pdfFactory: výkonný kreator PDF od FinePrint Software - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

pdfFactory: výkonný kreator PDF od FinePrint Software

12. září 2001, 00.00 | Tvůrce legendárního tiskového ovladače FinePrint přichází na trh s "user friendly" aplikací pro tvorbu PDF dokumentů v prostředí MS Windows. Ta je přitom díky společnosti
Mokry Systems k dispozici i v češtině!

Úvodem

Tiskových driverů umožňujících tvorbu PDF souborů z aplikací ve stylu Adobe Acrobat Distilleru je dnes celá řada, a to zejména na platformě Windows. Zmiňme takto alespoň 5D PDF Creator, PStill či Ghostscript. Když se na uvedeném poli před nedávnem objevil nový komerční produkt pdfFactory od společnosti FinePrint Software, známé především svým stejnojmenným tiskovým ovladačem, dalo se očekávat, že jeho tvůrci přijdou s něčím novým a neotřelým. O tom, zda se jednalo o splněná očekávání, se pokusíme rozhodnout v naší recenzi.

Download, instalace

Trial verze produktu se ve dvou verzích (Win 95/98/ME) a (Win NT/2000) nachází na serveru výrobce. Při brouzdání Internetem jsem nicméně s překvapením zjistil, že produkt je k dispozici i v české verzi, a to na stránkách společnosti Mokry Systems. Tuto českou verzi jsem stáhl a podrobil testování.

Po standardní instalaci přibudou do Windows tiskový driver "FinePrint pdfFactory" a stejnojmenná programová skupina, obsahující nástroje pro správu činnosti produktu a nápovědu v kompilovaném HTML. Nápověda je organizována jasně a přehledně a po jejím prostudování má uživatel zvládnuto vše, co potřebuje k bezproblémové práci s programem. Prostředí pdfFactory je nicméně navrženo natolik názorně a jasně, že zvláště zkušenější uživatel může začít s programem pracovat i bez jakéhokoli studování. Trial verze není časově ani funkčně nijak omezená, do zadání registračního čísla je nicméně na spodní okraj každého vygenerovaného dokumentu vložen reklamní nápis.

Tvorba PDF

Tvorba PDF souboru začíná v pdfFactory způsobem známým z jiných obdobných produktů: Uživatel v dané aplikaci zadá povel k tisku a ze seznamu tiskových ovladačů zvolí "FinePrint pdfFactory". Přes tlačítko "Vlastnosti" pak může vyvolat dialogový panel pro doladění jednotlivých voleb, ovlivňujících vzhled generovaného dokumentu i způsob chování produktu. (Nebo se spokojí s výchozími nastaveními, které lze měnit ve složce Tiskárny obdobně jako u jiných tiskových ovladačů.)

Především zde lze vybrat z velkého množství nejrůznějších předdefinovaných formátů papírů a mimo to vytvářet libovolné formáty vlastní. Dále je možno zapnout či vypnout vkládání národních znakových sad. (Pro češtinu musí být tato volba zapnuta.) Zajímavě vypadá skupina voleb "Způsob tisku": ta určuje, zda rozlišení a tiskové okraje generovaného dokumentu budou odpovídat některému z nainstalovaných tiskových driverů systému (tím pádem stejné řádkování a zalomení stránek jako při tisku na danou fyzickou tiskárnu) nebo budou určeny manuálně. Ti, kdo produkují PDF pro Internet, přivítají volbu "Převzorkování bitových map na 96 dpi", která všechny obrázky převáděného dokumentu downsampluje do uvedeného rozlišení, což obvykle výrazně sníží objem generovaného souboru. Konečně volba "Zobrazit dialog pdfFactory" určuje, zda a kdy se má objevit dialog pro správu vytvářených PDF dokumentů. Možné je jeho zobrazení po zařazení do tiskové fronty (výchozí hodnota, s náhledem), před zařazením (bez náhledu) nebo vůbec (provede se ihned vygenerování do předem zadaného souboru a adresáře).

Po případných úpravách výše uvedených parametrů je možno zadat příkaz k tisku. Po něm se z daného dokumentu stává úloha. V rámci úlohy je dokument převeden na dočasný soubor ve vlastním interním formátu (.fp - používá i FinePrint), který je použit k náhledu a úpravám generovaného dokumentu v již zmíněném dialogu pdfFactory (je přístupný přes hlavní panel), zatímco na pozadí se připravuje PDF dokument - uvedená koncepce výrazně zvyšuje rychlost práce.

Jednou z nejzajímavějších vlastností pdfFactory je podle mého názoru možnost poskládat PDF-dokument s několika úlohami. Do doby než uživatel uzavře dialog pdfFactory se totiž všechny úlohy vytvořené výše uvedeným postupem řadí za sebe a vytvářejí tedy jediný dokument, který může být vygenerován z nejrůznějších zdrojů (publikace vytvořená z dokumentů Microsoft Office, sada HTML stránek odeslaná pdfFactory z webovského prohlížeče apod.).

Dialog pdfFactory

Panel dialogu pdfFactory nabízí své funkce v podobě pěti karet, které si nyní popíšeme podrobněji:

Náhled: Umožňuje procházet náhled dokumentu, k dispozici je několik velikostí zobrazení (normální, celá stránka, 100, 200, 400 %). Mimo to lze prostřednictvím této karty do dokumentu přidávat prázdné stránky nebo z něj naopak zvolené stránky ubírat - velmi užitečná funkce zejména při zpracování výstupů z webovských prohlížečů.

Písma: Zobrazuje seznam písem použitých v jednotlivých úlohách či v systému a umožňuje jejich vložení do generovaného PDF. Vhodným vyladěním této volby ovlivňuje uživatel přenositelnost dokumentu a jeho velikost. S českými písmy se produkt choval naprosto korektně.

Informace o dokumentu: Umožňuje nastavit některé údaje, které budou uloženy do vytvořeného PDF souboru. Konkrétně se jedná o položky název, autor, předmět a klíčová slova - uvedené údaje je vhodné vyplnit zejména při publikování dokumentu na Internetu (používají je vyhledávací a indexovací služby).

Nastavení: Ovlivňuje globální chování pdfFactory. Mimo jiné umožňuje automatické zálohování zvoleného počtu úloh a nastavení složek pro automatické a manuální ukládání vygenerovaných dokumentů.

O programu: Poskytuje základní informace o programu a umožňuje jeho on-line registraci.

Ať už má uživatel zapnutou kteroukoli z uvedených karet, jsou mu v dialogu kdykoli dostupná tlačítka pro zobrazení PDF dokumentu (ve výchozím prohlížeči PDF nainstalovaném do systému), uložení dokumentu (do zvoleného souboru a adresáře) či odeslání na zadanou e-mailovou adresu (pomocí výchozího poštovního programu s vygenerovaným PDF dokumentem jako přílohou).

Spolupráce s FinePrint

Užitnou hodnotu produktu dále zvyšuje schopnost úzké spolupráce s již zmíněným tiskovým ovladačem FinePrint. Jeho prostřednictvím lze ve vytvářených PDF dokumentech například provádět i poměrně komplikované impozice (n-up tisk, zpřeházené pořadí stránek) či využívat razítka (časové, datové, uživatelské) a watermarky. Více se lze o kooperaci zmíněných produktů dozvědět zejména zde.

Cena

Produkt je v české verzi možno zakoupit za 1899 Kč, k dispozici jsou množstevní a školní slevy. Pro síťové nasazení je určena verze Enterprise, zde se cena řídí počtem pracovních stanic na kterých bude produkt provozován. Více informací je možno nalézt zde.

Zhodnocení

pdfFactory je možné i v rané verzi považovat za zdařilý produkt, oslňující především dokonale vyřešeným ovládáním, extrémně zjednodušujícím a zrychlujícím tvorbu PDF dokumentů. (Po víceleté práci s Distillerem a jinými obdobnými produkty si nemohu neodpustit právě vyslovené superlativy.) Typickými úlohami, ke kterým se pdfFactory skvěle hodí, jsou archivování, zasílání, tisk a internetové publikování PDF-dokumentů, vytvořených z jedné nebo více aplikací. Svým zaměřením osloví především ty uživatele, pro které jsou komerční řešení typu Distiller drahá a freeware programy jako Ghostscript složité - a takovýto spotřebitelský sektor je bezpochyby velmi rozsáhlý. Profesionálům budou zřejmě scházet funkce jako je automatizované vytváření bookmarků, zabezpečení heslem či podpora Type 1 fontů - tyto vlastnosti nicméně FinePrint slibuje v příští verzi svého produktu.

Výrobce: FinePrint Software
Cena: 49 dolarů anglická verze, 1899 Kč (bez 5% DPH) česká verze
Download: anglická verze, česká verze

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: