Novinky ve firmě GretagMacbeth - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Novinky ve firmě GretagMacbeth

GretagMacbeth Eye-One

16. května 2001, 00.00 | Známá firma vyrábějící přístroje pro měření barev a programy pro tvorbu ICC profilů ohlásila low-end spektrofotometr Eye-One a novou verzi programu ProfileMaker. Do něj navíc přidala podporu USB zařízení. Celý projekt má za cíl přiblížit CMS designerům.

Eye-One je zcela nový spektrální fotometr, který zřejmě není založen na známém Spectrolinu, ale jde o úplně nový přístroj, který koncepcí připomíná SpectroCam. Eye-One zahrnuje přístroj i program pro generování profilů. Všechna řešení jsou dodávána pro platformy Windows a Mac OS, přičemž podpora pro Mac OS X má být dostupná v červnu.

K dispozici jsou tři varianty produktu, přičemž jejich vlastnosti můžete vidět v tabulce:

Eye-One

Monitor Pro Pro &
Match
Vytváření a sdílení palet Ano Ano Ano
Vytváření barev podle čísel Ano Ano Ano
Měření a import barev (emisní) Ano Ano Ano

Měření a import barev (reflexní)

Ano Ano
Výběr barev z digitální knihovny Ano Ano Ano
Převod barev mezi režimy Ano Ano Ano
Export barev do aplikací Ano Ano Ano
Profilace monitoru Ano Ano Ano
Profilace skenerů Ano
Profilace výstupních zařízení Ano

Eye-One Monitor slouží pouze pro vytváření profilu monitoru. Eye-One Pro obsahuje navíc měření emisních barev, ale neumožňuje vytváření profilů. Nejsem si jistý, jestli zrovna měření přímých barev je to, co designeři potřebují. Teprve poslední varianta (Pro & Match) dokáže vytvářet výstupní profily. Všechny tři programy obsahují digitální knihovnu PANTONE, tedy přímé barvy PANTONE nadefinované v nezávislém barevném prostoru. Cena Eye-One Monitor je 600 dolarů, Eye-One Pro 1500 dolarů a Eye-One Pro s Eye-One Match 3000 dolarů. Na stránkách GretagMacbeth program nenajdete, zřejmě aby je nepoškodil low-endový produkt. Místo toho vytvořili vlastní stránky I1, kde naleznete nejen informace o produktu, ale také informace o barvách a úspěšné příběhy nasazení CMS do praxe. CMS.

GretagMacbeth má konečně pořádnou podporu USB, protože Spectrolino pro USB je klasické Spectrolino přes redukci. Eye-One je aktivní zařízení, takže na jedné straně nepotřebuje externí zdroj, na druhé straně ho musíte připojit do napájeného USB portu.

Zajímavostí je bundle tlakově citlivého tabletu Wacom PL500 a Eye-One Monitor, který má ukázat, že GretagMacbeth vyřešil generování profilů LCD monitorů (což už předvedl u ProfileMakeru 3.1). Dle vyjádření firmy je pro generování potřebné přesné měření pomocí spektrálního fotometru, protože LCD má čarový charakter vyzařování. Tlakově citlivý tablet Wacom PL500 má stát 4000 dolarů a podporuje Windows 95 a vyšší (včetně 2000) a Mac OS 7.0 a novější.

ProfileMaker 3.1.5
Další "novinkou" je nová verze programu ProfileMaker 3.1.5 pro vytváření profilů. Zásadní je podpora dvou zařízení: X-Rite DTP 92 USB a Eye One. Instalace DTP 92 je opravdu kuriozní. Musíte si totiž stáhnout demoverzi ColorShopu od X-Rite, a nainstalovat sondu (jako by nestačil samotný ovladač). Další návod je také zajímavý: "Pokud to uděláte správně, objeví se chybové hlášení, které vám říká, že kalibrace černé selhala. Poté jste požádáni o opakování tohoto kroku. Nyní musíte provést skutečnou kalibraci černé. V opačném případě budou změřená data špatná." Myslím, že k takovéto funkci není co dodat. Taková "podpora" snad ani nestojí za tu námahu.

Novinky jsou, jak je u GretagMacbeth zvykem, poměrně rozpačité. Kromě potřebného levného programu pro profily monitorů I1 Monitor mají zbytečnou verzi Pro. Uvidíme, jaká bude podpora nového výrobku. Ovšem obávám se, že pro lepší rozšíření by cena musela spadnout asi na polovinu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: