Co člověk, to spisovatel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Co člověk, to spisovatel

12. února 2002, 00.00 | Elektronická kniha je sice pěkná věc, ale knížka poctivě tištěná - ta má jinou váhu, řekli si zřejmě před časem zakladatelé iUniverse a postavili svůj obchodní úspěch na touze miliónů lidí držet v ruce vytištěné vlastní dílko.

Ony milióny v úvodu nejsou žádnou nadsázkou - uvádí se, že neuvěřitelných 23 miliónů Američanů se věnuje takzvaně tvůrčímu psaní (těžko říci, co všechno se do tohoto pojmu vejde, dá se ale předpokládat, že téměř cokoli z této oblasti by autoři rádi viděli vyvedené v tiskařské černi). A to pomíjíme grafomany nebo potenciální nové Kingy či Coelhy mimo Spojené Státy...

Velký třesk
Nakladatelství iUniverse zahájilo činnost s novým rokem 2000 a už od počátku se netajilo velkými (až megalomanskými) plány. Cílem bylo umožnit komukoliv stvořit vlastní knihu, kterou by bylo možno prodávat. Na rozdíl od většiny online nakladatelství vsadilo iUniverse především (i když ne výlučně - e-books jsou v nabídce také) na tisk na zakázku - a nabídlo možnost seberealizace všem odmítnutým a dosud nezrozeným spisovatelům (není to až tak malé číslo - odmítnutí se dočká asi 98% všech rukopisů, které autoři doručí do "kamenných" nakladatelství). Šanci dostaly i knihy, které už sice vytištěny a rozprodány jsou, ale nepatří do kategorie bestsellerů natolik, aby se dalo uvažovat o novém nákladu.

Stránka iUniverse určená autorům
Stránka iUniverse určená autorům

Tento model se ukázal jako poměrně úspěšný - v současné době s nakladatelstvím spolupracuje okolo 8500 autorů. Už na konci května 2001 ohlašuje iUniverse půl miliónu prodaných knih, v listopadu téhož roku se číslo přehoupne přes hranici 750 000, takže pokud iUnivese udrží tempo, lze v nejbližších dnech očekávat překročení magické hranice 1 000 000 prodaných publikací.

Napiš si sám
Autoři si mohou vybrat hned z několika programů, které jim iUniverse nabízí. V případě, že si netroufají na příliš velký tvůrčí rozmach, mají možnost zvolit základní program Writers Club Press, kdy je tisk jednoho titulu přijde na 99 USD (pozor, pouze pokud podklady posílají on-line. Pokud se rozhodnou pro běžnou poštu, cena povyskočí na rovných 199 USD). Do 90 dnů mají k dispozici paperback svého díl(k)a. Předpokládá se, že standardní úkony - kupř. korektury a redakční úpravy - provádí autor sám, v ceně jsou on-line korektury a vytvoření obálky (vlastní představy autorů o tom, jak má obálka vypadat, nejsou na překážku). Pak už kniha čeká na objednávky - a autor na tantiémy z prodeje, které jsou na obvyklé poměry velkorysé: tvoří 20%.

Spisovatelé, kteří mají vysoké ambice, mohou zvolit za 299 USD program Writer's Showcase. V tomto případě získávají spolu s publikací (a pěti autorskými výtisky) také právo na to, aby bylo jejich dílo zrecenzováno. V případě, že recenzent nakladatelství dospěje k názoru, že jeho recenze by patrně šance knihy na trhu spíše snížila než zvýšila, dostane autor možnost publikovat v programu Writers Club Press.

Zvláštní program Author's Choice je určen autorům knih, které již vydány byly. V případě, že titul je rozebrán a o dotisku se neuvažuje, mohou se tvůrci obrátit na iUniverse, aby se jejich dílo dostalo zase mezi čtenáře. V tomto případě je podmínkou, aby podklady obyčejnou poštou naopak přišly: mimo jiné iUniverse požaduje dvě kopie vaší vydané a nyní rozebrané knihy.

Pokud jde o autory - jazyk publikací není rozhodně omezen pouze na angličtinu. K nalezení jsou i tituly francouzské, španělské, čínské či ruské. České tam prozatím k dispozici nejsou - což je částečně škoda, částečně pochopitelné vzhledem k cenám knížek: okolo dvaceti, třiceti dolarů by za knihu neznámého, ač geniálního českého autora dal asi málokdo...

Cesty knihy
V okamžiku, kdy má nakladatelství k dispozici rukopis, dochází k jeho zpracování. Po schválení elektronické verze autorem se je titul připraven k výrobě. Po zadání objednávky na příslušnou knihu je publikace vytištěna "na zakázku" - tj. digitální matrice je odeslána spolupracující tiskárně co nejblíže místu objednávky, kde je vytištěna a doručena zájemci. Tím pochopitelně odpadá celá řada nákladů - na skladování, na hromadnou produkci tisíců knih, na dopravu... Celý proces se stává přehledným a rychlým.

Výroba je jedna věc, propagace a prodej druhá - a je znát, že iUniverse si to uvědomuje víc než dobře. Jeho sajt je tak více, než jen prezentace firmy, on-line obchod s elektronickou či tištěnou literaturou nebo podatelnou pro rukopisy. Autoři zde mohou diskutovat ve fórech, najít celou řadu rad (od toho, jak překonat tvůrčí krizi až po to, jak co nejlépe postavit vlastní reklamní kampaň), najdete tady žebříčky nejúspěšnějších knih a právě vydaných titulů, k dispozici jsou přehledy autogramiád a autorských čtení spisovatelů... iUniverse se tak pomalu ale jistě stává virtuální komunitou. Možná převážně grafomanů, možná tvůrčích lidí - ale tohle rozhodnutí si musí udělat sami čtenáři, nikoliv editoři v nakladatelství, nikoli "vyšší moc". A to je docela nadějné, ne?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: