Vextractor 1.40 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Vextractor 1.40

22. února 2002, 00.00 | Programy na převod bitmapových výkresů do vektorů jsme se zabývali už mnohokrát. Dnes si představíme další z vektorizačních nástrojů s příznačným názvem Vextractor.

Vextractor firmy VextraSoft je typický vektorizační nástroj pro Windows 95/98/ME/NT/2000 určený pro převod skenovaných bitových map do vektorové podoby využitelné například v CAD či GIS systémech. Vextractor stojí 80 USD, zkušební verze je k dispozici zdarma. Možnosti programu při samotné vektorizaci předloh sice nejsou nijak zvlášť rozsáhlé, přesto si ale na kvalitu výstupu nelze stěžovat. Importovat můžete bitovou mapu ve formátech BMP, GIF, TIFF, PCX a JPEG, výstupním formátem je může být DXF, DXB nebo ArcView Shape.

Obrázky obsahující více než 2 barvy je nejprve nutno převést na monochromatické (vektorizace barevných předloh není podporována), což lze samozřejmě provést přímo ve Vextractoru. Při převodu máte k dispozici náhled původního a převedeného obrázku a nastavení prahové úrovně při transformaci barev na černou a bílou.Před vektorizací můžete v případě potřeby na bitovou mapu aplikovat ještě filtr upravující tloušťku čar a šum předlohy (vhodné například u JPEG obrázků), Vextractor pochopitelně také nabízí lupu a nastavení měřících jednotek v několika jednotkách, od palců až po pixely.

Před samotným převodem do vektorů si můžete nastavit automatické vyhlazování křivek, "chytrý" tracing a zvolit jednu ze dvou dostupných metod vektorizace (Centerline nebo Outline) - volba Outline bitmapové linie pouze "obtahuje", volba Centerline se pak snaží umístit vektorovou křivku na střed linií. Pro CAD a zejména GIS systémy (tvorba map, profilů terénu apod.) nabízí Vextractor tzv. Coordinate Referencing, což je přesné označení polohy v bitové mapě (zadáním koordinátů - čím více jich definujete, tím lépe), které pak u vektorové podoby původní bitové mapy slouží k dodržení přesných rozměrů.

Vextractor patří mezi průměrné vektorizační nástroje, čemuž odpovídá jak jeho cena, tak i rozsah nabízených funkcí. Užitečnou pomůckou je Coordinate Referencing, podobnou funkci totiž nabízí jen velmi málo programů stejné cenové kategorie. K přesnosti vektorového výstupu už nelze dodat nic podstatného, jako obvykle záleží na mnoha parametrech zpracovávané bitmapové předlohy. Podobně jako většina shareware vektor tracerů si ani Vextractor neporadí s textem a kótami, ty je většinou nutno ručně upravit nebo nadefinovat znovu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: