Londýnské jablečné hody - MacExpo 2001 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Londýnské jablečné hody - MacExpo 2001

23. listopadu 2001, 00.00 | Včera v Londýně začala letošní nejvýznamnější a největší veletržní akce zaměřená výhradně na platformu Macintosh. Co nabízí uživatelům z oblasti počítačové grafiky a digitálního videa?

Po nečekaném zrušení letošního pařížského AppleExpa se londýnské MacExpo stalo hlavní Evropskou Apple akcí, které se dostalo blahosklonného požehnání od samotného Apple Computer Inc. Spolu s redakcí serveru MůjMac jsme se tudíž vypravili do Londýna, abychom vám přinesli novinky ze světa jablíček.

Letošní MacExpo se může pochlubit počtem vystavovatelů, který ve své historii ještě nezažilo. Dle všeho ještě loni představovalo lokální akci, které svým formátem připomínala spíš pražské AppleExpo než letošní ročník. Nicméně dle všeho pořadatelé zvládli svůj úkol a podařilo se jim zaplnit krásné prostory Design Centra řadou zajímavých expozic. Pro návštěvníky je jistě potěšující, že akce je prodejní, takže většinu produktů je možné na místě zakoupit a odnést.

Apple s důrazem na MP3
Největší pozornost a plochu pro sebe již tradičně na těchto akcích rezervuje pro sebe samotný Apple. Přestože se srovnání s loňským AppleExpem je stánek Applu v Londýně výrazně menší, stále nabízí průřez kompletním portfoliem produktů a řešení. Tématem číslo jedna je však jediný produkt - kapesní MP3 přehrávač iPod. Ten byl na MacExpu včera v 11:00 oficiálně poprvé veřejně představen v Evropě, nicméně šlo spíš o symbolický ceremonial. Zaprvé se o tomto produktu již několik týdnů hodně diskutuje v odborných i veřejných kruzích, a navíc již od začátku výstavy (9:30), bylo možné iPod bez problémů na několika stáncích zakoupit. V době prezentace v design centru již posedávaly doslova desítky šťastných vlastníků iPodů a zkoušeli, co si vlastně koupili.
Z našeho pohledu je mnohem zajímavější oficiální představení iDVD2. Nicméně o tomto produktu jsme již informovali stejně jako o upgradu systému X.

Výrobci tiskáren dobývají lukrativní trh
Přestože platforma Macintosh je celosvětově minoritní a s PC světem v poslední době již ani příliš nesoupeří, dostala se v poslední době opět do fóra. S příchodem nového operačního systému MacOS X se výrobcům otevírá nový poměrně lačný trh hledající kompatibilní periferie. Mezi prvními zareagovala většina výrobců tiskáren, hledající nový nestagnující trh. Na MacExpu se sešli všichni významní hráči.

Canon
Společnost Canon je na veletrhu zastoupena nepřímo, tedy pouze jedním z distributorů. Vybrané produkty je možné testovat v praxi, většinu je pak možné zakoupit v improvizovaném obchodě. Z tiskáren je největší prostor věnován řadě "S", tedy vyšším amatérským modelům inkoustových tiskáren. LFP a laserové tiskárny nejsou bohužel předváděny vůbec.

Epson
Značka Epson je přímo zastoupena a ve své expozici trochu překvapivě většinu prostoru věnuje velkoformátovému tisku. Ze stolních modelů jsou k vidění pouze nátisková řešení, takže stánek Epsonu bohužel vůbec nenabízí spotřební modely. Tento nedostatek částečně kompenzují někteří prodejci, kteří alespoň vybrané modely prodávají. Je to škoda, protože nám několik návštěvníků potvrdilo, že je nejvíce zajímají právě amatérské fototiskárny, ve kterých má Epson velmi dobré jméno.

HP
Hewlett Packard má svou vlastní expozici, ale ta je realizována jedním konkrétním partnerem, společností MacLink.Přesto je předváděno prakticky vše, co k Macu jde připojit. Od miniaturní foto tiskárny, přes multifunkční zařízení až po plotry DesignJet 5000PS. Asi největší návštěvnickou pozornost dle všeho poutají dva multifunkční modely PCS 750 a PCS 950. Naopak odborníci ocenili nátiskové řešení DesignJet 20PS diplomem "Best at the Show".

Minolta-QMS
Minolta je také zastoupena prostřednictvím partnera a pro změnu představuje pouze barevné laserové tiskárny. Největší prostor je na poměrně malém stánku Minolty věnován nejnovějšímu produktu řady magicolor - modelu 6110GN. K tomu je aktuálně zde v UK bandlován digitální fotoaparát DiMAGE E203, což by mělo zatraktivnit tuto A3+ barevnou laserovou tiskárnu. Je otázkou, nakolik může tento low-endový fotoaparát s cenou cca 350liber motivovat k nákupu výrazně dražší tiskárny.

Oki
Abecedně posledním, nicméně na Expu velmi aktivním výrobcem tiskáren je OKI. Středem expozice OKI jsou také laserové tiskárny. Přesněji řečeno se jedná o barevné LED modely C7000 a C9000, které je možné vidět i u nás. Doufejme, že v blízké době vám budeme moci přinést recenzi vyššího z uvedených modelů.

Softwarové společnosti
Na MacExpu nechybí ani největší producenti grafických programů. Největší expozice mají Adobe, Macromedia a Microsoft, nicméně nechybí ani další společnosti z oblasti 2D a 3D grafiky. Bohužel zatím jsme nenašli novinku, o které jsme ještě neinformovali. Nicméně pokud nějakou objevíme, budeme vás informovat.

Závěr
Apple platforma je tradičně velmi dobře přijímána mezi kreativci. Letošní MacExpo je jim z velké části věnováno a podřízeno. Velmi šťastná byla volba místa konání, a na rozdíl od AppleExpa převažují expozice prezentační nad prodejními. Prostě kdo přijde na MacExpo nebude odcházet nespokojený. Jen je škoda, že zde nenajdeme příliš mnoho vyslovených novinek. Veletrhy již nedokážou v tomto směru konkurovat Internetu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: