Grafický design ve světě II.: Polsko v zrcadle grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Grafický design ve světě II.: Polsko v zrcadle grafiky

29. listopadu 2001, 00.00 | Už jste viděli ženy očima F. Starowieyského? Další díl seriálu přináší pohled do tvorby polské plakátové školy, která se vyjímá nad všemi ostatními projevy grafického designu v této zemi. Nechte se i vy okouzlit mistry této profese a pokuste se vdechnout sugestivní atmosféru jejich děl.

V minulém díle jsme hovořili o silně subjektivním a emotivním přístupu k díle u japonštích designerů. Dnes, ačkoli se přesuneme mnoho kilometrů na severozápad od země vycházejícího slunce, konkrétně do polské slovanské kultury, zůstaneme velice blízko tomuto přístupu v grafickém vyjádření, co se týče síly autorského přínosu i vysoko nadprůměrné umělecké hodnoty. Dokonce i nekteří polští grafici sami přiznávají jistý vliv japonců ve své tvorbě. Ale jak uvidíme, jejich jedinečný projev, který je uznávaný mezi grafiky i teoretiky umění a snad i široké veřejnosti po celém světě, má zcela jednoznačně mnoho specifických vlastních znaků, které není možno najít nikde jinde.


Franciszek Starowieyski

I když pojem grafického designu je tak široký, budu se dnes soustředit na užší problematiku polské grafiky, pro tuto oblast snad nejtypičtější, a tou je umění plakátu.

Plakát, jakési zrcadlo doby, ve které byl vytvořen. Odráží politickou i společenskou situaci, informuje o repertoáru kin a divadel, podporuje prodej výrobků a to vše platí v polské zemi obzvlášť. Tento symbol ulic se stal národní hrdostí a pýchou, kterou nezastíní ani celkový pokles úrovně grafické tvorby pozorovatelný v mnohých zemích a související s tzv. demokratizací umění a dostupností technologie. I tady stále existuje skupina lidí, kteří vnesli do své práce celou svou duši, aby tím udrželi vysoký standard vizuální komunikace v zemi.


Mieczyslaw Górowski

Mezi tyto významné osobnosti nepochybně patří Mieczyslaw Górowski, profesor Akademie výtvarných umění v Krakově, dle kterého je plakát skvělou možností reprezentace vlastních myšlenek, protože jedině ten, narozdíl od malířského díla, je reprodukován ve velkém množství a jeho domácím prostředím, kde může naplno uplatnit své poslání, je prostranství ulice. Tady, ve městě, je tak na očích všem, komu může a má co říci. Dle jeho názoru je však nutné myslet na to, že špatný obraz malíř schová za skříň, ale grafik, který tvoří špatný plakát ho schovat nemůže, ledaže by ho nikdy nevytisknul.


Lex Drewinski

Dá se říci, že jeho názor sdílí i známý tvůrce politické ironie, polský emigrant z Berlína, Lex Drewinski. Držitel mnoha ocenění je velmi štiplavým komentátorem uplynulého i současného politického a společenského dění. Zajímají ho všechny světové problémy jako rasismus, násilí, AIDS, lidská práva, ekologie a další. Od tvorby rodné země se však liší svým hledáním jednoznačných stylizovaných symbolů, často provedených v monochromatických, či dvoubarevných kompozicích. Jednoduše řečeno, plakát pana Drewinského je nositelem jasné ideje v minimální formě.


Piotr Kunce

Jedno z horních poschodí mezi vlivnými polskými grafiky patří dalším profesorům Krakovské akademie, Wladyslawovi Plutovi a Piotrovi Kunce, kteří jako pedagogové vychovávájí mnohé mladé talenty v duchu pilné výtvarné práce, ale nezapomínají i na možnosti, které do designu přináší rozvinutá technologie.

Abychom se ale vrátili k celkové charakteristice polské plakátové školy, jak ji dnes oslavně nazývají všude ve světě, pojďme si načrtnout hlavní výrazové pilíře, o které se tato tvorba opírá.


Wictor Sadowski

Nekonečná studna fantazie a zúročení malířských a kreslířských znalostí, to je základní kámen polského media ulice. I zde, tak jako tomu bylo u japonců, je velmi důležitá rukodělná výtvarnost, ale narozdíl od asijských grafiků není natolik spjata se stylizováním a abstraktnějším geometrizujícím trendem. Emoce a osobnost autora je přenesena do sugestivních surrealistických představ, mnohdy v trošku ponuré atmosféře, kde umělec spojuje i nespojitelné. Ruku v ruce stojí reálné a smyšlené, ošklivé i hezké, veselé se smutným. Tato tendence často souvisí i s tématem, které plakát představuje. Ten polský jakoby se našel v prostředí divadelních her a filmového plátna, ale i cirkusových představení, nebo v reakci na politický či ekologický vývin. A tak jakoby již na plakátu znovu ožívají Shakespearovy hry, zvířata s cirkusáky sršící energií, nás zvou do manéže, ale také se velmi tvrdě hlásí ke slovu různé názory na situaci a problémy světa. Často je to záležitost figurativní a věcná, co demonstruje jednoznačně hluboký zájem o člověka.

Umělecká hodnota polských plakátu nekončí při obvyklém hledáním toho, co chtěl autor říci. Je tu prostor pro aktivní přístup jeho čtenáře a diváka, který sám musí najít způsob, jakým vidí dané dílo. Tohle je tady víc než žádoucí, dokonce nutné. Metafory spojeny s fantazií do jakési jiné dimenze reality snad nikoho nemůžou zanechat chladným. Někdy máte pocit, že to, co tady vidíte, je jak vytrženo z vašeho půlnočního snění, které málokdo dokáže interpretovat takovým intenzivním způsobem, jako je to u polských designerů.


Wieslaw Walkuski

Když si uvědomíme, že tady nejde jenom o nějaké malířské dílo, ale o projev grafického designu, tedy tvorby, která má vyjádřit nejen umělce sama, ale i pomoci v propagaci akce, setkání či výrobku, rozum zůstává stát. Všechno, co přináší s sebou obchodní souboj, kterého prostředky jsou marketing a reklama, je zcela popřeno. Grafický design se tady soustředí na tak silný emotivní náboj, že univerzální počítačová kultura šířená reklamními agenturami připadá naproti němu málo výrazná. Není pochyb, že takový plakát, jaký je možno vidět v polských městech, ovlivňuje laickou veřejnost tady i víc než televize.

Vždyť posuďte sami. Pro ilustraci přikladám ukázky z díla již vzpomínaných autorů, ale i několik dalších skvělých umělců plakátu.

A pro ty, kterým to ještě nestačilo a jsou hladoví po dalších vynikajících dílech, mám tady několik odkazů:

Polish Poster Virtual Gallery
Polish Poster Shop
The Art of Polish Poster
Festiwal Plakatu 2000
Polish Poster Design
Výběr z díla Mieczyslawa Górowského

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: