nanoDVR 1.1.7 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

nanoDVR 1.1.7

31. ledna 2001, 00.00 | Programy pro kódování videa do formátu MPEG v reálném čase se objevují stále častěji, jedním z nových realtimových enkodérů je nanoDVR.

Název programu nanoDVR nepochází od žádné převratné grabovací "nano" technologie, nýbrž od autorů německé firmy nanoCOSMOS zabývající se vývojem programů zaměřených hlavně na multimédia, editaci a zpracování videa. Program stojí ve verzi pro Windows95/98/ME/NT/2000 39$, zkušební verze je omezena velikostí enkódovaného videa.

Protože se v případě nanoDVR jedná o čistě softwarový enkodér, na jeho provoz budete potřebovat počítač s alespoň 350 MHz procesorem s podporou MMX instrukcí a 64 MB RAM. nanoDVR umí s rychlým procesorem ukládat v reálném čase video ve formátu MPEG-1 i MPEG-2, v druhém případě ale počítejte s extrémními nároky na výpočetní výkon CPU. Potřebovat budete také grafickou kartu s video capture modulem nebo libovolnou grabovací kartu s VFW kompatibilními drivery. Autoři nanoDVR zaručují správnou funkci programu se všemi kartami typu "WinTV", ostatně algoritmy pro enkódování videa do formátu MPEG-1 pochází taktéž od autorů WinTV, firmy Hauppage.

nanoDVR umí grabovat RGB, YUV video, doporučen je formát YUV2 - pokud ho Vaše grabovátko nepodporuje, nevadí, v nižších rozlišeních lze použít i RGB. Program je uživatelsky nepříliš složitý, stačí když si v preferencích nastavíte typ videa, požadovaný formát, bitrate a rychlost Vašeho procesoru, zbytek si nanoDVR odvodí z vybraných parametrů sám. Chcete-li ovlivnit parametry formátu MPEG, máte možnost v "Advanced Capture Settings" (viz obrázek).


S cca 600 MHz Pentium III/Duronem můžete v reálném čase ukládat v polovičním NTSC či PALu (352x240 / 352x288 bodů) MPEG-1 i MPEG-2 video, pro plný PAL budete potřebovat kvalitní capture modul/videokartu a hodně rychlý procesor s taktem od cca 900-950 MHz výš, což je opravdu minimální nutná konfigurace. Program si při grabování dovede malinko usnadnit práci, neboť video a audio stream je ukládán každý zvlášť (lze nastavit v preferencích) a po skončení grabování je video sestaveno pomocí multiplexoru.

Vzhledem k omezením zkušební verze jsem nemohl dostatečně otestovat kvalitu multiplexoru ani spolehlivost programu při grabování celých filmů. Kvalita ukládaného videa je spíše průměrná (někdy bohužel ani to ne), ale obdobných výsledků dosahují i další realtime enkodéry jako WinVCR od Cinaxu respektive dnešního vlastníka Ravisent Technologies nebo PowerVCR firmy CyberLink, ty však přece jen obsahují výrazně více funkcí včetně scheduleru a relativně slušné podpory tunerů. Nekladete-li tedy důraz na kvalitu, může být nanoDVR jedním z řešení, jak ukládat MPEG video v reálném čase, pro náročnější účely v oblasti zpracování videa se však program moc nehodí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: