Blok - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Blok

30. ledna 2002, 00.00 | V loňském roce se na českém trhu objevil nový časopis zaměřený na design, architekturu a životní styl. Jaký je?

V roce 2001 vyšla první dvě čísla (a jedno nulté) nového časopisu Blok. Časopis je do určité míry pokračováním magazínu Dotyk, jeho koncepce je ale jiná. Šéfredaktorem časopisu je Jiří Macek, artdirectorem Babeta Ondrová, vydavatelem je Reforma, a.s., ve spolupráci s Profil Media, s.r.o.

Obálka časopisu Blok
Obálka časopisu Blok

Blok se zabývá vnější podobou světa, ve kterém žijeme, naším vztahem ke světu věcí a idejí a lidskou tvorbou, ať už uměleckou nebo čistě praktickou. Hlavní témata časopisu plně vystihují titulky na obálkách: design, architektura, realita, styl. Články v prvních dvou číslech jsou tak velmi různorodé, namátkou vybírám z obsahu - Studio Najbrt + Why Not Associates, Ideální město, Knihovna Kodaň, Tendence: Suši, Portrét: Vratislav Šotola, Parfémy… Záběr je opravdu rozsáhlý.

Další ukázka obálky časopisu Blok
Další ukázka obálky časopisu Blok

To, co časopis činí výjimečným, je zejména jeho grafická úprava a skvělé fotografie. Obojí se vzájemně velmi dobře doplňuje. Výtvarný názor Babety Ondrové je mi blízký, líbí se mi její odvážný přístup k řešení dvoustránek časopisu, který nenudí a dokáže i překvapit. V jednom se ale neshodneme: ve výběru písma. Nemohu si pomoci, ale kombinace chladného DINu s ozdobným Dynagroteskem (nový název pro Dynamo Františka Štorma) mému oku nelahodí. Blok dává velký prostor fotografiím, časopis je plný barevných fotografických celostran.

Ukázky dvoustránek časopisu Blok
Ukázky dvoustránek časopisu Blok

Typografie ani grafický design není ve středu zájmu časopisu. Tyto obory jsou chápány jako součást designu. Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivá čísla koncipována s ohledem na nějaké stěžejní téma, je možné, že grafickému designu budou čas od času věnována jednotlivá vydání.

Musím bohužel Bloku i něco vytknout, a to redakční práci. V článcích je řada překlepů, pravopisných i typografických chyb. Je to škoda, neboť to poněkud kazí dojem z jinak skvěle odvedené práce.

Jedno číslo Bloku stojí 97 Kč, předplatné na 6 čísel 460 Kč. Další informace o časopisu Blok, předplatné a kontakty najdete na www.blok-online.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: