Nová tiskárna, další třída, další inspirace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Nová tiskárna, další třída, další inspirace

HP LaserJet 9000

28. května 2001, 00.00 | LaserJet 9000 je nová superrychlá tiskárna z dílny HP. Rychlostí a výkonem se řadí ke střední třídě kopírek.

LaserJet 9000 je odpovědí na požadavky trhu, který vyžaduje stále rychlejší tiskárny. Tyto požadavky se dosud řešily vytištěním jednoho exempláře a kopírováním na rychlých kopírkách. Ovšem požadavky zákazníků jsou stále vyšší, proto je důležité vytvoření nové třídy. Ta už existuje, ale většina firem se k ní dostala z obrácené strany: k rychlým kopírkám byl přidán RIP a možnost tisku.

HP LJ 9000 má rychlost 50 stránek za minutu, přičemž první kopie je vytištěna už za 6,6 sekundy. Celková měsíční kapacita je 300 000 kopií, jedna tunerová kazeta vydrží přibližně 30 000 stránek.

Jádrem tiskárny je 300MHz procesor typu RISC, který standardně pracuje s 64 MB paměti, maximálně pak s 384 MB. Tiskárna tradičně používá MEt, tedy technologii pro lepší správu paměti. V materiálech se nicméně nic nepíše o disku, a to ani jako přídavné možnosti.

Tiskárna se vyrábí ve čtyřech provedeních: základní bez síťové karty, se síťovou kartou a zvláštním zásobníkem na 100 listů, se síťovou kartou, zásobníkem a duplexem a potom řešení 9000hns, které má kromě předchozích voleb ještě zásobník na 2000 listů a třídičku se sešívačkou na 3000 listů.

Tiskárna je formátu A3, jako maximální formát zvládne 11,7 x 17 palců (297 x 435 mm), minimální 3,9 x 7,5 palců (99 x 191 mm). Tiskárna se navíc chlubí technologií edge-to-edge, tedy tisku do kraje. Z ručního podávače je možné tisknout až na formát 11,96 x 18,42 palců (zřejmě lze potisknout zmíněný maximální formát). Z automatických podavačů je možné potisknout gramáže 60 až 199 g/m2, při ručním podávání se lze dostat až na 216 g/m2. Tiskárna pracuje se standardním rozlišením 600 x 600 dpi, přičemž je doplněna technologií FastRes 1200.

Připojení je možné po paralelním kabelu (všechny modely) nebo síťově přes velmi rychlé rozhraní JetDirect 610n, které má propustnost až 2 Mb/s (kromě nejnižšího). Kromě toho jsou dva porty EIO volné. Na ně můžete připojit print-server, přijímač IrDA nebo LocalTalk pro Macintosh. Standardně jsou podporovány protokoly TCP/IP, IPX/SPX a EtherTalk (Mac).

Jak je u vychovaného zařízení zvykem, musí dobře ovládat více jazyků. Kromě HP PCL 6 ovládá ještě HP PCL 5e a HP PML (print management language) a PostScript 3, ten ovšem pouze v emulaci.

Tiskárna samozřejmě obsahuje novinky, které byly nedávno představeny u nižších řad tiskáren – Chai Virtual Server pro spouštění programů v jazyce Java, inteligentní toner. Toner obsahuje chip, který sleduje množství vytisknutých stránek a stav toneru. Uživateli dokáže poskytnout informace o zbývajícím množstvím toneru a předpokládaném množství stránek, které bude možné vytisknout. Při velkém poklesu stavu toneru dokáže poslat e-mail správci nebo přímo objednat nový toner u obchodníka.

Pomocí ChaiServeru bude možné spouštět různé speciální aplikace, které například zajistí bezpečnost. Aplikace jsou zatím zajišťovány třetími firmami. Spolu s celosvětovou sítí partnerů HP JetCAPS nabízí společnost Hewlett-Packard jako doplněk k tiskárně HP LaserJet 9000 řadu tiskových podnikových řešení:

  • elektronické formuláře a podnikový design;
  • tisk čárových kódů a složenek;
  • tisk v systému SAP/erp;
  • evidence tisku a kopírování;
  • pronájem tiskáren a vysokokapacitní tisk;
  • zabezpečené tiskové procesy;
  • dodávky papíru a speciálních nosičů.

Tiskárna i se všemi zásobníky je elegantně zaoblená. Ovládání se provádí 10 tlačítky, zobrazení probíhá na 4řádkovém LCD-displeji.

Tiskárnu můžete pořídit přímo nebo přes leasingový program HP Printadvantage. Díky němu platíte pouze za to, co vytisknete (ale musíte vytisknout alespoň určité minimální množství).

Tiskárna jistě najde své uplatnění v podnikových sítích, kde ji lze snadno spravovat díky rozhraní JetAdmin, což vynikne při zapojení více tiskáren stejného výrobce. Důležitý je také ChaiServer, takže je konečně možné sledovat počty kopií různých uživatelů (a nemuset hledat speciální aplikaci na tiskový server vytvořený ze starého počítače), případně některé uživatele zablokovat úplně.

Na druhou stranu je zarážející absence USB u nejlevnějšího modelu a přídavného disku. Tiskárna sice obsahuje proof and hold – vytisknu jednu kopii, prohlédnu a pustím zbylých 5000, ale už neobsahuje ukládání úloh v tiskárně a tisk na požádání, což je v této třídě téměř standardní. Navíc zatím není možnost připojit k tiskárně skener a vytvořit kopírku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: