quick3D 3.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

quick3D 3.0

28. června 2001, 00.00 | Po nové verzi 3D Exploration přichází na řadu další známý prohlížeč a konvertor 3D objektů a scén quick3D ve zbrusu nové verzi.

quick3D je komerční object browser s podporou několika desítek 3D objektů a celých scén, které samozřejmě umí program také konvertovat. Samotný prohlížeč objektů je k dispozici zdarma, jeho rozšířená verze s konverzními funkcemi a několika dalšími konfiguračními možnostmi navrch stojí 189,- USD. Není snad třeba zdůrazňovat, že stejně jako 3D Exploration také quick3D podporuje standard OpenGL a máte-li grafickou kartu s hardwarovou OpenGL akcelerací, dočkáte se značného urychlení práce s objekty při jejich prohlížení.Grafický design quick3D byl ve verzi 3.0 přepracován, stále však působí dost spartánským dojmem. Seznam podporovaných 3D a 2D grafických formátů najdete v následující tabulce - výhodou quick3D je skutečnost, že všechny podporované 3D formáty můžete podle libosti konvertovat, pochopitelně v rámci možností a interní struktury daného formátu. S objekty můžete v prohlížeči manipulovat podobně jako v kterémkoliv modelovacím programu, k dispozici jsou tři typy zobrazení od klasického čárového modelu až po nasvícený objekt potažený případně i texturou (viz obrázek dole). Objekty a scény lze samozřejmě nejen částečně upravovat a aplikovat na ně různé materiály (pouze v registrované verzi), ale také je tisknout, měnit jejich velikost a pochopitelně je exportovat ve 3D i 2D podobě včetně exportu do HTML.

3D formáty
(.q3o) quick3D Object
(.q3s) quick3D Scene
(.3d2) Stereo CAD-3D
(.3ds) 3D Studio Model
(.prj) 3D Studio Project
(.cob) Truespace Model
(.scn) Truespace Scene
(.dxf) AutoCAD
(.lwo) Lightwave
(.mdl) Quake
(.md2) Quake 2
(.md3) Quake 3 Arena
(.nff) Sense8 WorldToolKit
(.obj) Wavefront
(.off) GeomView Object
(.ply) Polygon File Format
(.pro) Power Render Pro
(.vtk) Visualization Tool Kit
(.x) Microsoft DirectX

2D formáty
(.bmp) 24-bit Windows Bitmap
(.jpeg) JPEG
(.pcx) 8-bit PC Paintbrush
(.ppm) 24-bit Portable RGB ASCII
(.ppm) 24-bit Portable RGB Binary
(.tga) TGAquick3D působí ve srovnání s 3D Exploration pouze jako jeho chudý příbuzný, zajímavý potenciál se však skrývá v konverzních funkcích. Program má bohužel jeden závažný nedostatek, kterým je u Windows 98 jeho dost zoufalá nestabilita při manipulaci s nasvícenými objekty, přičemž volba Triangulate ho u naprosté většiny složitějších objektů odešle do nenávratna - padání quick3D neospravedlní ani o 60,- USD nižší cena než je cena 3D Exploration. Chcete-li tedy konvertovat 3D objekty a scény a líbí-li se vám prostředí a funkce quick3D, raději si freewarový prohlížeč pečlivě vyzkoušejte a teprve pak se rozhodněte zda vám bude tento program vyhovovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: