Profil monitoru pod Mac OS X - jde to - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Profil monitoru pod Mac OS X - jde to

1. listopadu 2001, 00.00 | Pokud chcete používat MacOS X na práci s barvami, zřejmě narazíte na základní problém, že nemáte čím vytvořit profil monitoru. Poradíme vám, jak na to.

Opět se potvrzuje, že největším problémem nového systému MacOS X je nedostatek nativních aplikací. Pokud se rozhodnete nový systém používat pro práci s grafikou, zřejmě narazíte na problém, jak vytvořit profil monitoru. Pokud zkusíte hledat na Internetu, zjistíte že nativní "profilotvorné" aplikace se teprve chystají (OptiCal, ViewOpen, ProfileMaker Monitor). Nicméně existují cesty jak tento nedostatek obejít poměrně snadno. Zde je jedna konkrétní.

Trochu teorie
Většina moderních aplikací (ViewOpen, Prove It!, ProfileMaker Monitor aj.) dokáže využít výhody, se kterou přišel ColorSync 2.6. Ta spočívá v možnosti vložit do profilu monitoru informaci o nastavení grafické karty. Kalibrační program upraví monitor i grafickou kartu na optimální hodnoty a nastavení LUT-tabulky grafické karty uloží do profilu monitoru. Tento typ profilu předpokládá i MacOS X.

Jak na to?
Většina programů pro profilaci monitoru dokáže běžet pod MacOS 9.2, což znamená, že je lze spustit v módu Classic. Toho lze využít, protože Classic využívá naštěstí stejné nastavení monitoru jako OS X. Při startu profilačního programu se nejprve automaticky spustí Classic, který zajistí běh programu. Potom stačí zkalibrovat monitor, vygenerovat jeho profil a nakonec tento profil ručně překopírovat do Mac OS X a zavést v ovládacím panelu Monitors.


Pro kalibraci jsou použitelné pouze programy, které do profilu vkládají informace o nastavení grafické karty. Například starší verze OptiCalu nebo Agfa ColorTune nelze použít protože pro nastavení grafické karty používají speciální utility. Naopak lze použít ColorBlind Prove It! nebo ProfileMaker Monitor.


Drobný problém se může vyskytnout u měřicích zařízení. Ta jsou často zapojena přes různé "obskurní" převodníky, které nemusí v Classicu úplně bezproblémově fungovat. Takže jako vždy platí, že před ostrým nasazením je třeba vše důkladně prozkoušet.

Závěr
Kalibrace monitorů pod OS X v zásadě funguje, pouze zatím neexistuje nativní program pro tuto činnost napsaný přímo pro MacOS X. Pokud toužíte experimentovat, nebo chcete používat CorelDRAW "v pravých barvách", zřejmě vám tedy nezbyde nic jiného než vyzkoušet uvedený postup.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: