USB nebo iLink? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

USB nebo iLink?

7. srpna 2001, 00.00 | Můžeme ho nazývat FireWire, iLink nebo třeba IEEE 1394, stále je 30x rychlejší než USB 1.1. Nyní ovšem přichází USB 2.0 a má silné zbraně.

Externí přenosová zařízení jsou jistě pro každého grafika nebo digitálního fotografa velice zajímavá. Fotografové by navíc chtěli čtečky paměťových karet, ale tato řešení jsou v našich zeměpisných šířkách poměrně drahá. Proto zbývají externí disky.

Existuje samozřejmě ZIP, JAZ nebo další jednotky, ale kapacita téměř nikdy nepřesahuje 2 GB, což je na dnešní dobu celkem málo. Určitým řešením jsou přepalovatelná CD, ta ovšem nepřečte každá mechanika.

Pro rozšíření počítače a připojování externích zařízení přišli výrobci s dvěma rozhraními - USB a FireWire. Od začátku bylo rozložení sil dané - pro pomalejší zařízení USB (tablet, myš, klávesnice, reproduktory, joysticky, digitální foto aj.), pro rychlejší zařízení FireWire (digitální foto, digitální video). USB se začalo montovat standardně do spousty počítačů, zatím pouze na slepo. Teprve s příchodem modelů Apple G3 zaznamenal "USB bussines" rozkvět. Najednou se výrobci činili a téměř nebylo externího zařízení bez ekvivatelntu se sběrnicí USB.

Pouze FireWire vázl. Digitální kamery měly často zaslepené konektory, aby je nešlo používat. Vypadalo to jako čekání na zázrak. Proto se konsorcium výrobců, které navrhlo USB, rozhodlo pro rychlejší variantu, USB 2.0 nebo také USB Hi-Speed.

Momentální situace je taková, že USB 1.1 je součástí každého nového počítače, domácích a poloprofesionálních skenerů, digitálních fotoaparátů a dalších přístrojů. FireWire je obsažen v počítačích Apple Macintosh, některých novějších modelech počítačů PC, digitálních videokamerách a poloprofesionálních a profesionálních skenerech. USB 2.0 je pouze v nejnovějších modelech počítačů PC, ale problém je zatím s ovladači - zatím jsou pouze betaveze pro Windows XP.

Pokud chcete pracovat s digitálním videem nebo profesionálně skenovat na PC, musíte většinou dokoupit kartu. Kvalitní kartu pro PC nebo Mac můžete pořídit už pod 2000 Kč bez DPH (Western Digital v provedení retail), karta pro notebook do slotu PCMCIA přijde na 3700 Kč bez DPH.

Jak je to s tím externím diskem? Maxtor před časem uvedl externí 80GB disk 1394 External Storage s přenosovou kapacitou až 400 Mb/s. To už dostačuje na digitální video nebo přenosy velkých souborů. Někdo si takto může nosit svůj hudební archiv ve formátu MP3. Problém je, že ne každý počítač má rozhraní FireWire. Potom samozřejmě pomůže karta, ale kamarádův počítač přece rozebírat nebudete.
1394 External Storage s diskem 40 GB přijde na 279 USD, 80 GB potom 399 USD.

USB 2.0
Proto někteří výrobci mnohem více sázejí na USB 2.0. Na našem trhu jsou již první základní desky s podporou USB 2.0 a zřejmě i první počítače (bližší informace o základních deskách s podporou USB nebo FW zde). Velkou výhodou je zpětná kompatibilita. Zařízení s USB 2.0 připojíte i k počítači s USB 1.1, pouze rychlost nebude nijak závratná. Takže přinést externí disk na USB ke kamarádovi není žádný problém, pouze kamarád si chvíli počká.

Například firma Teac má externí "přepalovačku" Portable CD-R/RW Unit CD-RW280PU, která pracuje s rozhraním USB 2.0. Maximální přenosová rychlost je 480 Mb/s.

A firma Maxtor nyní uvedla další externí disk, tentokrát na USB 2.0. Personal Storage 3000PE má kapacitu 40 GB a přenosovou rychlost až 480 Mb/s. Uvnitř zařízení je pevný disk s rychlostí 5400 os/s, což je na domácí účely dostatečné (FireWire verze má 7200 ot/s). Cena tohoto řešení je 199 USD, tedy necelých 8000 Kč!

Samozřejmě ne každý má v počítači USB 2.0. Adaptér USB 2.0 PCI od Maxtoru přijde na necelých 50 USD, tedy v podstatě stejnou částku jako FireWire karta.

Jak už to tak bývá, USB i FireWire budou žít vedle sebe. Příkladem může být poloprofesionální skener Agfa DuoScan f40, který máme právě na testování. Ten má dvě rozhraní a můžete hádat, která to jsou. Správě - USB a FireWire. Přitom jde o třídu, která dřívě měla pouze SCSI.

Přesto mi pro běžné neprofesionální použití připadá praktičtější rozhraní USB, které je zpětně kompatibilní a setkáme se s ním téměř všude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: