HP má papír pro tisk pasových fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

HP má papír pro tisk pasových fotografií

26. července 2001, 00.00 | HP je v oblasti tiskáren a spotřebního materiálu aktivní - tisk digitálních fotografií je nyní podle HP stejně drahý, jako výroba v minilabu. A také uživatele varuje před používáním obnovovaných náplní do inkoustových a laserových tiskáren.

V honbě za vyšší tiskovou kvalitou, fotorealistickým tiskem a rychlostí tiskáren se někdy zapomíná na další důležité součásti celého procesu – tiskové médium a barvivo, které se používá. Společnost HP, největší producent inkoustových tiskáren a významný výrobce laserových tiskáren, se proto rozhodla upozornit na novinky v oblasti tiskových médií a také na problematiku používání renovovaných náplní do inkoustových i laserových tiskáren.

HP nabízí poměrně široké spektrum materiálů pro tisk na inkoustových tiskárnách, pro tisk ve fotografické kvalitě je v nabídce momentálně 5 typů papíru. Nejkvalitnější papír, HP Colorfast Paper, v červenci získal osvědčení od zkušební laboratoře VUZORT o barevné stálosti, která je vyhovující i pro fotografie používané na oficiálních identifikačních dokumentech – na ty jsou z hlediska kvality kladeny vysoké nároky především na barevnou stálost. Podle protokolu o zkoušce vyhověl papír ve všech směrech, norma stanovuje maximální odchylku 30%, na daném papíru byla necelá 4%. Jedná se o první papír pro inkoustové tiskárny, který byl takto proměřen a z hlediska našich norem ohodnocen jako vyhovující, je proto možné, že se časem budeme setkávat u fotografa nejen s klasickou fotografií, technologií Polaroidu nebo sublimačních tiskáren Olympus, ale také s fotografiemi tištěnými na inkoustové tiskárně.

Zajímavě také vyznívalo porovnání nákladů na tisk digitálně pořízených fotografií – podle HP se cena tisku fotografií na stolních inkoustových tiskárnách může rovnat nebo dokonce může být nižší než cena výroby fotografií ve specializovaném fotolabu. Při kalkulaci byly započítány pouze náklady na papír a inkoust, nebyly zohledněny pořizovací náklady na tiskárnu. Každopádně, každá metoda také dává trošku rozdílné výsledky, například v podání barev a záleží na uživateli, kterou cestu bude preferovat. Tisk digitálních fotografií je bezpochyby oblast, která na svůj bouřlivý rozvoj ještě čeká.

Především u inkoustových tiskáren výsledná kvalita silně závisí jak na použitém papíru, tak na inkoustových náplních. Valná část uživatelů používá inkoustové náplně předepsané výrobcem a tiskové medium volí podle aktuální potřeby – od běžného kancelářského papíru, až po vysoce kvalitní papíry, například pro tisk fotografií. Ovšem řada zákazníků chce často ušetřit na drahých inkoustových náplních, které někdy tvoří významnou část ceny samotné tiskárny a používají tzv. refilované, neboli znovu naplněné zásobníky. Také v oblasti laserového tisku se někdy místo výměny celého zásobníku používá pouze doplnění toneru, případně znovunaplnění nabízejí specializovaní firmy.


Pohled do útrob - cena opravy v tomto případě převyšuje polovinu ceny tiskárny

Společnost HP, podobně jako ostatní výrobci tiskáren, o takovýchto postupech pochopitelně vědí a snaží se uživatele před následky varovat. Následky používání refilovaných náplní jsou dvojí – jedny každopádně pociťuje výrobce originálních náplní, druhé může pocítit zákazník. Výrobce se pochopitelně snaží prodávat svůj spotřební materiál, protože to je, především u nejlevnějších modelů tiskáren, cesta, kterou výrobce dosáhne zisku.

Uživatel může pocítit kvalitu renovované náplně, ať už se bavíme o inkoustovém nebo o laserovém tisku, buď jenom zhoršenou kvalitou tisku, nebo také zničením či poškozením samotné tiskárny.

Horší kvalita tisku je poměrně pochopitelná věc, neboť výrobci tiskáren se také věnují vývoji co nejoptimálnějších inkoustů či tonerů pro své stroje. Jaké inkousty jsou použity při znovunaplnění inkoustových zásobníků, to je otázkou, výsledek však rozhodně nemusí odpovídat kvalitě, dosažené s původní náplní. Inkoust může mít rozdílné fyzikální vlastnosti a chovat se papíře jinak, například mít větší rozpíjivost, větší kapky, dalším problémem bývají špatně tisknoucí hlavy, které způsobují známé „proužkování" na papíře – to pochopitelně někdy vzniká i u originálních náplní, kde se ale většinou dá odstranit vyčištěním hlavy. A také pouze s originální náplní výrobce garantuje danou kvalitu tisku na určitém papíře – například na již zmiňovaném HP Colorfast je garantovaná barevná stálost 15 let za použití inkoustů od HP. Jak se bude papír dlouhodobě barevně chovat při použití jiných inkoustů je otázka. U znovunaplněných tonerových kazet pro laserovky je to obdobné, kvalita tisku může utrpět, a také nebude možné používat některé speciální funkce – například HP má na tonerových kazetách u středních a vyšších modelů chip, který sleduje potřebu a uživatel se poté může snadno sledovat náklady na tisk. U znovu naplněných kazet již tento chip svou funkci plnit nebude.

Uživatel, který sáhne po levnější variantě náplní, si často bude uvědomovat možné problémy s kvalitou, ovšem co ho může zaskočit, je porucha či likvidace tiskárny, způsobená renovovanou náplní – týká se to jak inkoustových, tak laserových tiskáren. U inkoustových modelů je nejobvyklejší vytečení náplně – a při použití jiných než doporučených náplní může uživatel zapomenout na uznání záruky. U laserových tiskáren může být příčin více – unikání toneru, poškození dalších částí kazety díky nadměrnému zatížení a také přeplnění zásobníku zbytkového toneru – ten poté vniká do tiskárny. Výsledkem může být jak pouze zničená kazeta, tak také poškození některé z části tiskárny, například zapékací pícky. Někdy se stává, že uživatelé tvrdí, že k poškození došlo při použití originální náplně – ovšem například i za použití laboratorních metod lze prokázet, jaký inkoust či toner závadu způsobil.

Každopádně, ač se to výrobcům nelíbí, část uživatelů bude vždy používat „neautorizované" náplně a refilované náplně a tonery. Záleží pouze na uživateli, zda se spokojí s případnou nižší kvalitou tisku a zda bude riskovat poškození tiskárny právě vinou použití levnější alternativy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: