Epson nabízí novou variantu svých tiskáren - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Epson nabízí novou variantu svých tiskáren

10. září 2001, 00.00 | Pro zájemce o digitální nátisk nebo kvalitní velkoformátový tisk nabízí Epson nové řešení ke stávajícím modelům Stylus Pro 5500 a 10000.

Epson, ve spolupráci s firmou EFI, přichází na trh s dvěma novými řešeními, které jsou postavené na spolupráci obou firem. Už kdysi v minulosti obě firmy spolupracovaly na řešení pro digitální nátisk, ale z dnešního pohledu šlo o poměrně nevyzrálé řešení (Epson 5000 + EFI Fiery), zejména z hlediska správy barev.


EPSON Stylus Pro 5500

Cílem nové spolupráce jsou tiskárny Epson Stylus Pro 5500 a Stylus Pro 10000, které kromě UV-inkoustů přinášejí zejména vysokou tiskovou kvalitu díky lepšímu dávkování inkoustu. Ripy firmy EFI existují zvlášť pro evropský a zvlášť pro americký trh. V Americe se nazývají EFI FierySpark Designer a Professional a obsahují podporu Adobe PostScript 3, správy barev prostřednictvím EFI ColorWise Pro Tools 2.0, přímých barev PANTONE a macovských sítí EtherTalk. V Evropě je výbava víceméně stejná, pouze názvy jsou EFI StylusRIP Designer a DesignerXL.


EPSON Stylus Pro 10000

Color Proofer
V Evropě existuje řada Epson Color Proofer, což je tiskárna z řady Stylus Pro a RIP EFI. Kromě tradiční Color Proofer 5000 již existuje EPSON Color Proofer 5500 a Color Proofer 10000. Důvodem jiného řešení pro Evropu je certifikace firmy DuPont na evropské tiskové barvy.

V Evropě využívá firma EFI StylusRIP Designer a DesignerXL, které také zvládnou Adobe PostScript 3, mají ColorWise Pro Tools, navíc ještě profily DuPont Cromanet a simulaci autotipického rastru. Oba ripy se liší pouze v podporované tiskárně a maximálním formátu (XL = extra large).

EPSON Stylus Pro 5500 je nátisková tiskárna formátu A3+, která využívá pigmentové inkousty (také UV nebo světlostálé). Tradičně používá šest inkoustů - barvy CMYK + dvě "odlehčené". S technologií Sized Droplet Technology dosahuje rozlišení až 2880 x 720 dpi

EPSON Stylus Pro 10000 velkoformátová tiskárna s maximální šířkou role 44 ". Také tato tiskárna využívá pigmentové inkousty, které mají vysokou světlostálost a jsou odolné vůči vodě. Díky mírně odlišné technologii (Ultra Micro Dot) je rozlišení "jen" 1440 dpi.

Jak u nás?
Důvody, proč se u nás řešení s ripem EFI příliš neprodávalo, byly v podstatě dva. Prvním byla vysoká cena za RIP, kterou většina lidí nechtěla akceptovat, druhým pak kvalita českého zastoupení. Od září by mělo začít pracovat české zastoupení firmy Epson, takže minimálně jedna věc by se mohla zlepšit (navíc nebude produkty prodávat, pouze se bude starat o podporu).

Horší to zřejmě bude s cenou uvedeného řešení. Velkým konkurentem EFI je Best, který sice prodává "jenom" softwarový RIP, ke kterému musíte dokoupit počítač, ale na druhou stranu stačí koupit libovolný nejlevnější počítač (i bez monitoru) a jste maximálně na polovině ceny EFI Fiery.

Naopak Fiery má také své výhody. Například originál postscriptový RIP od Adobe (Best využívá upravený Ghostscript), poměrně dotaženou práci s profily (Best zřejmě čeká velká reorganizace dialogů) a ucelené řešení. I když poslední položka není tak úplně pravdivá, protože EFI už delší dobu používá standardní počítače PC s Windows NT, do kterých dodává speciální kartu. Díky tomu je komunikace s okolím řešena pomocí služeb operačního systému a Fiery je také "jenom" softwarový RIP.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: