Custom StartUp, MSConfig - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Custom StartUp, MSConfig

6. února 2001, 00.00 | Nestačí vám Startup Control Panel? Nevadí, mám pro vás další dva startup managery, jeden z nich najdete dokonce přímo ve Windows.

Custom StartUp je další systémový startup manager, s jehož pomocí můžete zakázat či povolit prográmky a utility spouštění při startu Windows bez nutnosti manuálně editovat registry nebo konfigurační soubor "Win.ini". Program patří mezi shareware, jeho cena je 10 $ a pokud nebude fungovat první odkaz na domovskou stránku, můžete si ho stáhnout ještě například zde.V hlavním okně je přehledně rozlišeno, ze kterého místa se daný program či utilita spouští (např. registry = LOCAL MACHINE / CURRENT USER nebo Startup Folder = Po spuštění), každou z položek lze editovat v "Item Editoru" (viz obrázek). Custom StartUp umí zálohovat příslušné "startovací" konfigurace a přes dodávaný "CS Quick Profile Manager" můžete mít na disku uložené libovolné množství komplexních startovacích profilů a kdykoliv je později použít. Přímo z prostředí Custom StartUp lze spustit "RegEdit" nebo "MSConfig" (o tomto prográmku viz dále), výhodou je i plná funkčnost nejen ve Windows 95/98/ME, ale podle autora i ve Windows NT 4.0 a Windows 2000.A na závěr popisu několika startup managerů se musím ještě zmínit o utilitě "MSConfig" s poněkud krkolomným českým názvem "Pomůcka systémové konfigurace", kterou dostanete přímo s Windows. Spustíte ji napsáním "msconfig" z příkazového řádku, nebo například z mnoha tweakovacích atp. systémových utilit. MSConfig v žádném případě není nijak jednoduchý prográmek, umí toho totiž hodně. S jeho pomocí můžete rychle upravit "DOSové" konfigurační systémové soubory "Config.sys", "Autoexec.bat", dále "System.ini" a "Win.ini" ve Windows, vypnout či odstranit nepohodlné prográmky a utilitky spuštěné při startu Windows a ovlivnit celý průběh bootování včetně možnosti zálohovat si všechny konfigurační soubory (hodí se zejména při experimentech s bootováním). MSConfig bohužel nerozlišuje, kde je která utilitka spouštěná při startu Windows umístěna, vše se jednoduše nazývá "Po spuštění".

Některé ze specializovaných funkcí MSConfigu vyžadují určitou znalost hardware i struktury Windows, takže nevíte-li, co zrovna daná funkce nebo úprava konfiguračních souborů provede, zkuste si nejprve přečíst nápovědu a pokud ani pak "nebudete v obraze", raději nechte vše jak je a předějdete řadě možných problémů - to samozřejmě platí i o dalších tweakovacích atp. utilitách. MSConfig je jako součást Windows pochopitelně zdarma a může dobře posloužit jako relativně univerzální informační / konfigurační / startup manager, zejména chcete-li mít neustálý přehled o konfiguračních souborech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: