EPSON Stylus Photo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

EPSON Stylus Photo

22. ledna 1998, 00.00 | Máme tady pro Vás recenzi speciální tiskárny firmy EPSON, kterou nám do testu zapůjčila firma SINCO. Jedná se o speciální inkoustovou tiskárnu, která je určená pro tisk fotografií.

EPSON Stylus PHOTO Máme tady pro Vás recenzi speciální tiskárny firmy EPSON, kterou nám do testu zapůjčila firma SINCO. Jedná se o speciální tryskovou tiskárnu, která je určená pro tisk fotografií. Tato tiskárna prošla důkladným testem a zde jsou jeho výsledky.

Design a balení
Tiskárna vychází z osvědčeného designu řady Stylus. Vstupní podavač v zadní části pojme něco ke sto listům. Výstupní je pak vyklápěcí v přední části. V balení najdete tiskárnu, napájecí kabel, inkoustové náplně a manuály. Tiskárna má rozměry při přepravě 168 x 429 x 275 mm. Při nasazení podavače a vyklopení výstupu se rozměry zvětší na 309 x 429 x 613 mm a váha je okolo 5 kg. K designu nic nemám, je prostý a účelný.

Technologie
Čím je tato tiskárna zvláštní ? V běžných tryskových tiskárnách se k tisku používají čtyři barvy ( azurová, purpurová, žlutá a černá ), jde o standardní barvy modelu CMYK. Mícháním těchto barev vznikají všechny odstíny, které jsou na výsledném tisku. U fototiskárny je rozšířen počet barev na 6. Přidány jsou světlé odstíny prvních dvou barev. A jaký to má vliv na výstup ? Tiskárna nabízí větší počet odstínů a světlé barvy vypadají mnohem věrněji. Pokud bych měl subjektivně hodnotit, tak velice pěkně vycházejí odstíny modré. Ty jsou asi nejlepší, co jsem u inkoustových tiskáren zatím viděl. Na druhou stranu je viditelně slabší žlutá, proti ostatním barvám. Možná namítnete, že žlutá barva se na fotografiích objevuje méně často, přesto je to slabinka. Jinak díky většímu počtu barev a rozlišení 720 dpi je výstup velice kvalitní, hlavně při použití speciálních papírů od výrobce. Nedá mi to a musím se zmínit o slabé stránce tryskových tiskáren jako takových, tedy nejen tohoto typu. Je to barevná věrnost. Při použití různých druhů papíru dostáváte různá podání barev, podle toho, jak rychle se inkoust stihne vsát a zaschnout.

Tisk
Jak už jsem zmínil, tiskárna tiskne v rozlišení 720 dpi a to barevně i černobíle. Pro tisk se používá piezo technologie vyvinutá firmou Epson. Fyzicky jsou v tiskárně umístěny dvě náplně. Černobílá a barevná součatně. Jak je u EPSONu zvykem, náplň už neobsahuje tiskovou hlavu, ale pouze inkoust. Tím se snižuje její cena. Tiskové hlavy jsou přímo v tiskárně na jezdci, obsahují 32 trysek pro každou barvu a jejich životnost je asi 10 000 stran. Co se týče spotřeby barvy, tu považuji za největší problém této tiskárny. Barevná náplň vydrží dle výrobce cca 540 listů při 5 % zaplnění a barevná pouze 190 listů při 5 % zaplnění. Co z toho plyne ? Pokud máte obrázek přes celou stránku, je plnobarevný a použijete nejkvalitnější režim tisku, barevná náplň Vám vydrží na takových 10 - 20 stránek. Černá asi tak do 50 - 60 listů, pokud nejsou obrázky příliš tmavé. To se samozřejmě podepisuje na ceně tisku. Cena jedná takové stránky A4 bez započítání papíru je něco k 50 Kč, nemluvě o tom, že lesklý papír stojí dalších cca 15 Kč. Kdo chce pěkné fotografie, musí se tedy u formátu 12 x 9 cm smířit s cenou k 16 Kč.
Co se týče rychlosti tisku, ta je velice závislá na množství dat posílaných do tiskárny. U celostránkových tisků může jít až o desítky MB, což znamená obrovský nápor na přenos po paralelním portu. Při použití klasického ( pomalého ) paralelního portu trval tisk čtyř fotografií v rozlišení 300 dpi na jednu stránku při maximální kvalitě více než 25 minut. Při použití rychlého paralelního portu ( EPP / ECP ) byla doba nutná k přenosu a vytištění asi 11 minut. Výrobce udává rychlost tisku od 5 do 9 minut na plnobarevnou stránku v závislosti na nastavení.

Tisková média
Tisknout můžete v podstatě na cokoli. No trochu přeháním. Použít můžete běžný kancelářský papír o gramáži 64 - 90 g/m2, obálky, štítky. Nebo použijete některé z mnoha médií z produkce Epsonu. Od speciálních matných či lesklých papírů, přes folie až po samolepky. Vše vybavené speciální savou vrstvou, která zabraňuje rozpíjení inkoustu před zaschnutím. Tyto papíry vřele doporučuji, při jejich použití kvalita výstupu razantně stoupá. Možná je to způsobeno i tím, že tiskárna inkoustem zrovna nešetří, takže často je tisk ještě mokrý po výstupu z tiskárny. Co mi trochu vadilo, i speciální papíry působily promáčeným dojmem, speciálně u tmavých míst.

Software
K tiskárně jsou dodávány ovladače na jednom CD a to pro Windows 3.11 a Windows 95. Hned v úvodu konstatuji, že českého slova se nedočkáte v žádném programu. Tiskárna je detekována pomocí PnP, pokud je připojena 25 žilovým kabelem. Pokud je použit 18ti žilový kabel, Windows 95 tiskárnu nenajdou. V každém případě není problém nainstalovat tiskárnu ručně, resp. pomocí instalačního programu na CD. Ovladače jsou velice pěkně graficky provedené. Standardně si jen vyberete kvalitu tisku a typ papíru a zbytek nastavení se provádí automaticky. Pro profesionály a hravé typy je zde možnost vytváření vlastních nastavení. Ovlivnit se dá snad cokoli, včetně barevných posunů či technologie Microweave. Prostor pro každého je dostatečný. Co je poněkud zvláštní, i pod Windows 95 si ovladače spouští svůj vlastní spooler tiskáren. ( Obdoba správce tiskáren. ) Jde viditelně o pozůstatek z Windows 3.11, kde tento krok měl logiku. Při tisku se dále zobrazuje status monitor, který Vás informuje o činnosti tiskárny, a co je velice pěkné, i o množství inkoustu v náplních. ( Toto funguje pouze při použití nového typu paralelního portu a 25 žilového kabelu. ) Pro všechny jedna dobrá rada. V okamžiku, kdy poprvé monitor začne hlásit prázdnou náplň, je tiskárna schopna vytisknout zhruba ještě jednu plnobarevnou stránku, někdy i více. Přesto je informace o stavu náplní velice užitečná. Na CD dále můžete najít fonty ( nečeské ), prezentace a podobné drobnosti.
Na závěr tohoto odstavce bych rád vzpomenul další příjemnou vlastnost ovladačů. Pokud je chcete odstranit, je to možné standardní cestou ve Windows 95, t.j. pomocí "Přidat nebo ubrat programy" v ovládacím panelu.

Závěr
Co říct závěrem, jedná se o tiskárnu s velice pěkným výstupem, kvalitně zpracovanými ovladači a velkým množstvím originálního spotřebního materiálu. Za nevýhody považuji nepřítomnost češtiny a poměrně velké náklady na tisk. Musím říct, že jsem s touto tiskárnou na originální papír dosáhl asi nejlepšího tisku ze všech tryskových tiskáren. A proto si myslím, že pokud máte potřebu tisknout si doma fotografie a nechcete maloformátovou sublimační tiskárnu, nebo prostě nemáte peněz na zbyt, pak by Vaší pozornosti tato tikárna neměla ujít. Cena kolem 15 000 Kč bez DPH je přijatelnou investicí srovnatelnou s některými sublimačnímy tiskárnami pro formát fotografie, na druhou stranu za tuto cenu u EPSONu Stylus PHOTO získáte plnohodnotnou tiskárnu formátu A4. Tu pak můžete použít k tisku libovolných předloh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: