Společnost matterCast představila serverové řešení pro publikování PDF dokumentů v SVG - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Společnost matterCast představila serverové řešení pro publikování PDF dokumentů v SVG

13. listopadu 2002, 00.00 | Vysoce věrná reprodukce obsahu, skupinová spolupráce a unikátní model pro využití PDF
dokumentů prostřednictvím Internetu: těmito i dalšími zajímavými vlastnostmi se může
pochlubit nedávno představená publikační technologie společnosti matterCast.

Formát Scalable Vector Graphics (SVG), založený na standardu XML, určený k reprezentaci dvourozměrné vektorové grafiky, se nedlouho od svého uvedení stal velmi atraktivním pro publikační průmysl. K uvedenému tvrzení opravňuje především výrazná podpora SVG ze strany hlavních výrobců, působících v uvedené oblasti - stačí, když zde zmíníme například Adobe, Corel, Microsoft či IBM. SVG totiž nabízí podstatně víc, než všechny dosavadní obdobné proprietární formáty. Soubory v jeho formátu mohou obsahovat nejen vektorové objekty, ale rovněž bitmapy a plně zpracovatelný text, a dále pak dynamické či transformační prvky, jako jsou animace, filtry nebo skripty. Máme zde tedy co do činění s prostředkem pro dynamickou, paměťově efektivní a přitom vysoce kvalitní reprezentaci grafické i textové informace, využitelným zejména na Internetu. (Podrobnější přiblížení možností a perspektiv SVG vydá na zvláštní článek, který chystáme pro Grafiku v blízké budoucnosti.)

S poměrně unikátním nápadem na nasazení SVG přišla nedávno společnost matterCast, působící na poli produktů a řešení pro distribuci a management digitálního obsahu. V dnešních dnech totiž představila serverové řešení, využívající SVG coby formát pro internetové vystavení a zpracování obsahu původně uloženého v PDF dokumentech. Produkt je sice zatím teprve ve fázi beta testů, ale koncepčně je natolik zajímavý, že jsme se jej rozhodli našim čtenářům přiblížit již dnes.

Řešení má podobu sady nástrojů, nabízejících následující funkce:

Automatický převod z PDF do SVG
Konverzi zde lze zajistit pomocí odpovídající COM či .NET komponenty nebo samostatného řádkově řízeného nástroje. Při převodu je respektován původní vzhled stránky, zachována jsou i vložená písma. Rastrová grafika je extrahována do GIF či JPEG, vektorové prvky převedeny do SVG. Uchovány jsou i externí a interní hypertextové odkazy.

Serverové komponenty pro značkování a anotování obsahu
S jejich pomocí lze vytvořený SVG dokument opatřit například vodoznakem, zvýrazněním či poznámkami. Ochranu senzitivních informací nebo komerční využití autorských práv umožňuje dále funkce maskování částí stránky. K dispozici jsou rovněž nástroje zajišťující vkládání, úpravy a sdílení anotací při skupinové spolupráci.

Prohlížeč
K prohlížení vytvořeného obsahu slouží speciální prohlížeč, určený pro prostředí webovského browseru. Je postaven na populárním SVG Vieweru společnosti Adobe, a v kombinaci s výše popsanými serverovými komponentami nabízí takové funkce, jako jsou snadná navigace v dokumentu, prohlížení v různých velikostech, tisk, prohledávání, zvýraznění určených slov či anotování.(pomocí zvýraznění a nalepovacích poznámek).

Prohlížení SVG dokumentu v prohlížeči.

Jak z tohoto, byť stručného přehledu plyne, jedná se koncepčně o poměrně vyladěné řešení, jehož využití zdaleka nekončí u prostého převodu a následného vystavení obsahu. Otázkou ovšem samozřejmě je, zda teoretickému potenciálu odpovídá realita. Zvídavý uživatel zde může nahlédnout do poměrně bohaté galerie ukázkových dokumentů, umožňující mu nejen posoudit kvalitu převodu, ale také vyzkoušet funkce výše zmíněného prohlížeče. Mimo to je k dispozici i služba provádějící zkušební převod uživatelem nahraných PDF dokumentů. Testovací možnosti jsou zde tedy bohaté. Technologické pozadí služby je blíže popsáno zde, více informací přímo od výrobce může uživatel získat díky tomuto formuláři.

Jak jsme již řekli výše, služba je teprve v beta provozu, s konkrétní nabídkou hodlá nicméně matterCast přijít ještě do konce letošního roku. I bez konkrétních údajů se dá odhadnout, že půjde o technicky i finančně náročné řešení, dostupné pouze velkým publikačním subjektům. Domníváme se nicméně, že i pro řadového uživatele je velmi zajímavá jeho koncepce. Převod stávajících PDF dokumentů do SVG totiž garantuje zachování původní typografické kvality při značném snížení objemu souborů podstatně zajímavějším způsobem, než je tomu u dosavadních postupů (přizpůsobení obsahu PDF dokumentu pro on-line vystavení, konverze do HTML atp.). Věřme tedy, že se záhy dočkáme i dalších obdobných řešení a nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: