HipFlics 1.1 - QT postprocessing pro každého - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

HipFlics 1.1 - QT postprocessing pro každého

28. ledna 2002, 00.00 | Hrajete si občas s videem ve formátu QuickTime a potřebujete ke své práci jednoduchý postprocessingový program s velmi jednoduchým a přehledným ovládáním a mimo jiné i dostupnou cenou?

HipFlics firmy Totally Hip Software je celkem nenáročný program na úpravy videa a postprodukční efekty, pracovat umí ale pouze s QuickTime formátem. Program vyžaduje QuickTime 5.0.2, pokud ho nemáte nainstalovaný, můžete si ho stáhnout přímo u Apple. HipFlics je za cenu 100 USD (neregistrovaná verze je při ukládání omezena max. 30 s délkou videa) k dispozici ve verzi pro Macintosh (PowerMac, Mac OS 8.6 a vyšší) i ve verzi pro Windows 98/NT4/2000 a měli byste mít alespoň Pentium II a 128 MB RAM.HipFlics je dobrou ukázkou programu, který v maximální míře využívá služeb už hotových a časem dostatečně prověřených systémových komponent jako je právě systém QuickTime a také jeho ovládání je možno bez nadsázky označit za procházku růžovou zahradou. Z toho samozřejmě vyplývá, že program příliš neocení profesionálové, ti ale mají k dispozic mnohem dokonalejší nástroje jako je například Adobe Premiere, Ulead Video/Media Studio apod. Možnosti HipFlics jsou zaměřeny na ty nejjednodušší úpravy QuickTime videa jako je jeho oříznutí, rotace, přidání vodoznaku, úpravu velikosti a pochopitelně i postprodukční efekty.Efektů není nijak mnoho, pro běžné použití ale jejich rozsah postačí. Několik základních efektů už máte hotových v příslušné sekci "Video", odkud je můžete jednoduše myší přetáhnout do stejnojmenné efektové dávky "Filters" nebo na příslušné zobrazené video. HipFlics nabízí celkem čtyři pohledy na otevřené video (otevřený lze mít pouze jeden soubor) - "Original", "Filtered" s aplikovaným filtrem či filtry, "Compressed" na prohlížení výsledků/kvality zvoleného kompresního kodeku a konečně čtvrtý pohled "4 Up", ve kterém jsou zobrazeny 4 náhledy videa a můžete na nich testovat různé efekty. Drag&drop je podporován v celém programu, takže stejně jako postprodukční efekty představované jednotlivými filtry můžete manipulovat s audio a video kodekem včetně podrobného nastavení jejich parametrů.Do videa lze vkládat na určené místo také vodoznaky, importovat můžete libovolný obrázek v několika bitmapových formátech. Nové filtry si můžete do nabídky "Filters" vyrobit přesněji řečeno umístit sami, stačí kliknout na "Create" a vybrat si nový efekt z nabídky (demoverze obsahuje celkem 13 filtrů, další ale můžete importovat), nebo nastavit parametry stávajícího filtru.

Výstupní video je nejprve nutné spočítat (tlačítko "Process"), při renderingu je zobrazován graf s přibližným průběhem výpočtů. Protože HipFlics umí pracovat pouze s formátem QuickTime, nelze ukládat AVI animace/video ani žádný jiný formát, nic Vám ale nebrání si výstupní MOV v případě potřeby zkonvertovat na AVI v jiném programu. Díky plné podpoře nejnovějších verzí QuickTime lze v HipFlics používat jak kodeky Sorenson 3 Professional, VP3 a Zygovideo, při importu je podporováno i použití několika různých kodeků v jednom videu (což je mimochodem jedna z nejzajímavějších funkcí systému QuickTime).

HipFlics je poměrně líbivý a také celkem rychlý program, který by mohli ocenit videoamatéři, pro ně se mi ale zdá cena programu (100 USD) přece jen trochu vysoká. Profesionálům program příliš nepomůže, pro potřeby zpracování videa pro jiné než "domácí" použití nenabízí HipFlics příliš mnoho funkcí a zejména uživatelům Windows bude určitě vadit i omezení pouze na formát QuickTime.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: