Photo Objects aneb když grafika nestačí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Photo Objects aneb když grafika nestačí

19. července 2001, 00.00 | Máte potíže se sháněním kvalitních grafických objektů nebo textur? Kolekce Photo Objects může vaše problémy vyřešit.

O problémech s okamžitým sháněním nějakého obrázku potřebného do grafické kompozice, na web či pro tiskové účely jistě není třeba dlouho psát, nejeden grafik se už setkal s problémem "kde ksakru mám zrovna teď sehnat ten či ten obrázek". Photo Objects distribuovaný dříve pod hlavičkou CoffeeCup Software se už dávno osamostatnil, zkušební verzi obsahující několik desítek obrázků si ale stále můžete stáhnout například z Tucows nebo přímo od autora kolekce, firmy Hemera Technologies. Photo Objects není sada profesionálních fotografií, nýbrž kolekce obrovského množství více či méně kvalitních obrázků a textur na několika CD. Jednotlivé varianty celé kolekce jsou rozděleny podle počtu obrázků, společný je pak manager obrázků s integrovaným katalogizérem a exportním modulem. Samotný manager stojí 20 USD, jednotlivé kolekce obsahující v nejnovější verzi až 50 000 obrázků a textur pak stojí od 10 USD až po 100 USD. Nové verze Photo Objects 50.000 Volume II / Premium jsou k dispozici ve verzích pro Windows a pro Macintosh, starší kolekce pak pouze ve verzi pro Windows.Manager obrázků používá databázi uloženou na pevném disku, CD-ROM či jiném paměťovém médiu, jehož cesta se nastavuje v preferencích podobně jako defaultní grafický formát pro export, kopírování obrázku do schránky včetně barvy pozadí - totéž se pak samostatně nastavuje pro přetažení obrázku do jiného programu pomocí drag&drop. Náhledový systém je dobře vidět na prvním velkém obrázku samotného manageru, stejně jako kontextové menu umožňující okamžitě obrázek uložit přes exportní modul nebo zkopírovat do schránky. Vyhledávání jednotlivých kategorií obrázků je velmi rychlé - stačí začít psát písmena obsažená v (anglickém) názvu a program ihned začne vyhledávat obrázky obsahující dané písmenko, řetězec či celé slovo. Mezi kategoriemi přepínáte v pop-up menu, vyhledávání samozřejmě podporuje i logické operátory AND a OR. Ve druhé sekci PhotoFonts pak najdete textury, které si můžete rovnou vyzkoušet na libovolném z dostupných nainstalovaných fontů a exportovat je aplikované na text (v nových verzích manageru lze s texturami pracovat i jiným způsobem).

Export obrázku probíhá v několika krocích. Nejprve si můžete obrázek prohlédnout na průhledném pozadí (všechny obrázky jsou maskovány na transparentním pozadí) a vybrat si, pro jaké účely budete chtít obrázek použít. Podle volby exportní modul zvolí rozlišení, které ale můžete ještě vybrat ručně, podobně jako finální rozměry obrázku. Poté už následuje výběr barvy pozadí (export s průhledným pozadím totiž není v řadě grafických formátů a clipboardu možný) a pak už můžete obrázek uložit na disk a použít či upravit dle potřeby.

Photo Objects je rozsáhlá kolekce několika desítek tisíc obrázků a grafických objektů, nad jejichž manuální kategorizací byste strávili hodně času nehledě k času potřebnému ke stažení tak velkého počtu obrázků z internetu. Protože jsou obrázky důsledně maskovány na transparentním pozadí, snadno se s nimi manipuluje a díky jejich vysokému rozlišení se většinou dají použít i pro tiskové účely. Photo Objects samozřejmě zdaleka není jedinou kolekcí (či spíše kolekcemi), které za přibližně srovnatelné ceny nabízí řada dalších firem než Hemera Technologies, ale určitě patří k těm lepším a kvalitnějším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: