Nové sublimační tiskárny Canon CP-200/300 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Nové sublimační tiskárny Canon CP-200/300

9. května 2003, 00.00 | Společnost Canon představila novou přenosnou sublimační tiskárnu, určenou zejména pro přímý tisk digitálních fotografií v terénu. Jaké vylepšení přinášejí tyto dvě novinky a jak se od sebe liší?

Oba dva nové modely navazují na tradici maloformátových sublimačních tiskáren Canon. Od sebe se navzájem liší pouze tím, že u modelu CP-300 je přímo výrobcem dodáván v základní výbavě akumulátor, který je u modelů CP-200 volitelným příslušenstvím. Jinak jsou obě tiskárny hardwarově zcela totožné.

Technické parametry
Jak již bylo řečeno, jedná se o maloformátové sublimační tiskárny. Tisk probíhá s rozlišením 300x300 dpi na maximální formát 148 x 100mm, tedy 10x15cm. Volitelně s příslušným zásobníkem lze používat ještě formáty papíru 119 x 89mm a 86 x 54mm. U všech těchto médií je možné volit mezi bezokrajovým tiskem či tiskem s bílým okrajem, který je cca 1cm. Maximální doba tisku je při formátu 10x15cm 85 sekund, tedy tiskárničky se na čtyřprůchodový tisk chovají velmi svižně.
Co se týče rozhraní, pro připojení je používán standardní USB kabel, který může být připojen buď do počítače nebo přímo do digitálního fotoaparátu. Při přímém tisku probíhá komunikace buď podle speciálního protokolu vyvinutého Canonem a podporovaného všemi novými modely digitálních fotoaparátů Canon, nebo podle otevřeného standardu PictureBridge.
Tiskárny mohou být napájeny buď síťovým adaptérem na 24V nebo z Li-Ion akumulátoru. Spotřeba při tisku nepřevyšuje 50W, v klidu 4W.

Při srovnání s předchozími modely je hlavním rozdílem zmenšení tiskáren a zlepšení jejich možnosti používání v terénu. Tiskárničky mají rozměry 170,0 (š) x 55,0 (v) x 123,0 (h) mm a hmotnost 860gramů bez baterie, což je pro práci v terénu velmi příjemné. Ve srovnání s předchozím modelem se rozměry zmenšily o 40%, hmotnost klesla o 13%. Navíc změna napájení umožňuje snadnou práci z baterie či třeba z autoadaptéru.

Hodnocení
Canon ve své tiskové zprávě uvádí, že dlouhodobě zaznamenává silný růst zájmu o tiskárny určené pro přímý tisk digitálních fotografií. Tento růst převyšuje růst produkce digitálních fotoaparátů, což svědčí o rostoucí popularitě takovéhoto řešení. Důvod je prostý - jednoduchost. Uživatel nepotřebuje osobní počítač, de facto žádné znalosti a minimum času pro získání fotografie se vzhledem klasické fotky. Stačí pouze propojit kabelem digitální fotoaparát a tiskárnu, zvolit snímek, formát a počet kopií a pak už jen zmáčknout tlačítko Tisk.

České zastoupení zatím oficiálně neuvádí ani cenu tiskárny, ani cenu spotřebního materiálu. Nicméně se dá předpokládat, že se cenová politika nebude radikálně lišit od stávající. Modely CP-200/300 totiž nepřinášejí revoluční změnu technologie, spíš příjemné vylepšení a zkomfortnění stávajícího řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: