Text do PDF s nástroji od Fyteku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Text do PDF s nástroji od Fyteku

15. května 2001, 00.00 | Společnost Fytek nabízí několik zajímavých převodníků textových souborů do formátu PDF.
Blíže se s nimi seznámíte v tomto článku.

Úvodem

Jak jsme ukázali v naší recenzi programu txt2pdf společnosti Sanface, převodník textových souborů do formátu PDF může být překvapivě mocným nástrojem s mnohostranným použitím. Z uvedené skutečnosti vychází softwarová společnost Fytek, nabízející několik řešení sloužících k uvedenému účelu. Konkrétně se jedná o produkty Text to PDF Converter, PDF File Creator a PDF Report Writer, které si nyní popíšeme podrobněji.

Text to PDF Converter

Převodník dostupný jako (řádkově řízený) program a DLL knihovna pro MS Windows. Při převodu je možno na příkazovém řádku určit globální nastavení generovaného PDF dokumentu, jako jsou rozměry stránky, použitý typ fontu (ze základních 14 zabudovaných v Adobe Readeru), zarovnání, počet sloupců a komprese.

Další úpravy pak lze provádět pomocí HTML-tagů vkládaných na příslušná místa ve zdrojovém textovém souboru. Takto je možno změnit typ, velikost, barvu a pozici (horní/dolní index) fontu, zalomit řádek nebo stránku, určit hypertextový odkaz, umístit text na danou pozici v řádku (vhodné ke tvorbě tabulek) a vložit obrázek ve formátu JPEG. Registrovaná verze programu (25 $) umožňuje používat vlastní fonty ve formátu TrueType, vytvářet bookmarky a vkládat obrázky v dalších formátech (BMP, GIF, PNG, TIFF).

PDF File Creator

Tento produkt je k dispozici nejen jako řádkově řízený program a DLL knihovna pro Windows, ale rovněž coby modul v jazyce Perl 5, což umožňuje jeho nasazení na každé platformě, mající nainstalovaný interpret uvedeného jazyka.

Vedle vlastností obdobných Text to PDF nabízí Creator zaheslování PDF dokumentu (pro otevření, kopírování textu, tisk atd.), použití grafických objektů (čára, trojúhelník, kruh, polygon) a grafů (čárový, sloupcový, bodový, koláčový) ve zvolených barvách. K dispozici je rovněž sada příkazů pro tvorbu tabulek. Mimo TrueType lze vkládat i Type 1 fonty, produkt podporuje asijské jazyky (japonština, čínština, nutnost instalace balíku Adobe Asian font pack).

Důležitou vlastností zdůrazňovanou výrobcem je možnost přesného umístění objektu (textu, obrázku) na pozici zadanou numerickými souřadnicemi. To předurčuje Creator ke tvorbě dokumentů jako jsou faktury či formuláře. Na druhou stranu ovšem produkt postrádá možnost automatického zalamování textu.

Činnost převodníku se opět řídí nastaveními příkazového řádku a HTML-tagy vloženými do dokumentu.

Windows verze Creatoru stojí 249.95 $, perlovský modul pak celých 899.95 $. K dispozici je demo pro Windows, na kterém lze produkt důkladně otestovat. Toto demo má všechny vlastnosti plného produktu, pouze každou vygenerovanou stránku přetiskne upozorněním, že se jedná o neregistrovanou verzi. Některé schopnosti Creatoru lze vyzkoušet i on-line (zde a zde).

PDF Report Writer

Aplikace obdobných možností jako File Creator. Liší se především automatickým zalamováním textu a sadou tagů pro snadnou tvorbu tabulek. Tabulky vytvořené s pomocí těchto tagů lze s pomocí konvertoru pdf2excl převést do souborů ve formátu Microsoft Excel.

Za uvedená rozšíření musí nicméně uživatel připlatit: Windows verze (.exe, DLL) stojí 299.95 $, modul v jazyce Perl pak 999.95 $.

K dispozici je opět demo.

Hodnocení

Nástroje Fyteku působí svými možnostmi zajímavě. Jejich významným plusem je možnost vkládání vlastních fontů - to činí pro tuzemské uživatele zajímavým především nepříliš drahý Text to PDF Converter. (Převod českých dokumentů touto cestou jsme ovšem neověřovali, a i když se zdá být teoreticky možný, nebude jeho implementace zcela bezproblémová.) File Creator a Report Writer své uplatnění naleznou především ve workflov větších institucí a firem, potřebujících převádět textové výstupy do PDF ve velkém a pokud možno automatizovaně.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: