Od koho si budeme kupovat papír? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Od koho si budeme kupovat papír?

17. února 2003, 00.00 | Přinášíme exkluzivní informace z veletrhu PaperWorld, na kterém jsme měli možnost hovořit s předními manažery společnosti HP o její strategii v oblasti dodávek spotřebního materiálu. Může se HP stát světovou jedničkou v dodávkách papírů pro stolní a malonákladový tisk?

V rámci letošního ročníku frankfurtského veletrhu PaperWorld jsme měli možnost nejen navštívit expozici společnosti HP, ale i setkat se se třemi předními manažery této společnosti zabývajícími se strategií HP v oblasti dodávek papíru. Ano, HP si nedělá jen ambice být jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli IT, ale hodlá i výrazně více těžit ze svého postavení v oblasti domácího a kancelářského tisku rozšiřováním aktivit v oblasti dodávek papírů. Na naše otázky odpovídali pánové Bill Smith a Aldo Cabrini z worldwide teamu a pan Bernd Weick zastřešující evropský trh.


Expozice HP na PaperWorldu 2003

Tisk digitálních fotografií
Segmentem, na kterém má dnes HP nejsilnější pozici v oblasti papíru, je bezesporu domácí tisk digitálních fotografií na inkoustových tiskárnách. Díky špičkové pozici v prodeji inkoustových tiskáren a díky velmi aktivnímu přístupu v posledních cca 3 letech se HP podařilo v USA stát nejvýznamnějším dodavatelem papíru v této oblasti a i celosvětově se drží na předních místech. Není divu, loajalita zákazníků ke značce je poměrně velká a HP investovalo nemalé prostředky jak do vývoje, tak i do marketingu svých speciálních papírů. Ve Spojených státech má dnes cca 40% podíl na trhu v této oblasti a ani na evropských trzích si nevede špatně.

Není divu, že si HP vybralo jako první strategickou oblast právě tisk digitálních fotografií, protože v tomto segmentu se v nejbližších letech očekává obrovský boom poptávky. V tomto okamžiku je dle odhadů pořizováno cca 10% všech fotografií digitálně (celosvětově) a z toho je pouze 25% tištěno na speciální papíry. Dá se předpokládat vzhledem k dostupnosti inkoustového tisku a zejména nárůstu počtu uživatelů digitálních fotoaparátů, že prodeje speciálních inkjetových papírů budou prudce stoupat a HP zúročí svůj podíl na trhu. Navíc se dá předpokládat, že má potenciál pro další rozšiřování svých aktivit v této oblasti. Díky startovním balíčkům papírů přibaleným k tiskárnám dokáže levně a cíleně prezentovat svoje produkty zákazníkům a opravdu silných konkurentů na trhu moc není.


Prezentace SOHO řešení

Kancelářské nasazení
V oblasti kancelářského tisku není pozice HP zdaleka tak jednoduchá jako v oblasti domácího tisku. HP sice patří mezi významné dodavatele tiskáren, ale jeho dominance na trhu není tak drtivá a zejména loajalita zákazníků je výrazně menší. Zejména na evropských trzích úspěšně působí tisíce malých lokálních výrobců papírů a doslova desítky tisíc dodavatelů. Navíc zde není ani tak silná vazba mezi zvoleným papírem a výstupní kvalitou tisku a cena je často pádnějším argumentem než kvalita. Přesto i na tomto trhu HP rozvíjí své aktivity. O tom svědčí i novinky z PaperWorldu 2003, kterými jsou papíry HP Everyday Inkej Paper a HP Grigth White Inkjet Paper. Oba papíry patří mezi cenově dostupná řešení určená jak pro domácí uživatele, tak i pro segment malých a středních společností. Zejména Everyday papír s gramáží 80g/m2 s možností použití nejen v inkoustových tiskárnách, ale i faxech a kopírkách by mohl HP pomoci v kancelářském segmentu citlivém na cenu. Vždyť doporučená koncová cena pro ČR je 168Kč vč. DPH.

2004: DTP segment
Když už jsme měli možnost hovořit se stratégy HP, nenechali jsme si ujít možnost dozvědět se něco o plánech do budoucna. HP v příštím roce hodlá své úsilí v oblasti papíru soustředit na dobytí trhu DTP. Jde o logický tah, který navazuje na úspěchy nových DesignJetů a aktivity HP v oblasti remote proofingu apod. Bude velmi zajímavé sledovat, jak tento velmi konzervativní trh, na kterém má navíc zejména v Evropě poměrně silné postavení Epson (v HW), bude reagovat na atak HP.


LFP media v praxi

2006: LFP
A další oblastí, do které se HP hodlá vrhnut na poli papírů je velkoformátový tisk. Zde je situace HP poněkud zvláštní, a proto zřejmě přijde na řadu až jako poslední. HP má zcela dominantní postavení co se týče dodávek inkoustových plotrů. Pro dokreslení v USA má cca 70% podíl na trhu, ale v dodávkách papírů pouze 15%. Důvodem je nejen specifikum trhu, ale zejména ta skutečnost, že HP poměrně dlouhou dobu oficiálně podporovalo dodávky papírů od třetích výrobců v době, kdy samo papíry pro LFP nenabízelo či nabízelo v omezené míře. V okamžiku, kdy se HP podaří s touto historickou zátěží vypořádat a nabídnout dostatečně široké portfolio papírů za konkurenční ceny, je pravděpodobné, že může velmi rychle výrazně vylepšit svojí pozici. Dle plánovačů HP vhodná doba nastane zhruba kolem roku 2006.

Závěr
Globální trh se velmi rychle mění a je pomalu čas si zvykat na nové pořádky. Přestože celkový objem všech tiskových zakázek je v podstatě již několik let konstantní a nepředpokládá se jeho růst, struktura poptávky se radikálně mění. Boom zažívá domácí tisk digitálních fotografií, malonákladový a personalizovaný digitální tisk i LFP. Rostou tedy ty oblasti, ve kterých je pro původně IT společnosti poměrně snadné operovat a konkurovat tradiční polygrafii. Tato skutečnost spolu s perfektně fungující globální logistikou a brandingem HP jistě svoje ovoce přinesou a na papíry s logem HP bychom si na svých stolech asi měli pomalu začít zvykat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: