Identita, integrita a design - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Identita, integrita a design

19. února 2002, 00.00 | Nové přístupy k vytváření corporate identity a otázky toho, jak může design působit na společnost, budou předmětem konference Identita / Integrita, kterou od 18. - 19. června 2002 pořádá v Brně mezinárodní sdružení designérů Icograda.

Jakkoliv to může znít pateticky a rouhavě - žijeme ve světě, kde je identita (nebo přinejmenším zdání identity) téměř důležitější, než skutečnost sama. Značky, symboly, média - to všechno zastupuje realitu natolik, že zatímco u některých tito zástupci reality vytvářejí téměř paralelní virtuální svět, u jiných vzbuzují takovou averzi, že téměř hraničí s nenávistí.

Není třeba dlouze diskutovat o tom, jak významnou roli hraje ve světě definovaných identit umění vizuální prezentace a zkratky - design. Tomu, jakou roli design vlastně ve společnosti zastává, jak mohou designéři ovlivňovat přítomnost a budoucnost, jak se v jejich práci promítají výrazné sociální, ekonomické a kulturní změny posledního desetiletí - právě těmito otázkami se bude zabývat konference Identita / Integrita. O své zkušenosti a poznatky z praxe se s účastníky podělí řada osobností z designérského světa, dále pak představitelů veřejných institucí i obchodu.

Konferenci organizuje designérská asociace Icograda, za podpory Design Centra České republiky, Města Brna a Ministerstva průmyslu a obchodu. Samotná konference proběhne v Brně v době konání 20. Brněnského bienále grafického designu - a souběžně s ní probíhá celá řada doprovodných akcí, které Icograda připravila. Za pozornost určitě stojí cyklus seminářů, věnovaný vývoji designu v zemích střední a východní Evropy.

Perspektivy designu
Cyklus seminářů Perspektivy designu, věnovaných obecným otázkám vývoje designu, pořádala Icograda poprvé v roce 2001. Předmětem zájmu letošních seminářů bude vývoj designu ve dvanácti zemích střední a východní Evropy - tedy území, které prošlo v uplynulém desetiletí bouřlivým vývojem, jak sociálním, tak ekonomickým. Jak se s těmito změnami vypořádaly grafické komunity, kudy se ubírají jednotliví designéři a jak vypadá jejich práce - s tím se budou mít možnost návštěvníci seminářů seznámit. Kromě Brna proběhnou tyto semináře rovněž v Kanadě (Vancouver), Číně (Beijing, Šanghaj), na Taiwanu (Taipei) a Španělsku (Barcelona).

Semináře probíhají od 19.00 do 20.30 hodin a jejich program je následující:

Pondělí 17. června: Design v Bosně a Hercegovině, litevský a polský design
Středa, 19. června: Chorvatský, maďarský a estonský design
Čtvrtek 20 června: Jugoslávský, ruský a slovinský design
Pátek 21. června: Ukrajinský, slovenský a český design

Další akce
Kromě seminářů proběhnou v době konání konference i další akce, související tím či oním způsobem s designem. Ve dnech 20. - 21. června proběhne kupříkladu Vzdělávací symposium, které se bude zabývat otázkami vzdělání v oblasti designu. 20. - 24. června proběhne studentský workshop East Meets West pro 60 studentů pod vedením Jan Rajlicha Jr. (ČR), Michela Bouveta (Francie), Rasmuse Kocha / Adriana Tackmana (Dánsko), Wladyslawa Pluta (Polsko) and Ahn Sang-Soo (Jižní Korea).

Icograda
Icograda (International Council of Graphic Design Associations) je mezinárodní nevládní a nepolitická asociace, zastřešující nezávislé členské organizace působící na poli grafického designu a vizuální komunikace. Organizace byla založena v Londýně v roce 1963 a v současné době sdružuje více než 70 asociací ve více než 45 zemích světa.

Cílem Icogrady je zvyšovat laťku, pokud jde o mezinárodní standardy na poli designu, ale také profesionality a profesionální etiky, podporovat adekvátní ocenění práce designérů a tím působit i na zvyšování jejich společenského statutu. Podporuje vzdělávání a výzkum v oblasti grafického designu, pořádá kongresy, konference a semináře, které se otázkám týkajícím se designu zabývají. Icograda rovněž publikuje a distribuuje informace, které se grafického designu týkají.

Organizace má status konzultanta v Radě Evropy, UNESCO, UNIDO a WIPO. V roce 1999 se rovněž stala zakládajícím členem humanitární organizace Design for the World, jejímž cílem je pomáhat řešit globální problémy prostředky, které má k dispozici - tedy za pomoci designu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: