ClearSkinFX & Net Image - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

ClearSkinFX & Net Image

21. února 2002, 00.00 | Potřebujete vyčistit zašuměný obrázek ze skeneru nebo z digitálního fotoaparátu a nemáte k dispozici žádný profesionální grafický editor? Nevadí, s Neat Image nebo ClearSkinFX to jde také. A navíc zdarma.

ClearSkinFX z dílny poměrně známé firmy MediaChance patří do skupiny Digital Camera Tools nástrojů, určených zejména pro digitální fotoaparáty. Většina z těchto nástrojů je k dispozici ve formě XTR plug-inu pro poloprofesionální grafický editor PhotoBrush pro Windows (samozřejmě opět z dílny MediaChance) i ve stand-alone podobě. ClearSkinFX je podobně jako valná většina jednoúčelových retušovacích nástrojů a pomocných utilit od MediaChance k dispozici zdarma a s jeho pomocí můžete vyretušovat šum na fotografii za pár vteřin.

Práce s plug-inem či samostatným programem už asi nemůže být jednodušší. Protože mimo voleb Enhance Pink a Double Clean (jejichž aktivace ovlivňuje "sílu" algoritmu a částečně i barevnost celé fotografie a je nutno jejich použití otestovat na každém obrázku zvlášť) nemáte k dispozici žádné jiné nastavovací prvky, musíte se spolehnout na umění programu samotného. Výsledky jsou vcelku dobré (viz dvě ukázky), pokud ale nechcete mít některé kontury na fotografii příliš rozmazané, neměli byste volbu Double Clean raději zapínat. Autoři ClearSkinFX uvádějí, že program je určen k automatickým retuším portrétů euroasijských "typů" lidských ras (míněno hlavně obličejových částí, které se retušují nejčastěji), takže například portrét afroameričana budete retušovat dost těžko. Rozměry respektive rozlišení fotografie by mělo být pokud možno co nejvyšší, u fotek s rozlišením menším než 1200 x 700 bodů autoři nezaručují správnou funkci programu.

Neat Image od ABSoftu není na rozdíl od ClearSkinFX zdarma, plná verze pro Windows 9x/ME/NT/2000/XP stojí 30 USD a od volně dostupného dema se liší například možností ukládat obrázky ve formátech JPEG a TIFF, jejich kopírováním přes Clipboard a možností využívat program ke komerčním účelům (což ale lze jen těžko ověřit...). Možnosti programu při automatizovaných retuších jsou výrazně vyšší než u ClearSkinFX, Neat Image totiž nabízí slušné množství manuálních nastavovacích prvků, "equalizér barev", práci s profily a mimo jiné i některé základní efektové funkce.

Primárním účelem Neat Image je pokud možno co nejjednodušeji odstranit šum z fotografií či skenovaných obrázků obsahujících moaré, lepší výsledky ale poskytuje program při práci s digitálními fotografiemi exponovanými s vyšším ISO (fotky v šeru či všeobecně ve špatných světelných podmínkách apod.). Efektivita programu je ovlivněna jak použitým profilem, tak i použitím filtrů. Několik profilů je součástí demoverze, další si můžete vyrobit sami pomocí automatických analyzačních funkcí přímo z jednotlivých fotografií pro daný digitální fotoaparát. Samotný filtrační proces je stejně jako u ClearSkinFX automatický, výsledek ale můžete ovlivnit nastavením Threshold filtrů nebo aktivací ostření či úpravou barev s pomocí jednoduchého RGB equalizéru.


ClearSkinFX a Neat Image jsou jen velmi skromnou ukázkou programů specializovaných na odstranění šumu u digitálních fotografií. Protože programů tohoto typu existuje víc než dost v mnoha cenových kategoriích od freewarových až po profesionální balíky s mnoha druhy retušovacích funkcí, máme z čeho vybírat, takže alespoň částečné odstranění šumu na fotografiích nemusí být zase až takový problém a lze si s ním v určitých mezích poradit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: