WAP Tool 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

WAP Tool 1.0

29. ledna 2001, 00.00 | Rádi byste si na mobilním telefonu prohlíželi Vaše webové stránky? Freewarový balík WAP Tool Vám to umožní!

WAPové stránky psané v jazyce WML si můžete prohlížet jak na PC či Macu, tak i na mnoha mobilních telefonech stejně jako na mobilních zařízeních všeho druhu. K prohlížení je zapotřebí specializovaný prohlížeč, kterých existuje poměrně hodně a které se pochopitelně liší svými možnostmi. Jazyk WML (momentálně podporují WAPové brosery specifikace WML v1.2.x) není vůbec složitý a je výrazně jednodušší než jazyk HTML používaný u většiny klasických webových stránek. Existuje několik (zatím velmi málo) komerčních konvertorů, které dokáží off-line či dokonce on-line překládat respektive konvertovat HTML stránky pro použití ve WAP kompatibilních browserech, off-line konvertory jsou však poměrně drahé, o těch on-line ani nemluvě. WAP Tool firmy Argogroup je freewarový off-line konvertor a převádí libovolně strukturované webové stránky do jazyka WML.WAP Tool není nijak zvlášť komfortní program, ale svému účelu vyhovuje. Program neumí konvertovat grafiku do formátu WBMP, takže obrázky je nutno převést ručně - je to tak ostatně lepší, neboť současné specifikace formátu WBMP nepodporují víc než dvě barvy (v budoucnu se to možná změní) přesněji řečeno stavy "svítí/nesvítí" odpovídající LCD displejům mobilních telefonů a tak je dobré převést si obrázky ručně v příslušně vybaveném grafickém konvertoru. WAP Tool po otevření souboru/jedné WWW stránky, kterou chceme zkonvertovat do WML, nabídne celkem čtyři typy zobrazení - standardní HTML formát, zobrazení chybových hlášení (chyby v syntaxích HTML kódu), XHTML zobrazení (XHTML je označení podmnožiny HTML 4 v jazyku XML) a preview celé stránky pomocí renderovacího jádra MS Internet Exploreru.

Ihned po otevření WWW stránky se spustí konverzní proces, který přeloží HTML tagy do odpovídajících WML tagů (řada z nich je ostatně stejných nebo dost podobných) a výsledek si můžete okamžitě prohlédnout v druhém okně. U delších stránek obsahujících větší množství kódu trvá konverze cca 20s a déle, u kratších a jednodušších stránek je pak hotova prakticky okamžitě. WAP Tool celkem slušně konvertuje většinu základních HTML tagů, z pochopitelných důvodů a nesrovnatelných možností HTML/XHTML oproti WML ale rozhodně nečekejte, že převedená HTML stránka bude ve WAPovém prohlížeči vypadat stejně. Zapomeňte také na rámce, Java applety či dokonce Shockwave/Flash animace, nic takového WML nepodporuje a program tedy zmíněné věci ani nemůže umět zkonvertovat.WAP Tool dokáže ušetřit spoustu času při konverzích HTML stránek, neboť nemusíte přepisovat prakticky žádné "základní" WML tagy. Program můžete s výhodou použít zejména při konverzích jednoduchých (míněno doslova) webových stránek, u těch složitějších postrádá z logických důvodů použití programu smysl. Je však otázkou, zda není lepší napsat WAPové stránky raději ručně úplně od začátku (omezení délky jednotlivých stránek také není zanedbatelné), to už si však budete muset rozhodnout sami - WAP Tool je zdarma, takže za vyzkoušení nic nedáte...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: