IconXP 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

IconXP 1.0

14. listopadu 2001, 00.00 | Nedávno jsme představili jeden z prvních editorů ikon s podporou Windows XP ikon - Microangelo. Ten už dnes není sám, dalším editorem s podporou formátu ikon použitých ve Windows XP je IconXP.

IconXP není zase ta neznámý editor, je totiž založen na univerzálním jádru editoru ArtIcons firmy Aha-soft známé čím jiným než hlavně editory ikon a konverzními utilitkami na vyhledávání a převod ikon. IconXP tedy není nic jiného než upravený editor ArtIcons, úpravy se pochopitelně týkají práce s ikonkami ve formátu použitém u Windows XP, tedy ikon ve 32 bitovém rozlišení umožňujícím využívat průhlednost a stínování. IconXP stojí 20 USD a funguje pod Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP.Ikonky ve formátu použitém u Windows XP můžete nejen importovat, ale také přímo kreslit, stačí si vybrat příslušné rozlišení a počet barev. Alfakanál s nastavitelnou průhledností použitý pro stínování ikon je dle vlastností ikon ve Windows XP samozřejmě pouze osmibitový, to ale pro dosažení vizuálního dojmu bohatě stačí. IconXP umí podobně jako ArtIcons importovat řadu grafických formátů včetně animovaných ikon, kurzorů a PSD souborů, neumí ale pracovat s knihovnami ikon ani je přímo extrahovat z DLL nebo EXE souborů. Ikonky si také můžete grabnout přímo z plochy Windows, k dispozici je několik poměrně inteligentních funkcí (včetně práce s průhledností), které výběr "té správné" ikonky urychlí.Na malý výběr kreslících a editačních nástrojů si u IconXP určitě stěžovat nebudete, mimo standardních nástrojů na kreslení nejrůznějších geometrických tvarů včetně 3D tlačítek můžete použít například Gradient designer, z efektových funkcí je to nezbytná práce se stínem, průhledností a paletou barev. Z dalších speciálních efektů je to pak inverze jednotlivých RGB barvových kanálů a mimo jiné také možnost upravit si ikonky ve Windows.
Možnost modifikovat většinu ze "systémových" ikon Windows se už objevila v mnoha programech včetně předchůdce IconXP - ArtIcons. Pokud už jste měli tu čest se s funkcí Customize setkat, není vám jistě neznámo, že s pomocí této utility můžete nejen ikonky měnit, ale také zasahovat do systémových registrů a nastavit si například defaultní velikost ikon, rozestupy mezi nimi a počet barev, ve kterých se budou zobrazovat.

IconXP nenabízí tak rozsáhlé funkce jako Microangelo (chybí zejména ekvivalent Icon Exploreru / Librarianu), zato je ale výrazně levnější a v editačních funkcích takřka srovnatelný. Potřebujete-li si tedy upravit 32bitové ikonky nebo vyrobit nové pro svůj program, vyzkoušejte si IconXP - zklamáni z jeho možností určitě nebudete.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: