HP Business InkJet 1100 - barevný business v síti - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

HP Business InkJet 1100 - barevný business v síti

hp 1100

4. listopadu 2003, 00.00 | V dnešní době, kdy ceny laserových tiskáren neustále klesají a inkoustové tiskárny jsou svým určením stále více posouvány k fotografické kvalitě tisku, se může zdát, že inkoustová tiskárna určená do kanceláře nemůže mít úspěch. Co však když nabízí velmi levný a rychlý barevný tisk, automatický duplex a stojí pod 10 tisíc? Nejsou to spíše laserovky, kdo je ohrožen?

V dnešní době, kdy ceny laserových tiskáren neustále klesají a inkoustové tiskárny jsou svým určením stále více posouvány k fotografické kvalitě tisku, se může zdát, že inkoustová tiskárna, která je určena do kanceláře, nemůže mít úspěch. To je ale zdání, protože stále ještě existují případy, kdy je třeba čas od času kvalitně vytisknout barevný dokument tak, aby náklady na jeho tisk byly co možná nejnižší. Do ceny tisku samozřejmě ale počítám i cenu tiskárny jako takové a ta většinou stále ještě není tam, kde by ji zřejmě chtěla většina mít. A pokud je cena nízká, většinou tomu odpovídá také kvalita tisku. Právě v takových případech (a také v těchto dnech) přichází na scénu inkoustová tiskárna HP Business InkJet 1100.

Skoro jako maminka…
Tato tiskárna vychází z první "HP" tiskárny se samostatnými tonery a oddělenými tiskovými hlavami - HP Business InkJet 2000C, která ač není nejmladší, stále ještě pracuje v mnoha firmách a předpokládám, že k plné spokojenosti. Přímým nástupcem byla pak tiskárna Business InkJet 2250 a v současné době tuto řadu kancelářských tiskáren rozmnožuje Business InkJet 1100.

Instalace
K dispozici jsem měl tiskárnu HP Business InkJet 1100dtn, tedy tiskárnu, která kromě doplňkového zásobníku na papír obsahuje navíc ještě síťový JetDirect pro zapojení tiskárny do podnikové sítě. Tento JetDirect se umísťuje na zadní stranu tiskárny, kde je pro něj připraven slot. V případě, že chceme tiskárnu zapojit jen do jednoho počítače a nechceme nebo nemáme Ethernetovou kartu, můžeme použít základní USB 2 rozhraní. Co se instalace týká, pak musím sklonit hlavu. Nejen že je kompletně celá v českém jazyce, ale celý její průběh je naprosto bezproblémový. Byl jsem zvyklý, že zejména v případě instalace síťových tiskáren byly vždy nějaké problémy. Jak je vidět, programátoři HP se poučili a nyní je instalace hračkou. Jediné úskalí číhá na majitele v okamžiku, kdy instaluje síťové rozhraní, protože tiskárna má v základních informacích přednastavenu IP adresu 192.0.0.192 a tu je nutné přepsat do takové adresy, která koresponduje s firemní sítí - například já musel upravit adresu na 192.168.0.15. Jinak se instalace přeruší a je nutné spustit ji znovu.

První stránky
První co tiskárna učiní po svém spuštění, je to, že se zkalibruje. Ano, čtete dobře. U HP se v poslední době zaměřili na to, aby k provozu jejich produktů bylo potřeba co možná nejméně zásahů zvenčí. A tak i tiskárna HP Business InkJet 1100 spustí sama kalibrační stránky podle kterých, si automaticky zarovná tiskové hlavy (ještě donedávna bylo nutné vytisknout kalibrační stránku a pak ručně upravit zarovnání tiskových hlav) a spustí barevnou kalibraci. Tato kalibrace trvá asi tři minuty a po ní je tiskárna připravena k provozu.

Rychlost a kvalita tisku
Vzhledem k tomu, že sám vlastním jednu z prvních HP 2000C, a tak mne kvalita vytištěných stránek příliš nepřekvapila. V případě, že tiskneme pouze textové dokumenty - černobíle na "rychlý tisk", pak nás velice mile překvapí rychlost tisku, která může dosáhnout až 23 stran za minutu. V barevném podání pak jen o pár stránek méně (20). Pokud budeme tisknout dokument na tu nejlepší kvalitu, například na fotopapír, pak se tiskárna "trochu zpomalí" a jedna stránka se tiskne přibližně 1,5 minuty. Ale kvalita za to rozhodně stojí. I když tiskárna nemá žádnou speciální Fotografickou cartridge, výjezdy v nejlepší kvalitě lze prakticky srovnávat s fotografiemi. O kvalitu tisku se stará technologie PhotoRet III, s jejíž pomocí je možné dokonce optimalizovat kvalitu a rozlišení tisku až na 4800 x 1200 dpi. Tato optimalizace si sice vyžádá dočasně určité místo na pevném disku, kam se ukládá optimalizovaný soubor před vlastním tiskem, ale její kvalita je velice vysoká a prakticky srovnatelná s fototiskárnami. A na rozdíl od fototiskáren je spotřeba jednotlivých barev výrazně nižší. A to musím ještě připomenout, že v případě, že dojde některá z barev, není nutné kupovat všechny barvy, jako je tomu u tiskáren s fotografickými tonery, ale jen se vymění ta barvy, která právě došla. Kapacita tiskárny je něco přes 6000 stránek za měsíc, což si myslím je rozhodně dostačující.Kvalitní ovladače
O instalaci jsem se již zmínil, ale trochu jsem zapomněl na ovladače tiskárny. Ty jsou zpracovány velice kvalitně a pominu-li fakt, že jsou kompletně lokalizovány, musím zmínit veliký rozsah nastavení tisku. V parametrech je možné nastavit nejen základní hodnoty, tedy velikost papíru, jeho umístění a další, ale také je možné upravovat barevné nastavení, jas a sytost, dále pak je možné tisknou dokument oboustranně, či několik stránek na list papíru. Všechny funkce jsou důkladně popsány a rovněž nápověda, která je k ovladačům přiložena, je velice obsáhlá a jen málo informací jsem v ní nenašel.

Oboustranný tisk
Zajímavou funkcí je možnost oboustranného tisku, kdy tiskárna nejprve vytiskne jednu stranu, potom si ji vtáhne dovnitř, otočí a potiskne stranu druhou. To vše bez jediného manuálního zásahu uživatele. Musím říci, že tato funkce mne uchválila, protože poměrně často tisknu rozsáhlé dokumenty a ne že by bylo příjemné neustále kupovat papíry…

Ceny za stránku
Podle oficiálních údajů se cena za potištěnou stránku pohybuje kolem 0,65 za černobílou stranu při 5 % pokrytí nebo 2,10 korun za barevnou stránku při 20 % pokrytí. A to si myslím je cena velice pozitivní. Sice při kvalitním tisku cena stoupne o cenu papíru (a ty nejsou zrovna levné), ale to je úděl inkoustových tiskáren. Kdo chce kvalitní tisk, musí mít také kvalitní papír.

Má i svou "mouchu"?
Jako každý produkt vytvořený lidskou rukou má i tato tiskárna své chybičky. Tou první (a vlastně prakticky jedinou) na kterou jsem narazil, je absence PostScriptu nebo alespoň jeho emulátoru. To je zejména v grafickém světě nepříjemné, protože k tomu, abychom mohli tisknout grafická data, musíme je nejprve "překonvertovat" například do PDF. Ale na druhou stranu, tato tiskárna je vedena jako kancelářská a tak je možné absenci PostScriptu omluvit. Trochu větším problémem, na kterém ale nenese vinu tiskárna, je (alespoň já jsem se s tím setkal) malé zásobení prodejen tonery pro tuto tiskárnu. Prakticky všude narazíme na nejrůznější fotokartridge, tonery do všech možných (i nemožných) tiskáren, ale "10" a "11" tonery jsou k dostání zcela výjimečně. U starších tiskáren (HP 200C a HP 2250C) jsem to přikládal jejich vyšší cenou, ale HP Business InkJet 1100 dtn stojí jen něco málo přes deset tisíc korun a to si myslím není tolik. Přesto si většina uživatelů asi raději koupí levnější tiskárnu s tím, že bude muset vyhazovat celou barevnou cartridge, i když v ní bude třeba ještě spousta barvy. Já osobně si myslím, že princip dělených tonerových kazet je ideální a trochu mne mrzí, že v poslední době je na trhu relativně málo takových tiskáren. Naštěstí doprovodný program tiskárny s názvem Toolbox (ale i samotné www stránky HP) obsahuje možnost nákupu tonerových kazet přes internet a tak v případě, že nám některá z barev nebo tiskových hlav "umře", můžeme jednoduše kontaktovat HP a spotřební materiál (také papíry a další) objednat.
Mám-li být upřímný, původně jsem počítal s tím, že do tohoto odstavce napíšu nějaké další "velké" chyby, které tiskárna bude mít, ale "bohužel" - i když raději napíšu bohudík - jsem na žádné větší (kromě uvedené absence PostScriptu) nenarazil. Tiskárna za dobu, kterou jsem ji měl možnost testovat, vytiskla kolem 500 stránek, z toho asi polovinu barevně a ani jednou se mi nestalo, že by nějak zavzdorovala nebo odmítla tisknout tak jak jsem chtěl.

Závěrečný verdikt
Pokud jste malá nebo střední firma, která většinou tiskne černobílé dokumenty, ale občas potřebujete vytisknout například kvalitní barevnou fotografii, pokud potřebujete připojit k jedné tiskárně několik uživatelů, pokud nechcete příliš investovat, protože si nejste jisti, zda by se Vám investice například do barevné laserové tiskárny vyplatila, pak jednoznačně říkám: kupte si Business InkJet 1100dtn. To je ta pravá tiskárna pro vás. Pokud chcete jen občas tisknout, nechcete příliš často tisknout fotografie a řadíte k se šetřílkům, kteří si každý tisk dvakrát rozmyslí, protože vědí, že každá stránka stojí peníze, pak je 1100 i pro vás. Zkrátka tiskárna HP Business InkJet 1100dtn je tiskárnou, která je kvalitní, úsporná a ještě ji lze pořídit za "příjemné" peníze.
Abych řekl pravdu, moc přemýšlím nad tím, že sáhnu "na účet" a svou HP 200C trochu "upgraduji"…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: