VFZ: perspektivní technologie pro počítačovou grafiku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

VFZ: perspektivní technologie pro počítačovou grafiku

komprese

30. října 2002, 00.00 | Japonská společnost Celartem Technology hodlá svou technologií VFZ konkurovat
formátům jako je Genuine Fractals či JPEG2000. A pravdou je, že má skutečně co nabídnout.

Technologie pro progresivní reprezentaci elektronických dokumentů se, soudě přinejmenším dle ohlasu na náš nedávný článek o společnosti LizardTech (resp. formátu DjVu), těší u čtenářů Grafiky značnému zájmu. Z tohoto důvodu jsme se dnes rozhodli představit jinou perspektivní technologii podobného typu, kterou je formát VFZ dosud nepříliš známé japonské společnosti Celartem Technology.

Jak VFZ funguje

VFZ je souborový formát, určený k reprezentaci počítačové grafiky. Obrazové informace jsou zde ukládány v celkem šesti vrstvách v různé kvalitě, od proof-level až po 100% bezztrátovou úroveň. V závislosti na požadavcích uživatele lze vypustit některou z vrstev a tím zejména dosáhnout redukce objemu pro přenos či archivaci, možné je i komerční využití uvedeného principu (Náhled zdarma, od určité vrstvy kvality je třeba zaplatit) - k dispozici je zde verze VFZ, nabízející zabezpečení heslem (tzv. PFZ - Protected Format for Zooming). Způsob uložení informací také umožňuje streamingový přenos a zpracování obrázku v počítačové paměti po částech, což samozřejmě výrazně šetří čas zejména u obrázků o velkém objemu.

Jednotlivé vrstvy ve VFZ obrázku jsou komprimovány. Ke kompresi je použito velmi originálního přístupu: Informace z RGB kanálů o změnách barev jsou převedeny do 3D vektorového formátu. To umožňuje kompresi obrázků až na takřka jednu třetinu původního objemu bez ztráty informace (při plné reverzibilitě). Použitá metoda rovněž nabízí i značnou změnu rozlišení (rozměrů) obrázku bez výraznější ztráty kvality: Podle výsledků testů zveřejněných na serveru výrobce je možno v případě náročného barevného tisku garantovat věrnost reprodukce až při čtyřnásobném zvětšení, u komerčního tisku pak až šestinásobném. Jinak lze nicméně měnit velikost obrázku od 5 až do 1200 procent původní velikosti.

Porovnání kvality VFZ s tradičními bitmapovými formáty. (Převzato ze serveru Celartem Technology.)

Nástroje pro práci s VFZ

Pro zpracování VFZ nabízí Celartem celou řadu nástrojů, rozdělených do dvou produktových řad, orientovaných podle způsobu užití formátu.

Na uživatele, pohybující se zejména v oblasti pre-pressu a webovského publikování, je orientována řada Arts Professionals. Základním nástrojem zde je aplikace VFZoom (119,95 $) umožňující vytvářet VFZ a PFZ soubory převodem z rozšířených bitmapových formátů (TIFF, JPEG, BMP) a takto vytvořené obrázky prohlížet, zvětšovat/zmenšovat, ořezávat či tisknout. Odlehčenou verzí uvedeného produktu (podporován je pouze barevný model RGB) je pak VFZoom Basic (79,95 $). Ke zpracování obrázků (import/export) v prostředí Photoshopu je nabízen VFZ Plug-In (199 $), obdobné produkty jsou ohlášeny pro XPress a Acrobat.

Druhá skupina, pojmenovaná jako Enterprise Users, přináší využití VFZ v serverovém prostředí. Dávkovou konverzi do VFZ či PFZ a prostřednictvím World Wide Webu spravovatelnou, přístupnou a prohledavatelnou databázi se soubory v uvedených formátech zajišťuje VFZ File Server (cena na vyžádání). K zabezpečené a sledované distribuci PFZ obrázků slouží PADS Controller (2980 $ při 50 uživatelských licencích). VFZ Streaming License (cena na vyžádání) zajišťuje streamování VFZ či PFZ obrázků.

Schéma využití technologie PADS Controller. (Převzato ze serveru Celartem Technology.)

Základním doplňkem všech uvedených řešení je freewarový VFZ Viewer, umožňující prohlížení i tisk VFZ i PFZ obrázků. Jeho download ve verzích pro Maca či Windows je možný zde.

Závěrem

Celartem se svou technologií snaží trefit někam mezi pre-pressově atraktivní Genuine Fractals a univerzálně použitelný JPEG2000 či LuraWave. To znamená, že by v něm publikační provozy mohly získat jednotný obrázkový formát, použitelný bez jakýchkoli úprav při tisku, přenosu i archivaci obrázkových dat. Zabezpečená forma VFZ (PFZ) pak umožňuje kreativním pracovištím svá díla rovnou nabízet a prodávat prostřednictvím Internetu. Všechny tyto vlastnosti vypadají velmi slibně, negarantují ovšem masové prosazení uvedené technologie. Ta si nicméně již našla svou cestu například do francouzských muzeí či reklamních agentur. (Viz tyto případové studie.) Důraznější orientaci na pre-press by pak měla Celartemu zajistit nedávná akvizice známého výrobce pre-pressového softwaru, společnosti Extensis.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: