Gala 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Gala 1.0

16. srpna 2001, 00.00 | Rádi chodíte na plesy? Hoďte se do Gala a můžete vyrazit - ovšem nikoliv na ples, nýbrž do oblasti image processingu a konverzí obrázků.

Programů pro konverze obrázků a jejich jednoduché efektové úpravy existuje pro všechny počítačové platformy a operační systémy jako máku. Gala je zbrusu nový program uvedeného typu, je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, stojí 22 USD a neregistrovanou verzi můžete spustit maximálně 30x. S pomocí Gala můžete obrázky prohlížet, konvertovat, přejmenovat jejich extenze, měnit jejich velikost a také aplikovat na obrázky několik z nabízených efektů a filtrů.Malé okno s fixní velikostí, interní náhledový systém a externí "Thumbnail Viewer" jsou první věci, kterých si hned všimnete, stejně jako řady nic neříkajících ikonek představujících jednotlivé konverzní, manipulační a editační funkce programu. Protože je Gala program určený hlavně k dávkové konverzi obrázků, určitě vás bude zajímat, co všechno s ním vlastně lze zkonvertovat. Je toho zatraceně málo - konkrétně obrázky ve formátech BMP, JPEG, PCX a TARGA.


Mezi zajímavé funkce patří jakási varianta dávkového přejmenování obrázků přesněji řečeno jejich extenzí - zadáte klíčové slovo extenze (například "jpg") a všechny vybrané obrázky tohoto typu budou přejmenovány s touto extenzí. Prováděné akce programu si můžete prohlédnout v historii akcí, protože s ní ale nelze nijak rozumným způsobem pracovat (funguje v podstatě pouze pro funkci Undo), slouží vlastně jen jako informační panel. Preference programu jsou přehledné a čtyři sekce obsahují základní nastavitelné parametry pro práci s programem, jako je třeba defaultní startovací adresář, atributy souborů, počet kroků zpět (Undo), velikost obrázků při dávkové konverzi, jejich grafický formát, kvalita, volby pro slideshow apod.


Součástí Gala je též prohlížeč obrázků s vestavěným efektovým editorem nabízejícím zhruba 20 standardních efektů včetně možnosti úpravy barev, jasu, kontrastu, práce s pravoúhlým výběrem a úpravy obrázku do podoby plastického tlačítka. Až na jednu výjimku žádný z efektů či filtrů nenabízí náhled před a po provedení dané akce, což ale snadno nahradí funkce Undo. Nabídka efektů je ale dost ubohá, manipulační a efektový program (tak je Gala prezentován v manuálu) by si určitě zasloužil mnohem větší rozsah efektů nebo alespoň podporu Photoshop kompatibilních plug-inů a FF filtrů.


Tak co, zdají se vám možnosti Gala na úrovni doby? Mně bohužel ne - od nástroje na konverzi obrázků a efektové úpravy s cenou více než 20 USD očekávám mnohem víc, než jen podporu několik málo grafických formátů a víceméně primitivní nabídku efektů. I když se jedná o první verzi, celý program se zdá být dost amatérské dílo a i když je jeho ovládání vskutku prosté a může s ním takřka okamžitě pracovat každý, všechny nabízené funkce jsou až příliš primitivní a tak s veškerou úctou k autorovi programu Gala v současné verzi patří spíše ke slabému průměru (vzhledem k ceně spíš k slabému podprůměru) mezi programy tohoto typu a nelze ho bohužel příliš smysluplně využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: