HP představila inkoustové náplně určené pro tisk černobílých fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

HP představila inkoustové náplně určené pro tisk černobílých fotografií

14. srpna 2003, 00.00 | Společnost HP představila novou inkoustovou kazetu č. 59 určenou především pro profesionální tisk černobílých fotografií a vylepšený fotografický papír HP Premium Plus Photo Paper.

Nová fotografická inkoustová kazeta HP č. 59 obsahuje tři různé inkousty: světle šedý, středně šedý a nový fotografický černý inkoust. Tyto pigmentové inkousty jsou podle HP určeny zejména pro věrný tisk černobílých fotografií. Neutrální tóny jsou vytvořeny díky použití kombinace všech tří inkoustů, nikoli tedy pouze černými tečkami na bílém tiskovém médiu. Tisknou-li se tečky středně šedým inkoustem, obklopují je světle šedé tečky. Tentýž princip se uplatňuje při použití černého fotografického inkoustu - černé tečky jsou umístěny uprostřed oblasti se středně šedým inkoustem. Tím výrobce dosahuje jemné šedé škály s velmi omezenou zrnitostí.

Novými inkoustovými náplněmi míří HP na trh "specialit", jakými jsou černobílé fotografie. Ač se mohou černobílé fotografie zdát v dnešní době překonané, jejich obliba rozhodně neupadá, ba naopak - stále více fotografů má zájem černobílé umělecké fotografie reprodukovat digitálně. Kdo to však zkoušel ví, že kvalitní černobílá fotografie je v mnohém větší věda, než fotografie barevná. Celkový dojem z fotografie záleží na mnoha faktorech - mj. na jejím celkovém zabarvení a samozřejmě na jemnosti a způsobu rastrování tónových přechodů. Proto nelze pro skutečně špičkové černobílé snímky používat běžné barevné tiskárny, ale jako nejvhodnější se jeví speciální modely právě se speciálně namíchanými sadami šedých inkoustů. Svědčí o tom i fakt, že touto technologií vybavují své tiskárny i ostatní výrobci - např. Epson, jehož tiskárny jsou v oblasti černobílého inkoustového fototisku uznávané. HP nyní tedy představuje také své řešení, které spolu s kvalitními fototiskárnami dává fotografům k dispozici široké tvůrčí možnosti. A podle toho, co jsme měli zatím možnost vidět, půjde o velmi silný nástroj.

Přínos nové tiskové kazety slibuje výrobce i při tisku barevných fotografií, neboť tyto inkousty značně rozšiřují barevnou škálu, které lze v kombinaci s dnes již tradičními tiskovými kazetami HP č. 57 (tříbarevná kazeta) a HP č. 58 (fotografická kazeta) dosáhnout. Dohromady tyto tři inkoustové tiskové kazety mohou při použití osmiinkoustového tisku (umožňuje jej např. tiskárna HP Photosmart 7960) vyjádřit podle HP přes 79,2 milionu barevných kombinací. Nová tisková kazeta dodá barevným fotografiím na rezonanci, kontrastu a prokreslení detailů, a to i v případě, že snímek byl pořízen ve stínu. Šedé inkousty navíc omezují zrnitost u pleťových odstínů a světlých barev a posouvají je směrem do středu barevné škály, což se příznivě projeví např. u fotografií mraků. U barevných výtisků šedé inkousty zase zajišťují skutečně neutrální barvy při tisku kovových odstínů. Novou šedou tiskovou kazetu HP č. 59 lze rovněž použít v nových barevných inkoustových tiskárnách HP Photosmart 245, 7660 a 7760.

Nové inkousty použité v tiskové kazetě HP č. 59 doporučuje HP používat s novým fotografickým papírem HP Premium Plus Photo Paper. Nejlepší z nabídky fotografických papírů HP je nyní silnější, o gramáži 280 g/m2, a vyráběný s vysokým leskem. Výsledkem tisku jsou fotografie, jejichž vzhled se velmi blíží klasické černobílé fotografii. Ve svých informačních materiálech udává HP životnost takovéto fotografie až cca 73 let za optimálních podmínek.
HP Premium Plus Photo Paper se v obou formátech (A4 a 10 x 15 cm), vyrábí buď s lesklou, nebo saténově matovou povrchovou úpravou. Lesklý papír formátu 10 x 15 cm je navíc k dispozici s odtrhávacím okrajem nebo bez něj - druhá varianta je optimální pro tiskárny, jako např. nové přístroje HP Photosmart 245, 7660, 7760 a 7960, které umí tisknout bez okrajů.
Zadní vrstva fotografického papíru HP Premium Plus Photo Paper je vyrobena tak, aby se papíry v zásobníku na sebe nelepily, takže ze zásobníku lze tisknout i na tyto fotopapíry.

Ceny a dostupnost
Nová šedá fotografická inkoustová tisková kazeta HP č. 59 se na trhu objeví v září 2003, přičemž její cena je stanovena na 899 Kč.

Novou verzi fotografického papíru HP Premium Plus Photo Paper ve dvou variantách povrchové úpravy, různých formátů a balení bude možno pořídit za následující ceny (ceny jsou uvedeny včetně DPH):

HP Premium Plus Photo Paper,lesklý, 280 g/m2 A4 20 listů699 Kč
50 listů 1100 Kč
10x15 cms odtrhávacími okraji 20 listů 399 Kč
60 listů 999 Kč
10x15 cm, bez okrajů 20 listů 329 Kč
HP Premium Plus Photo Paper,saténově matový, 280 g/m2 A4 20 listů 699 Kč
10x15 cms odtrhávacími okraji 20 listů 329 Kč
60 listů 749 Kč

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: