Důležitý update pro HP DesignJet 10/20 ps - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Důležitý update pro HP DesignJet 10/20 ps

20. února 2003, 00.00 | Vlastníte-li nátiskovou inkoustovou tiskárnu HP DesignJet 10/20 ps již nějaký ten týden a dosud jste si nevyžádali nový update RIPu, pak neváhejte. Výrobce jej zásadním způsobem vylepšil a navíc nabízí bezplatně.

Upddate RIPu na verzi 2.1., který je možné si vyžádat na webu www.designjet.hp.com nabízí několik nových funkcí, řadu drobných vylepšení, podporu pro Mac OS X a celkové zrychlení. Součástí instalace je i nový firmware pro tiskárnu (verze A.02.06) a aplikace pro vzdálený nátisk. Celou recenzi tiskárny naleznete na Grafice v článku HP DesignJet 20ps - proklatě levný nátisk! V tomto článku se budeme věnovat novinkách souvisejícím s novým update.

Novinky pro Mac OS
Uživatelé pracující s tiskárnou na platformě Mac získají s novou verzí RIPu dvě zásadní vylepšení - jednak přímou podporu pro tisk z Mac OS X a jednak ovladače pro tisk běžných kancelářských dokumentů (bez nároků na správu barev) přímo z aplikací - a to jak pod Mac OS X, tak Mac OS 9.

Kalibrace více médií
Patrně nejvýraznější novinky se týkají možností práce s médií. Ty byly v původní verzi RIPu omezeny pouze na několik původních HP médií, které nebylo možné rozšiřovat ani o novější typy HP papírů, natož o různé konkurenční alternativy. To je nyní již minulostí. Specifikace nových HP médií lze přidávat pomocí volby File Add New Media. Správná definice média je třeba nejen pro proces samotného tisku, ale i pro automatickou kalibraci, která vnitřním denzitometrickým měřením zjišťuje do jaké míry se tiskárna odchyluje od stavu, kdy byl naposledy změřen barevný profil.

up10ps_autokalibrace (7K)

A i pro proces automatické kalibrace lze nově definovat libovolná média. Ta mají po instalaci vymezeno v dialogovém okně 10 pozic začínající označením custom. Přes dialogové okno preferencí lze těchto 10 pozic nejen přejmenovávat, ale i obecné přednastavené profily nahrazovat za konkrétní ICC profily daných materiálů. Automatická kalibrace pak probíhá pro média libovolných výrobců stejným způsobem - tiskárna automaticky vytiskne barevný terč, který po chvíli (nutné pro zaschnutí barev) změří. Naměřené hodnoty odešle zpět do počítače a program je uloží do souboru. Následně jsou hodnoty používány při každé tiskové úloze.

up10ps_color (3K)

Ruční korekce množství inkoustu
Novou položkou v RIPu je záložka Color, obsahující jezdce umožňující měnit množství nanášeného inkoustu a tak ručně ovlivňovat výsledné barevné podání tisku. Jezdci ovládají základní CMYK barvy a nastavení lze aplikovat jak globálně na všechny tiskové úlohy, tak přes Job Properties pouze na konkrétní zakázku.

Další vylepšení
Nová verze RIPu je celkově rychlejší a ovládání intuitivnější. RIP například od instalace podporuje paralelní zpracování zakázek (současný tisk a ripování), což bylo v dřívější verzi nutné nejprve aktivovat (viz naše kritika). Podle výrobce RIP lépe pracuje s neutrální šedou (dříve měla v některých instalacích lehce žlutý nádech) a přídána byla nová varování při práci s nezkalibrovaným médiém nebo v případě prošlé kalibrace. Za zmínku stojí také pěkně zpracovaná 128 stránková PDF publikace (ColorAppNotes.pdf) pojednávající o správě barev a to jak obecně, tak v konkétních souvislostech s nasazením DesignJetu

up10ps_color_proofing (10K)

Vzdálený nátisk
Součástí nové instalace je také Remote Proofing Server Aplication verze 2.0.2. umožňující zpracovat tzv. Remote Proofing Files (RPF) pro vzdálený nátisk vytvořené pomocí tiskárny DesignJet 50ps. RPF soubory obsahují nejen samotná nátiskovaná data (uložená ve formátu PDF), ale také specifické informace o nastavení tiskárny i barevných prostorů. Všechny tyto údaje jsou automaticky zpracovány při tisku na vzdálené tiskárně a výtisk je tak odpovídá tisku na lokální tiskárně DesignJet 50ps.

Instalace a závěr
O upgrade lze zažádat přes webové rozhraní výrobce www.designjet.hp.com, při kterém je třeba zadat sériové číslo tiskárny. Zhruba za tři týdny dorazí na zadanou adresu bezplatně zásilka obsahující 2 nebo 3 CD (2 CD v případě pouze Windows instalace) a dvě instalační brožury. Instalace RIPu probíhá de facto bez zásahu uživatele (Windows XP), při prvním spuštění RIPu je žádán upgrade firmware tiskárny. Ten také probíhá u počítače připojeného k Internetu velmi snadno - pomocí položky Maintenance RIPu. Ta aktivuje dowload příslušného souboru z Internetu, který poté přenese firmware do tiskárny. Ta se po úspěšném update firmware vypne a po opětovném zapnutí je již vše připraveno k běžnému provozu.
Jak bylo řečeno, celkový update přináší řadu příjemných změn a vlastníte-li tak tiskárnu HP 10ps nebo 20ps určitě není důvod s upgrade otálet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: