Enfocus připraven na PDF/X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Enfocus připraven na PDF/X

8. listopadu 2001, 00.00 | O výměnném formátu PDF/X se hovoří již delší dobu, ale reálné nasazení zatím nemá, protože dosud nejsou vhodné aplikace. To by se mělo změnit příští týden.

Příští týden by měla firma Enfocus uvést nové verze svých produktů PitStop Professional 5 a PitStop Server 2. Díky svým vlastnostem půjde o jedny z prvních aplikací s podporou PDF/X (také Corel 10 má export do PDF/X, ale zatím ji nebylo možné prakticky ověřit).

PDF/X je už dlouho plánován pro výměnu grafických dat, například inzerátů. V současné době existuje několik verzí tohoto standardu, přičemž každá je odvozena od jiné verze formátu PDF a každá je vhodná pro jiné nasazení. Například PDF/X-1a je odvozena od verze PDF 1.2 (Acrobat 3) a jako barevný model podporuje pouze CMYK. Pokud potřebujete vícebarevný model (N-up space), musíte použít jinou verzi PDF/X. Tady ovšem můžete mírně narazit, protože kromě PDF/X-1a zatím žádná jiná není oficiálně schválena jako standard.

Enfocus momentálně podporuje dvě verze PDF/X: PDF/X-1a (2001) a PDF/X-3. Pro obě existují produkty na kontrolu, tvorbu, preflight a certifikaci. Ty jsou skryty pod dvěma workflow produkty, Enfocus PDF Profile a Enfocus Certified PDF. První produkt je sadou nastavení pro Distiller a následnou kontrolu PDF pro vytvoření správného souboru, druhý slouží certifikaci výsleného souboru PDF/X.

Celkově je podpora PDF/X-1a (2001) a PDF/X-3 následující:

  • PDF/X verifikace: PDF Profile vyhledává a značí odchylky souboru PDF od normy PDF/X. Výsledný profil můžete použít s libovolným novým produktem od Enfocusu.
  • Vytváření PDF/X: Enfocus PDF Profile je ve většině případů schopen převést existující PDF do formátu odpovídajícímu PDF/X. Většina operací je provedena automaticky, ale v případě problémů není soubor PDF/X vytvořen (průhlednosti apod.).
  • Rozšířené možnosti preflightu: Enfocus PDF Profile dokáže kontrolovat další prvky, například zda mají obrázky minimální rozlišení, tedy jestli odpovídají standardům PDF/X.
  • PDF/X certifikace: technologie Enfocus Certified PDF dokáže sledovat, co se se souborem PDF děje, zaznamenávat úpravy, včetně informací, kdo je prováděl. Tento systém je výborný pro ISO 9000 a jiné kvalitativní programy.

S ohledem na skutečnost, že Enfocus je partnerem řady dalších společností (CreoScitech, Heidelberg aj.), lze očekávat integraci těchto řešení do workflow serverů. Díky tomu začne být PDF/X zajímavé také pro běžné uživatele. Na rozdíl od TIFF-IT má PDF/X reálnou šanci stát se výměnným formátem inzerce nebo jiných grafických dokumentů. Výhodou PDF/X je pevná definice a skutečnost, že vše potřebné v něm musí být obsaženo (tedy v PDF/X-1a). Díky tomu lze předejít nedorozumění s písmy nebo chybějícími obrázky.

Pro reálné nasazení PDF/X hovoří také skutečnost, že velká novinová vydavatelství přecházejí na CTP, takže potřebují data v elektronické formě. Dnes se jako výměnný formát často používá "EPS a všechno rozbít do křivek", což je naprosto neefektivní - soubory jsou zbytečně velké a nedají se dělat jejich náhledy. PDF/X by mohlo být východiskem z nouze, ale to rozhodnou až klienti/uživatelé. Zejména velké reklamní agentury jsou známé svou konzervativností, takže až čas ukáže výsledek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: