Sherpa míří výše - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Sherpa míří výše

20. července 2001, 00.00 | Agfa bude mít velkoformátovou tiskárnu s oboustranným tiskem a plotr s rychlým tiskem nebo vysokým rozlišením. Novinky mají být představeny na podzim.

Na výstavě Print 01 v září předvede Agfa nové modely řady Sherpa, mezi které budou patřit stroje s oboustranným tiskem, vysokým rozlišením a polotónovým bodem.

SherpaMatic
Jedná se o zařízení, které pro Agfu vyvinula firma Mutoh (jako i ostatní zařízení Sherpa). Jedná se o automatické oboustranné nátiskové zařízení, které je odvozené ze současného modelu Sherpa 43, ale má být k dispozici i pro větší formáty. Tisk probíhá z role na tiskové médium "double-sided premium paper" o plošné hmotnosti 100 g/m2.

Na konci tisku první strrany je materiál uříznut, adjustován, otočen a potištěn z druhé strany. Stroj má přídavné motorky, které zajišťují správné zarovnání papíru pro tisk po druhé straně. Motorky posouvají papír horizontálně i vertikálně, aby se zajistilo optimální zarovnání (lícování) obou stran.

SherpaMatic má být dostupný koncem roku 2001, cena dosud nebyla stanovena. Přístroj má konkurenci ve stroji SpinJet firmy TechSage (součást Purup-Eskofot), který je postaven na technologiích HP.

Sherpa high resolution
Také tento stroj vyrábí pro Agfu Mutoh a zatím ještě nemá oficiální jméno. Stroj bude dostupný v šířkách 50, 64 a 87 palců a bude obsahovat 16 tiskových hlav, které mohou tisknout až 8 inkousty. Každá hlava je osazena 96 tryskami, což odpovídá 192 tryskám na barvu při osmibarevném režimu. Trysky mají novou konstrukci a dokáží vytvářet čtyři velikosti kapek, přičemž nejmenší má velikost 6 pl. Skutečné rozlišení zařízení je 1440 x 1440 dpi, ale při zlepšeném řízení je možné dosáhnout až 1440 x 2880 dpi.

Stroj používá stejných šest barev jako Sherpa 43 (CMYK a "odlehčenou" azurovou a purpurovou) a navíc zelenou a oranžovou pro lepší tisk Pantone Hexachrome. Ve vývoji jsou odlehčené černé inkousty, které by zaručily vysoce kvalitní tisk CMYK s neutrálními tóny. Konečně v posledním tiskovém módu je možné použít dvě sady inkoustů CMYK, čímž docílíte velmi rychlý čtyřbarevný tisk. U této konfigurace se předpokládá nasazení jako vysokorychlostní tiskový stroj pro kontrolu vyřazení.

Tiskárny Sherpa s vysokým rozlišením budou dostupné začátkem roku 2002, ceny zatím nebyly stanoveny.

Závěr
Tiskárnami Sherpa high res se Agfa vrací do stavu, ve kterém byla se stroji Montana (jádro ColorSpan), které měly 12 tiskových hlav. Také ty dokázaly tisknout vysokým rozlišením nebo velkou rychlostí, pouze chyběla volba s neutrální šedou.
Neutrální šedá barva je obecně problém inkoustových tiskáren. Nový ColorTune 4 má zvlášní modul právě na ladění neutrální šedé barvy v profilu a je vidět, že Agfa hledá rozumnější řešení. Vždyť rozhodovat se, zda použít 2, 3 nebo 4 % inkoustu při klasickém tisku, je spíš legrace bez praktického dopadu. S odlehčenou černou by měla být situace jiná, lepší.

Díky vysokému rozlišení by neměl být problém provádět nátisk polotónového rastru, po čemž zákazníci volají (a druzí to naopak zatracují). Pro komerční tisky (150 lpi, 175 lpi) je ovšem potřeba tiskárna s vysokým rozlišením, přičemž 1440 dpi je úplné minimum.

Také automatický oboustranný tisk je žádanou aplikací při kontrole vyřazení, protože pomůže vyhledat problémy, které mohou nastat. Ruční zavádění oboustranného tisku není možné, navíc zatím nejsou v rolích dostupná oboustranná média.

Obě ohlášené tiskárny vypadají velmi zajímavě. Když připočteme klasickou výbavu Agfy (měřicí přístroj, profilační program), jistě půjde o komplexní řešení. Doufejme, že se s ním také budeme moci seznámit u příležitosti nějaké výstavy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: