HP cp1160 - tak trochu jiná inkoustová tiskárna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

HP cp1160 - tak trochu jiná inkoustová tiskárna

HP cp 1160

6. listopadu 2001, 00.00 | Po delší době firma HP přichází s inovovanou inkoustovou tiskárnu konstruovanou výhradně pro náročné kancelářské nasazení. Konstrukčně nové cpčko nabízí několik zajímavých novinek.

Až do letošního roku řada tiskáren DesignJet obsahovala zařízení jak pro náročné kanceláře, tak pro pre-press. Od letošního roku se oddělují řady business a proofing do dvou větví. V nátiskové větvi jsou tiskárny designjet 10ps, 20ps a 50ps, kancelářské tiskárny zastupují tiskárny řady cp. Od prvního listopadu je dostupná na českém trhu tiskárna cp1160, kterou jste mohli vidět již na Invexu.


hp cp1160

Business tiskárny se vyznačují vyšší odolností a doporučenou měsíční zátěží než běžné stolní tiskárny pro SOHO trh. Většinou navíc nabízejí oddělené inkoustové náplně pro všechny základní barvy. Pokud znáte předchozí model HP DesignJet ColorPro CAD, tak už jistě tušíte, pro koho jsou tiskárny cp určeny.

U cp 1160 se objevuje zajímavý nový prvek - čtyři oddělené tiskové hlavy a dvě inkoustové náplně. Náplně jsou podobně jako u nižších modelů rozděleny na černou a tříbarevnou. Nicméně tiskové hlavy jsou od nich odděleny. Výsledkem jsou nižší provozní náklady, ve srovnání se spojením náplní a tiskových hlav. Naopak výrobce uvádí, že celkové oddělení tiskových náplní (na čtyři) v této kategorii nepřinese téměř žádné úspory, protože všechny barvy se vypotřebují přibližně stejně rychle. Stav inkoustů lze navíc okamžitě zjistit na malém grafickém LCD-displeji. je otázkou, nakolik je toto tvrzení ověřeno praxí, ale již samotné oddělení hlav je ekonomickým přínosem.


Jednotlivé tiskové hlavy

Kvalitou tisku se cp1160 rovná vyšším modelům SOHO tiskáren. Text je tištěn rozlišením 1200 x 600 dpi a barevné obrázky dokonce 2400 x 1200 dpi (samozřejmě na fotopapír), což dostačuje bezesporu i pro nejnáročnější obchodní grafiku. Standardně je tento model vybaven vstupním zásobníkem na 150 listů formátu A4. Doplnit lze ještě další podavač na 250 listů. Tiskárna dokáže podávat papíry s gramáží 60 - 90 g/m2 ze zásobníku a při ručním zavádění až 200 g/m2. To opět odpovídá standardním požadavkům dané cílové skupiny. Ta také určitě využije duplex, který je standardní součástí tiskárny.


hp cp1160 s přídavným zásobníkem

Tiskárna jistě zaujme netradičním designem, který je uzpůsoben malým prostorům. Díky hranatému tvar ji můžete zasunout třeba do skříně, tak aby zabrala minimum prostoru. Uzpůsobena jsou také dvířka pro vkládání inkoustových náplní, která se otevírají do strany a navíc na tiskárnu můžete ledacos položit, protože je dimenzovaná až na 20 kg zátěž. Ve skříni pro tiskárnu vyhraďte místo odpovídající rozměrům 488 x 380 x 185 mm (bez duplexu) nebo 488 x 434 x 185 mm (s duplexem). Váha tiskárny včetně duplexu je 7,3 kg.

Komunikační výbava je standardní, stejně jako podporované operační systémy. Kromě USB je k dispozici také paralelní port a infračervený port, za příplatek potom síťové rozhraní JetDirect. Mezi standardně podporované operační systémy patří MS-DOS, Windows 95 a vyšší nebo Mac OS 8.6 a X. Při zapojení síťové karty je možné tisknout také z Novellu, OS/2, Unixu nebo dalších systémů.

Hodnocení
Po dlouhé době přichází HP s oddělením tiskové hlavy v této kategorii, i když trochu překvapivě nejsou odděleny zásobníky jednotlivých barevných inkoustů. Nicméně řada cp konkuruje zejména SOHO barevným inkoustovým tiskárnám, proti kterým nabízí zejména zajímavou odolnost, robustnost i ekonomiku provozu. Vždyť kombinace velké měsíční zátěže (5000 stran) a vysokého rozlišení (2400 x 1200 dpi) je atraktivní i pro nejnáročnější kancelářské uživatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: