VirtualDubMod 1.4.13 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

VirtualDubMod 1.4.13

dv digitalní video

27. ledna 2003, 00.00 | Potřebujete při konverzích a encodingu DVD filmů či video souborů pracovat s formáty OGM, OGG, MPEG-2, VBR MP3 a nechcete se přitom vzdát schopností populárního VirtualDubu? Snadná pomoc, vyzkoušejte VirtualDubMod.

Původ programu VirtualDubMod sahá už několik let do minulosti. Cílem celého projektu bylo vylepšit populární videoeditor a postprocessingový nástroj v jednom VirtualDub o nové funkce, zejména o přímou podporu videa ve formátu OGM, zvuku ve formátech OGG a AC3 stejně jako o možnost přímo ve VirtualDubModu pracovat s variabilním datovým tokem u MP3 zvukové stopy nebo importovat do programu MPEG-2 soubory. Autoři projektu v podstatě zkombinovali možnosti původního VirtualDubu s jeho různě vylepšenými klony či spíše variantami VirtualDubOGM, VirtualDubMPeg2 a VirtualDubAVS (což jim umožnily zdarma dostupné zdrojové kódy VirtualDubu) a výsledkem není nic jiného než právě vděčný potomek VirtualDubMod. Proč vděčný? Protože nabízí nejen všechny funkce dostupné v nejnovějších verzích VirtualDubu, ale navrch již zmíněnou podporu několika dalších audio formátů, podporu VBR u MP3 a mimo jiné i podporu AVS a distribuovaného síťového encodingu umožňujícího počítat video současně na více počítačích v lokální síti. Tyto funkce určitě ocení řada uživatelů VirtualDubu, kteří se stále už někdy setkali (a budou se setkávat stále častěji) s filmy, animacemi či všeobecně s AVI videem obsahujícím zvukovou složku ve formátu AC3 nebo OGG a potřebovali je upravit - sestříhat, zkonvertovat, upravit barvy, popřípadě zaměnit či extrahovat zvukovou stopu apod. Některé z těchto funkcí už sice nabízel například NanDub, ten se ale už dále nevyvíjí a obsahuje poměrně dost chyb, které napravuje právě VirtualDubMod.

Do VirtualDubModu můžete bez větších problémů importovat video ve formátech AVI, MPEG-1 (MPEG, MPV, DAT apod.), MPEG-2 (VOB nebo info o kapitolách v textovém formátu) a OGM (alternativa k formátu AVI schopná současně pojmout jak video s prakticky libovolným kodekem, tak i zvukovou složku v různých formátech s VBR datovým tokem plus titulky a údaje o jednotlivých kapitolách) nebo série snímků v bitmapových grafických formátech BMP, PNG a TARGA. Program samozřejmě podporuje i AVI stripe definition, ".vdr" a ".avs" soubory, při importu zvukové stopy navíc můžete aktivovat kompatibilitu s NanDub MP3 zvukem s variabilním datovým tokem. Video lze do VirtualDubModu importovat i přes AVISynth (AVS) a ovládat program přes skripty (několik užitečných předloh je už součástí instalačního archivu), stejně jako ve VirtualDubu navíc samozřejmě můžete ve VirtualDubModu využívat služby frame serveru.


VirtualDubMod - dostupné možnosti při importu MPEG-2 (VOB) souboru

Před finálním importem VOB souborů se objeví dialog s několika volbami. Patří mezi ně hlavně možnost oříznutí MPEG-2 videa a úprava jeho rozlišení (včetně výběru z celkem pěti typů variant standardního bilineárního a bikubického převzorkování obrazu), specifikace poměru stran (4:3, 1,85:1, 2,35:1 nebo beze změny poměru stran) a také výběr AC3 audio stopy s možností její konverze do obvyklého formátu PCM a Dolby Surround převzorkováním, jehož výsledky jsem z časových důvodů neověřoval.

I když se obecně nedoporučuje používat jako zvukovou složku u AVI videa MP3jky s variabilním datovým tokem (hlavně díky synchronizaci a případným pozdějším úpravám videa), můžete je ve VirtualDubModu používat stejně jako zvuk ve formátech AC3 (samozřejmě nejen stereo, ale i 5 kanálů) a WAV. Protože VirtualDubMod akceptuje při importu AVI souborů pouze dva "hlavní" audiostreamy (běžné AVI video ale obsahuje pouze 1 audiostream), přidali autoři VirtualDubModu do svého díla také "manipulační" menu "OGG". Mimo detailní údajů o OGM videu (které může teoreticky obsahovat libovolný počet audiostreamů) v něm najdete jakýsi primitivní manager různých audio formátů souborů (AC3, OGG, MP3), ve kterém můžete mimo jednotlivých "OGM" streamů současně pracovat i s titulky ve formátu SRT generovaných například SmartRipperem a v komentářích také s informacemi o jednotlivých kapitolách (týká se především filmů konvertovaných z DVD) v klasickém textovém formátu. Zvukovou složku můžete s pomocí VirtualDubModu navíc z videa i jednoduše demultiplexovat (zatím pouze u některých pracovních verzí programu), výsledkem je zvuková stopa v příslušném audio formátu.


VirtualDubMod - komplexní informace o OGM videu


VirtualDubMod - s AC3 zvukem a MP3jkami s VBR datovým rokem skutečně program umí pracovat!


VirtualDubMod - výběr typu zvukové stopy


VirtualDubMod - okénko "OGM inputs" pro práci s různými streamy, komentáři apod.

Od verze 1.4.13.1 obsahuje VirtualDubMod "NET" pracovní mód Thomase Materna umožňující v jednom průchodu (víceprůchodový encoding není podporován!) enkódovat video přes lokální síť (LAN). Jedná se o tzv. distribuovaný encoding vyžadující "Master" server přidělují úkoly jednotlivým klientům. Síťový encoding lze zatím reálně použít pouze pro enkódování videa, pro encoding audia není primárně určen, neboť zatím neobsahuje potřebné rutiny pro dělení a síťovou distribuci zvukové složky (částečně to jde pro MP3jek, u jiných formátu máte smůlu). Podobný popis možností i nastavení pro síťový encoding najdete v nápovědě k VirtualDubModu, já se rovnou přiznám že jsem se s nastavením neměl čas trápit a protože se při enkódování filmů raději spoléhám na kvalitnější dva průchody, síťový encoding jsem vůbec netestoval.

VirtualDubMod je šikovný a troufám si tvrdit, že pro mnoho uživatelů také užitečný program na konverze a zpracování videa v několika formátech a může ušetřit řadu starostí typu "v čem mám to video ksakru převést do rozumného formátu?". Mezi nevýhody programu patří hlavně díky integraci nových funkcí "nalepených" na původní VirtualDub o něco větší nestabilita VirtualDubModu, což ale doufejme vyřeší aktuální odladěná verze, která celkem úspěšně spěje do své finální fáze. Chcete-li využívat služeb programu, nezapomeňte si stáhnout potřebné DLL knihovny, které najdete na stejné adrese pro download jako samotný VirtualDubMod.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: