ve které jsem našel další menší bílou krabici. A pod touto menší krabicí jsem již nenašel další krabici, ale velkou dlouhou kartu s výkusem a ta je AV Master.

Standardní vybavení
V té menší bíle krabici je jedna redukce Cinch - 4 pin mini DIN (VHS - SVHS), anglický manuál, instalační CD, MediaMania a Magix Music maker. Hlavně v ní také najdete plnou verzi Unlead MediaStudio Pro 5.0, která se od verze 2.5, dodávané dříve, výrazně změnila. V tomto programu můžete nejenom střihat video sekvence, ale máte na výběr spoustu 2D i 3D efektů od prolínaček všeho druhu až po různé peel efekty (obracení stránky). Dále můžete aplikovat různé video či audio filtry a mnoho dalšího. Přeložený manuál obdržíte od firmy GIO proti registraci.

Funkce
Jak již předchozí odstavec mírně naznačil, karta AV Master je určena pro digitalizaci video signálu a zvuku do PC a také zpětnému převedení do analogového signálu videa.

Karta
Zdířky vstupů a výstupů jsou na AV mastru popsány černým písmem, takže jsem pohodlně mohl přečíst A-IN, A-OUT (3.5mm stereo jack), V-OUT1 (Cinch - pro VHS), V-OUT2, V-IN (mini DIN - pro S-VHS). Výkus na AV mastru není proto, aby výrobce ušetřil materiál, ale má jistou funkci. Firma Fast si jako jeden z mála výrobců "dlouhých" karet pro PC uvědomila rozložení součástek na základních deskách formátu AT. Ano, kdokoli kdo někdy instaloval podobnou kartu jistě zná problémy s chladičem procesoru, redukcí napájení a jinými součástkami, které brání v instalaci karty. AV Master je vykrojen hned za koncem PCI konektoru, a proto jej můžete vsadit do libovolného PCI slotu.

Instalace
Instalace AV Mastra je velmi podrobně popsána v anglickém manuálu. I pro člověka, který neumí moc anglicky je dobře k pochopení. AV Mastra jsem zasadil do PCI slotu, propojil s videem a zapnul počítač. Po rozběhnutí Win95 mi hned hlásily, že detekovaly nový hardware, a abych pro něj nainstaloval ovladače. Navedl jsem Win95 k příslušným ovladačům na instalačním CD, a když se ovladače doinstalovali, tak jsem Win95 restaroval. Po znovu nastartování systému jsem instaloval software pro AV mastra z instalačního CD a opět restartoval. A hle. Hned po zobrazení pozadí ve Win95 je tu chybové hlášení … memory conflict with another PCI device. Jelikož mám jen jediné další PCI zařízení a to grafickou kartu Diamond Stealth 3240 zkusil jsem změnit jeho ovladač. Po opětovném nastartování Win95 bylo již vše v pořádku. Začal jsem pátrat proč tato chyba vznikla. V nápovědě, která je opět jen anglicky, jsem pod heslem Graphics Cards našel odpověď. Pro některé VGA karty s chipem S3 se musí, dle přiloženého, podrobného návodu, AV Master nastavit ručně (změnit rozpětí využívaných adres paměti). A pro grafickou kartu Elsa Winner 2000 AVI se musí použít starší verze ovladače nebo standardní ovladač Win95. Ještě zde byla zmínka o grafické kartě Matrox Millenium, pro kterou je již od dubna 97 nový ovladač.

Práce s kartou
Nastavil jsem tedy AV Mastra ručně, opět nainstaloval ovladač Diamond GT pro svoji grafickou kartu a začal jsem zkoušet co vlastně AV Mastr umí. Nejprve jsem si v Media Studiu vytvořil animaci (2min 25sec), nastavil všechny parametry pro spočítání souboru AVI tak jak jsem se dočetl v návodu a nechal jsem tuto animaci spočítat. Asi po dvou hodinách byla animace spočtena. Pro přehrání animace jsem zkusil standardní přehrávač z Win95 MPlayer. Přehrání takto veliké animace (145s ; 540MB = v průměru 3,7 MB/s) mu dělalo problémy ( Intel 166MMX, 32MB RAM, HDD 2GB SCSI + 2GB EIDE), což se dalo předpokládat. Animace byla sekaná, zvuk vynechával. Zkusil jsem tedy animaci přehrát ještě jednou přes Mplayer, ale se zapnutým programem MediaCache. Animace i se zvukem se přehrála plynule. Jen jednou se zastavila asi na jednu sekundu. Při opětovném přehrání se již nezastavila vůbec a bez problému se přehrála až dokonce. Tentýž výsledek (spíše lepší) jsem dosáhl pomocí programu FastCap. Tento program, stejně jako MediaCache, je součástí instalačního softwaru a je popsán v manuálu (jen anglicky). FastCap je program pro nahrávání (digitalizaci, capture …) video signálu (S-VHS,VHS) v normách PAL, NTSC, SECAM a samozřejmě i pro přehrávání vytvořené animace či dříve nahrané video sekvence.

Záznam
Pomocí FastCapu jsem začal nahrávat na disk svého počítače v různých kompresních poměrech. Při kompresi 6:1 bylo vynecháno 20% snímků, při 7:1 již jen 9% a pro poměr 10:1 nebyl vynechán žádný snímek. Kvalita však byla pro všechny kompresní poměry stejná. Ptáte se proč? Jako zdroj nahrávání jsem použil VHS video a to má kompresní poměr 30-40:1 viz.tabulka z manuálu.

Kompresní poměr Video formát Prům. minut / GB
1:1 Nekompresované D1 0:51
2:1 Digitalní Betacam, D5 1:43
5:1 - 8:1 Betacam SP, MII 4:18 - 6:54
10:1 - 15:1 Professionalní S-VHS 8:37 - 12:56
20:1 U-Matic Highband 17:15
30:1 - 40:1 VHS 25:53 - 34:31
60:1 Offline 51:46
90:1 Offline 77:40
100:1 Offline 86:18

Závěr
Pomocí AV Masteru můžete bez větších problému nahrát své video sekvence do svého počítače
, tam je pomocí softwaru upravit, ať již se jedná "jen" o pouhý střih nebo i nějaké další 2D, 3D efekty či doplnění vlastní animací nebo samostatným zvukem, a přehrát zpět na video kazetu ve ´stejné´ kvalitě. AV Master pokládám za kvalitní prostředek k výše uvedeným a dalším úpravám videa pro amatérskou nebo poloprofesionální práci, který svým výkonem více než předčí svoji cenu, která se nyní na českém trhu pohybuje kolem 32 000 Kč (s DPH). AV Master bez editačního softwaru stojí kolem 25000 Kč.

Dodatek
Nedalo mi to a rád bych dodal pár informací k této recenzi. AV Master je PCI karta určená podle výrobce pro poloprofesionální zpracování videa. Má k tomu jistě předpoklady. Je vybaven moderní technologií PCI BUS Master, která zajišťuje dostatek prostoru na systémové sběrnici pro přenos dat. Je vybaven schopností video overlay pro zobrazovaní, takže super a běžíme jej koupit ! Ale pozor !! Jak výrobce tvrdí, je schopen zajistit kompresi 4:1 a hle, je to pravda ? Pokud vím, tak ani s nejnovějším HDD Seagate Baracuda se nám nic podobného dosáhnout nepodařilo. Ano, jistě se dá namítnout, že jde o limit HW a né karty, ale pak nechápu proč s jinou kartou podobné konstrukce jsme dopadli lépe.

Tak a teď možná zahazujete své AV Mastery, které jste si koupili nedočkavě už po prvních odstavcích, ale nezoufejte. Jak bylo zmíněno výše, pro poloprofesionální práci s největší pravděpodobností požadovat nebudete. Myslím si, že AV Master je dobrá karta, a mnoho lidí se svou příznivou cenou potěší a uspokojí. Jen je nutné si uvědomit limity dané ostatním HW a kartou samotnou.
-- Jan Březina, šefredaktor --

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: