Jsou vaše data na Macovi v bezpečí? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Jsou vaše data na Macovi v bezpečí?

14. září 1999, 00.00 | Víte, že určitá kombinace formátování vašeho disku a verze MacOS může představovat velké nebezpečí pro vaše data? Přečtěte si naše rady dříve, než bude pozdě!

Doslechl jsem se o problémech s haváriemi disku v MacOS 8. Víte něco bližšího?

S příchodem Mac OS 8.1 jsou k dispozici dvě možnosti, jak formátovat pevný disk. HFS, jinak též Mac OS Standard format je starší formát, který je možné použít se všemi moderními verzemi Mac OS. Novější Mac OS Extended format, resp. HFS+, je formát, který je možné použít jen s verzemi MacOS 8.1 a vyššími, pro počítače se staršími systémy jsou disky HFS+ nečitelné.

Formát HFS+ je pružnější a měl by lépe vyhovovat současným trendům vysokokapacitních disků. Základní změny oproti HFS jsou:

  • je zvýšena maximální velikost souboru na neskutečné 2 terabyty
  • je zvýšen maximální počet souborů na 250 000 na 1GB disk, 500 000 na 4 GB disk a 1 250 000 souborů na 10GB disk
  • je zmenšena minimální velikost souboru, podle velikosti disku na 512 až 4000 bytů, což umožní lépe využít kapacitu disku
Zmíněné problémy souvisí pravděpodobně s dělením větších disků na několik menších oddílů. To je postup, který všichni dobře známe z PC platformy. V originální dokumentaci Apple se doporučuje rozdělit větší disky pracující s původním formátem HFS na několik logických disků (partitions), počítač se lépe orientuje v datech a pracuje rychleji.

Zkušenosti od více uživatelů ale ukazují, že i u formátu HFS+ je rozdělení na logické disky velmi vhodné. K novým počítačům G3 a iMac jsou dodávány minimálně 6GB disky a podle informací od servisních firem bylo zaznamenáno již několik případů, kdy kombinace takto velkého nerozděleného disku s formátem HFS+ vedla po několika měsících provozu ke zhroucení tzv. B-stromu (B-tree). Oprava a obnovení dat jsou v tomto případě buď nemožné, nebo si vyžadují zdlouhavý a velmi odborně náročný postup.

To je rozdíl oproti formátu HFS, protože havarované HFS disky se opravují daleko snáze a je k dispozici i řada prověřených utilit, které nám v opravách pomohou.

Proto velmi důrazně doporučujeme:

  • Pokud si nejste jisti zda nutně potřebujete nový formát HFS+, zůstaňte ještě chvíli u formátu HFS. Jaký formát disku používáte zjistíte v informačním okně.
  • Pokud chcete používat formát HFS+, obstarejte si nejnovější drivery disku (www.apple.com). Update driveru se provádí utilitou Drive Setup (nyní ve verzi 1.7.2), která umožňuje i formátování disku a jeho dělení na jednotlivé logické disky.
  • Ať používáte HFS nebo HFS+, rozdělte velkokapacitní disk na několik oddílů. Např. disk 6GB doporučujeme rozdělit na tři oddíly, z nich jeden bude menší (cca 700MB) pro systém a systémově zaměřené aplikace. Rozdělený disk je bezpečnější, protože pokud havaruje některý z adresářových systémů, dalších se problém nedotkne a tak obnovujeme data jen z havarované oblasti.
  • Čas od času restartujte s přestavěním pracovní plochy. Mimo jiné vždy v tom případě, když vám začnou u dokumentů "záhadně" mizet ikony jejich mateřských aplikací. Přestavění plochy se vyvolá stiskem kláves Command-Option při restartu.
  • Pravidelně kontrolujte disk utilitou Záchrana disku (Disk First Aid). Ta dokáže odhalit některé problémy v počáteční fázi, kdy je ještě náprava možná. Rovněž může pomoci v případě, že neuváženě použijeme na HFS+ disk některou z diskových utilit, která přitom nemusí být s HFS+ kompatibilní. Vždy kontrolujte kompatibilitu speciálních utilit, pro HFS+ je jich ve skutečnosti zatím k dispozici málo.
  • Zálohujte kritická data.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: